Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Otwarcie grobu św. Ojca Pio

Reklama

W San Giovanni Rotondo na południu Włoch w nocy z 2 na 3 marca dokonano ekshumacji doczesnych szczątków św. Ojca Pio z Pietrelciny. Przeniesiono je z krypty, w której zostały złożone we wrześniu 1968 r., do pobliskiego klasztoru Kapucynów. Tam relikwie Świętego poddane zostaną oględzinom i konserwacji w perspektywie planowanego wystawienia na widok publiczny od 24 kwietnia br.
Wiadomość o ekshumacji podał o pierwszej w nocy obecny przy niej metropolita archidiecezji Manfredonia-Vieste-San Giovanni Rotondo abp Domenico D’Ambrosio, który w imieniu Watykanu nadzoruje działalność sanktuarium Świętego. Przemawiając do zgromadzonych przed nim kilkuset wiernych, hierarcha poinformował, że ciało słynnego stygmatyka i uzdrowiciela jest „w dość dobrym stanie” oraz że doskonale zachowane są m.in. dłonie i stopy (Ojciec Pio, jak wszyscy kapucyni, pochowany został bez obuwia). Słuchacze powitali te słowa oklaskami.
Przy ekshumacji było ok. dwustu osób, w tym członkowie rodziny Ojca Pio oraz Consiglia De Martino i Matteo Pio Colella, których uzdrowienie, przypisane wstawiennictwu zakonnika, umożliwiło jego beatyfikację w 1999 r. i kanonizację trzy lata później. Wszyscy złożyli ślubowanie, że zachowają w tajemnicy to, co widzieli.
Abp D’Ambrosio potwierdził, że od 24 kwietnia przez kilka miesięcy - nie podano dokładnie, do kiedy (być może nawet przez cały rok) - ciało Świętego zostanie wystawione w tej samej krypcie w kościele Matki Bożej Łaskawej. Uroczystości przewodniczyć będzie kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Arcybiskup nie wykluczył, że do sanktuarium może wtedy przybyć Papież Benedykt XVI.
W opinii br. Pawła Teperskiego, kapucyna z Krakowa, będącego przez rok spowiednikiem w San Giovanni Rotondo, obecnie sprawa przeniesienia szczątków św. Ojca Pio do nowej bazyliki - o czym ostatnio dyskutowano w mediach - wydaje się zamknięta, jednak nie można przekreślić takiej możliwości w przyszłości. Nowoczesna budowla jest w stanie pomieścić wielką rzeszę pielgrzymów, a przede wszystkim przetrwać trzęsienia ziemi, co jest ważne, gdyż San Giovanni Rotondo leży w strefie sejsmicznej. Według br. Teperskiego, wierni wolą przeżyć chwilę modlitwy w zaciszu kameralnej krypty niż w nowoczesnej, jeszcze „nieprzemodlonej” świątyni.
Nowy kościół jest obliczony na ponad 6 tys. osób. Znajduje się przed nim plac, na którym można odprawić Mszę św. dla ponad 30 tys. wiernych. Rozbudowa sanktuarium była konieczna ze względu na stale rosnącą liczbę pielgrzymów. W 1996 r. było ich 3,1 mln, a w 2007 r. - już 6,7 mln. I będzie coraz więcej, bo - jak mówi br. Teperski - Ojciec Pio jest odpowiednim świętym na nasze czasy. Ludzie szukają dziś sensacji, więc przyciągają ich np. stygmaty Ojca Pio, dar bilokacji i czytania w ludzkich sumieniach czy zapach fiołków. Ale kiedy już naprawdę zbliżą się do Ojca Pio, to wtedy te nadzwyczajne znaki przestają być dla nich tak ważne i dociera głębokie przesłanie, płynące z życia tego Świętego: miłość do Chrystusa Ukrzyżowanego, wielkość Eucharystii i sakramentu spowiedzi.

Za tydzień na temat otwarcia grobu Ojca Pio i kapucyńskiej pielgrzymki do San Giovanni Rotondo napisze w „Niedzieli” o. Gracjan Majka, kapucyn.

(R. i M. K.-K.)

USA

„Jestem” w Amerykańskiej Częstochowie

W dniach 1-3 marca odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie dwudniowe rekolekcje wielkopostne pt. „Jestem”, które zostały zorganizowane przez młodzież z grupy Odnowy w Duchu Świętym Lew Judy, działającej w jedynej polskiej parafii na Manhattanie w Nowym Jorku. Rekolekcje prowadzili ojcowie paulini.
Uczestnicy rekolekcji przybyli z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Waszyngtonu. Nauki rekolekcyjne głosili m.in.: ojciec podprzeor Bartłomiej Marciniak, o. Stanisław Rudziński, o. Dominik Libiszowski i br. dk. Michał Kurzynka. Uczestnicy rekolekcji spotkali się także z najstarszym zakonnikiem paulińskim - 96-letnim br. Kazimierzem Paśnikiem. Opowiedział on o początkach Amerykańskiej Częstochowy, podzielił się również doświadczeniami ze swojego pobytu na Węgrzech.
W pierwszej drewnianej kaplicy, znajdującej się na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, uczestnicy pod przewodnictwem o. Bartłomieja odmówili Akt Oddania się Matce Bożej.

O. Michał Czyżewski OSPPE

Ludzie

Kard. Rouco Varela

Nowym przewodnicząceym Konferencji Biskupów Hiszpanii został wybrany kard. Rouco Varela. Metropolita Madrytu znany jest z twardej krytyki rządzących Hiszpanią socjalistów. Przewodził on już pracom Komisji Episkopatu Hiszpanii w latach 1999 - 2005. Wyborowi wiele uwagi poświęciły hiszpańskie media - ze względu na toczącą się kampanię przed wyborami do parlamentu. Arcybiskup Madrytu, w przeciwieństwie do głównego kontrkandydata - bp. Ricardo Blázqueza, uważany jest za zdecydowanego i otwartego przeciwnika socjalistów. W porównaniu z nim bp Blázquez, ordynariusz diecezji Bilbao, który również sprzeciwiał się lewicowym reformom rządu José Luisa Zapatero, określany był jako „umiarkowany i gotowy do dialogu”.
W ostatnim czasie dochodziło do napięć między władzami państwowymi a hierarchią kościelną. Przedstawiciele rządu oskarżali biskupów o udział w kampanii wyborczej, mieszanie się do polityki i popieranie prawicowej Partii Ludowej (PP). Zapatero miał nawet grozić, że jeśli wygra wybory, pokaże biskupom, gdzie jest ich miejsce.

Krótko

Kanada zniosła 1 marca obowiązek wizowy wobec Polaków. Do Kraju Klonowego Liścia będziemy mogli jeździć bez wiz.

Znowu niespokojnie w relacjach Izrael - Autonomia Palestyńska. Armia izraelska przeprowadziła operację wojskową w Strefie Gazy, zabijając ponad 100 Palestyńczyków. W odpowiedzi prezydent Palestyńczyków Mahmud Abbas zawiesił wszelkie kontakty z Izraelem.

Następcą Władimira Putina na Kremlu zostanie Dmitrij Miedwiediew, faworyt Putina. W wyborach 2 marca zagłosowało na niego ponad 70 procent wyborców.

Według raportu Departamentu Obrony USA, Chiny budują zaawansowaną technologicznie armię, zdolną do prowadzenia szybkich i skutecznych wojen.

Kolejna odsłona wojny między Rosją a Ukrainą o gaz. Rosjanie zagrozili zmniejszeniem dostaw dla Ukrainy, tłumacząc to długami. Ukraińcy z kolei zarzucili Rosji zaległości w opłatach za tranzyt do UE i zagrozili zmniejszeniem dostaw na Zachód.

Parlament Osetii Południowej zwrócił się o uznanie niepodległości do sekretarza generalnego ONZ, prezydenta i parlamentu Rosji oraz do szefów państw i parlamentów Wspólnoty Niepodległych Państw i krajów Unii Europejskiej.

Litewski parlament może wkrótce opowiedzieć się mocno za życiem nienarodzonych. Inicjatorem ustawy jest Wyborcza Akcja Polaków. Przeciwnicy życia mobilizują Parlament Europejski, aby wpłynął na litewskich posłów i uniemożliwił uchwalenie nowego prawa.

Hillary Clinton wróciła do gry. Żona byłego prezydenta wygrała w trzech z czterech stanów, w których na początku marca odbywały się prawybory, i odrobiła straty w stosunku do swojego rywala Baracka Obamy.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Jacqui Smith po raz pierwszy przedstawiła terminarz wprowadzenia dokumentów tożsamości (national identity card). Na razie nie będą one miały charakteru powszechnego i obowiązkowego, ale w ciągu dziewięciu lat ponad połowa mieszkańców kraju ma się już nimi legitymować.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy wiedzą, że Bóg jest wielki"

2025-03-28 21:31

[ TEMATY ]

świadectwo

aciprensa/zrzut ekranu YT

"Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że Bóg jest wielki. Bóg jest piękny. Bóg chce, żebyśmy wszyscy się modlili, mieli miłość w sercach, pomagali sobie nawzajem" – takie jest życzenie Máximo Napa Castro – znanego jako "Gatón" – peruwiańskiego rybaka, który nigdy nie stracił wiary, nawet kiedy utknął na morzu na 95 dni, aż w końcu został uratowany u wybrzeży Ekwadoru.

Maximo przyznaje, że nigdy nie przeczytał Biblii, co teraz chce zrobić, jak tylko zdobędzie trochę pieniędzy. Teraz stracił łódź, która zapewniała mu codzienne utrzymanie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta niedziela Wielkiego Postu

2025-03-28 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Commons.wikimedia.org

Powrót syna marnotrawnego, Szkoła neapolitańska, ok. 1664

Powrót syna marnotrawnego, Szkoła neapolitańska, ok. 1664

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Pan rzekł do Jozuego: «Dziś zrzuciłem z was hańbę egipską». Rozłożyli się obozem Izraelici w Gilgal i tam obchodzili Paschę czternastego dnia miesiąca wieczorem, na stepach Jerycha. Następnego dnia Paschy jedli z plonu tej krainy, chleby przaśne i ziarna prażone tego samego dnia. Manna ustała następnego dnia, gdy zaczęli jeść plon tej ziemi. Nie mieli już więcej Izraelici manny, lecz żywili się tego roku plonami ziemi Kanaan.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Władysław Jagustyn uhonorowany statuetką „Miłosiernego Samarytanina”

2025-03-30 17:35

Archiwum Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Ks. Władysław Jagustyn z bp. Janem Wątrobą

Ks. Władysław Jagustyn  z bp. Janem Wątrobą

Prosząc Księdza Biskupa o wręczenie statuetki – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała przytoczył słowa śp. ks. prof. Andrzeja Garbarza, który z okazji 20-lecia rzeszowskiej Caritas – wspominając ks. Władysława Jagustyna – tak napisał: „Ksiądz prałat Władysław Jagustyn jest osobą powszechnie znaną w Rzeszowie i diecezji. Ten niezwykle aktywny i gorliwy kapłan od lat, można powiedzieć od zawsze, zajmuje się działalnością charytatywną” („Świadectwo mocy miłości”, Rzeszów 2012). Rozwijając tę myśl – ks. Potyrała powiedział: „Ks. prałat Władysław Jagustyn od 1992 r. był wicedyrektorem Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Współpracując z ks. prał. Stanisławem Słowikiem od początku był zatroskany o ewangeliczny profil działalności Caritas, o formację pracowników i wolontariuszy; o rekolekcje, spotkania formacyjne. Brał też udział w codziennych działaniach Caritas. W szczególny sposób angażował się w pomoc dzieciom polonijnym, zwłaszcza na Ukrainie, w organizację zimowisk i kolonii wakacyjnych dla dzieci z ubogich rodzin; dla ofiar kataklizmów w Polsce i za granicą, zwłaszcza podczas powodzi. Będąc duszpasterzem rzemieślników – włączał także ich w służbę i pomoc biednym, głodnym, bezdomnym, potrzebującym… Czy to jako ojciec duchowny kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, czy podczas Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, czy w duszpasterstwie parafialnym – zawsze przypominał, że trzeba mieć miłosierne oczy, uszy, ręce, serce… Nigdy nie brał za to wynagrodzenia; czynił to wszystko jako wolontariusz – z serca, dla biednych…

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję