Reklama

Kościół

Kurs Animatorów Laudato si’

Zadbajmy razem o świat, który podarował nam Bóg! Zapraszamy na Kurs Animatorów Laudato si’.

[ TEMATY ]

środowisko

Laudato si'

Mat.prasowy

“Jeśli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia” - słowa Benedykta XVI są dziś szczególnie aktualne. By odpowiedzieć na to wezwanie do troski o stworzenie i wspólnie, w duchu chrześcijańskim przyjrzeć się najbardziej naglącym problemom współczesności, Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska organizuje Kurs Animatorów Laudato si’.

Kurs Animatorów Laudato si’ to bezpłatny cykl sześciu wieczornych spotkań online, nakierowany na poznanie nauczania Kościoła dotyczącego ekologii integralnej i troski o stworzenie. Najbliższa, jesienna edycja rozpoczyna się już 3 listopada o 19:30. Aby wziąć udział, należy wypełnić formularz rejestracyjny: Zobacz

Do udziału w Kursie zapraszamy każdą osobę, która:

Reklama

● chciałaby dowiedzieć się więcej o podejściu Kościoła do ekologii i ochrony środowiska, ● martwi się zmianami klimatu, wymieraniem gatunków zwierząt i roślin, rosnącym zanieczyszczeniem,

● szuka sposobów, by w oparciu o wiarę działać na rzecz naszego wspólnego domu, ● chce się wspólnie pomodlić, poznać inne zaangażowane osoby i nabrać nowej motywacji, ● wierzy, że wspólnymi siłami możemy zadbać o świat, który podarował nam Bóg.

Każdy, kto ukończy kurs otrzyma Certyfikat Animatora Laudato si’ Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Inspiracją do organizacji kursu jest encyklika Laudato si’ (tłum. Pochwalony bądź) Papieża Franciszka. Kurs jest organizowany przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, będący częścią międzynarodowego Ruchu Laudato si’. Szczegółowe informacje o kursie dostępne są na stronie: katolicydlasrodowiska.pl

2022-10-19 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czynniki środowiskowe a nowotwory

Zanieczyszczenie środowiska jest jednym z czynników kancerogennych. Jest to grupa substancji i patogenów, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, szczególnie u osób mających do tego predyspozycje genetyczne.

Szacuje się, że maksymalnie 10-15% przypadków jest bezpośrednio spowodowanych mutacjami dziedzicznymi, przy czym obecność mutacji w pewnych kluczowych genach zwiększa predyspozycje do zachorowania, nie gwarantuje natomiast zachorowania. To oznacza, że o ile same geny nie definiują jeszcze jednoznacznie rozwoju choroby, o tyle wpływ środowiska ma już ogromne znaczenie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję