Reklama

Kościół

USA: 10 kandydatów na przewodniczącego episkopatu

Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupi USA wybiorą nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego swej konferencji episkopatu – przypomniano w opublikowanej 4 października informacji. Sesja planowana jest w dniach 14-17 listopada. Zostaną także podczas niej wybrani nowi przewodniczący sześciu komisji stałych konferencji amerykańskiego episkopatu.

[ TEMATY ]

USA

episkopat

Episkopat News

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani spośród 10 kandydatów, którzy zostali nominowani przez swoich współbraci biskupów. Są to następujące osoby (w kolejności alfabetycznej):

Arcybiskup Timothy P. Broglio – ordynariusz diecezji wojskowej

Biskup Michael F. Burbidge, z diecezji Arlington

Reklama

Biskup Frank J. Caggiano, z diecezji Bridgeport

Arcybiskup Paul S. Coakley, z archidiecezji Oklahoma City

Arcybiskup Salvatore J. Cordileone, z archidiecezji San Francisco

Arcybiskup Paul D. Etienne, z archidiecezji Seattle

Biskup Daniel E. Flores, z diecezji Brownsville

Arcybiskup Gustavo García-Siller, z archidiecezji San Antonio

Arcybiskup William E. Lori, z archidiecezji Baltimore

Biskup Kevin C. Rhoades, z diecezji Fort Wayne-South Bend

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani na trzyletnie kadencje, które rozpoczynają się po zakończeniu tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego. W tym czasie arcybiskup José H. Gomez z Los Angeles i arcybiskup Allen H. Vigneron z Detroit zakończą swoją kadencję odpowiednio jako przewodniczący i wiceprzewodniczący episkopatu.

Regulamin Konferencji Biskupów Katolickich USA przewiduje, że pierwsze wybory to wybory przewodniczącego zwykłą większością głosów członków obecnych i głosujących. Po wyborze przewodniczącego, wiceprzewodniczący jest wybierany spośród pozostałych dziewięciu kandydatów. W obu wyborach, jeśli kandydat nie otrzyma więcej niż połowę głosów oddanych w pierwszej turze głosowania, przeprowadza się drugie głosowanie. Jeśli konieczna jest trzecia tura głosowania, to w tej turze następuje dogrywka między dwoma biskupami, którzy otrzymali najwięcej głosów w drugiej turze.

Podczas spotkania biskupi będą również głosować na nowych przewodniczących sześciu stałych komisji: Komisji ds. Kanonicznych i Zarządzania Kościołem; Komisji ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych; Komisji Ewangelizacji i Katechezy; Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Międzynarodowego; Komisji Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Komisji Wolności Religijnej. Sześciu wybranych przewodniczących komisji będzie pełnić przez rok funkcję przewodniczącego-elekta, a następnie rozpocznie trzyletnią kadencję po zakończeniu jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupów w 2023 r.

2022-10-04 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posiedzenie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą pod znakiem 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Kongres Młodzieży Polonijnej w Krakowie, Jasnogórska Noc Czuwania, II Polonijny Kongres Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin oraz 100. rocznica inauguracji duszpasterstwa emigracji polskiej - to tylko niektóre z tematów obrad Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Miały one miejsce 21 lutego br. w Biurze Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Warszawie.

„W tym roku będziemy podsumowywać to, co się dokonało w roku ubiegłym, następnie dzielić się pewnymi doświadczeniami, mówić o nowych wyzwaniach i zadaniach, które stoją przed duszpasterstwem polskojęzycznym, ale też będziemy wybiegać w przyszłość, zwłaszcza, że ten bieżący rok jest rokiem niezwykłym, bo związanym z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II i z beatyfikacją kardynała Wyszyńskiego. Będziemy więc zastanawiać się w jaki sposób uwzględnić te wydarzenia w naszym codziennym duszpasterstwie” – powiedział bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję