Reklama

Watykan

Watykan w ONZ wzywa do zawieszenia broni i podjęcia negocjacji między Rosją a Ukrainą

Do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji, które doprowadzą do rozwiązań sprawiedliwych, stabilnych i opartych na poszanowaniu życia ludzkiego oraz suwerenności i integralności terytorialnej każdego kraju wezwał w swoim wystąpieniu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Abp Gabriele Caccia wygłosił 12 października 2022 r oświadczenie na 11. nadzwyczajnej sesji specjalnej Zgromadzenia Ogólnego, które dotyczyło integralności terytorialnej Ukrainy.

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

Włodzimierz Rędzioch

Oto tekst wystąpienia przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w tłumaczeniu na język polski:

Panie Przewodniczący,

W ciągu minionych godzin usłyszeliśmy wiele słów. Stolica Apostolska zabiera głos, przedstawiając lakoniczny i żarliwy apel o zakończenie szaleństwa tego konfliktu, który z każdą upływającą godziną zabiera niewinne istnienia i pogłębia rany wśród narodów, niszcząc wzajemne zaufanie, od którego zależy porządek międzynarodowy.

Zaledwie kilka dni temu papież Franciszek wystosował następujący żarliwy apel, cytuję: „W imię Boga i w imię poczucia humanizmu, które jest obecne w każdym sercu ponawiam mój apel aby natychmiast osiągnięto zawieszenie broni. Niech ucichnie broń i niech nastąpi poszukiwanie warunków do rozpoczęcia negocjacji, które mogłyby doprowadzić do rozwiązań nie narzuconych siłą, lecz uzgodnionych, sprawiedliwych i stabilnych” [1].

Jego Świątobliwość wyraźnie zaznaczył, że rozwiązania muszą być „oparte na poszanowaniu świętej wartości życia ludzkiego, a także suwerenności i integralności terytorialnej każdego kraju”[2].

Zwróciwszy się z bezpośrednim apelem do prezydentów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, a także do wszystkich protagonistów życia międzynarodowego i przywódców politycznych narodów,[3] papież Franciszek podkreślił, że my, zgromadzeni w tej izbie, mamy do odegrania rolę i musimy „uczynić wszystko, co możliwe, aby doprowadzić do zakończenia wojny, nie pozwalając, by [...] wciągnięto nas w niebezpieczne eskalacje, oraz promować i wspierać inicjatywy na rzecz dialogu” [4]. Słowa te nabierają jeszcze większej wagi w obliczu dodatkowego zagrożenia eskalacją nuklearną i sprawiają, że jeszcze pilniejsza staje się przemiana „serc tych, w których rękach są losy wojny, aby ustał huragan przemocy i możliwe stało się odbudowanie pokojowego współżycia w sprawiedliwości”[5].

Potwierdzenie jasnych zasad prawa międzynarodowego, które są podkreślone przez rezolucję, którą mamy przed sobą, i są wyraźnie zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych, powinno być rozumiane jako otwarcie drogi do sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania, a nie jako sposób na zaostrzenie konfliktu, który już spowodował zbyt wiele ofiar.

Reklama

Niech z tej sali ponownie zabrzmi wezwanie papieża Pawła VI: „Nigdy więcej wojny!”.

Dziękuję Panie Przewodniczący.

Przypisy:

1.Papież Franciszek, Anioł Pański, 2 października 2022 r.

2.Tamże.

3.Por. Tamże.

4.Tamże.

5.Papież Franciszek, Audiencja generalna, 12 października 2022 r.

2022-10-13 08:02

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz w Kijowie: po ludzku nie ma nadziei na przerwanie wojny

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Po ludzku rzecz biorąc, nie ma dziś wielkich nadziei na przerwanie wojny – uważa nuncjusz apostolski w Kijowie. Zastrzega on jednak, że powołaniem ludzi wierzących jest zachowywać nadzieję wbrew nadziei. Wiemy bowiem, że Bóg istnieje i zainterweniuje, jak tylko my zrobimy to, co do nas należy – mówi abp Visvaldas Kulbokas.

Przyznaje on, że tym, co dziś na Ukrainie może dodawać otuchy, jest właśnie postawa ludzi wierzących, zwierzchników różnych wyznań należących do krajowej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, którzy zachowują zgodność opinii względem rosyjskiej inwazji. Jest to ważny wzór jedności i dialogu, duchowa, pozytywna broń, która pokazuje nam, że cała ludzkość powinna się zjednoczyć przeciw wojnie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję