Reklama

Polska

W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych parafie organizują bale i korowody świętych

W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych w wielu parafiach w Polsce odbędą się bale, marsze i korowody świętych, których celem jest promowanie powołania do świętości. Zabawy, mające być alternatywą dla Halloween, odbędą się m.in. w Warszawie, Toruniu, Gdyni, Gdańsku i Koszalinie.

[ TEMATY ]

korowód świętych

Paweł Siciński

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W kościołach odprawiane są msze ku czci wszystkich osób, których życie było nacechowane świętością. Dzień ten ma przypominać, że każdy wierny ma powołanie do świętości.

W przededniu tej uroczystości od kilku lat w wielu parafiach organizowane są bale i korowody świętych, które mają być alternatywą dla zabaw organizowanych z okazji Halloween.

W Warszawie bal wszystkich świętych zorganizuje w sobotę parafia św. Włodzimierza.

"Warto przebrać się za wybranego świętego – najlepsze stroje zostaną nagrodzone. W ramach tego spotkania uczestnicy usłyszą historie różnych świętych i przejdą z relikwiami wokół kościoła. Następnie każdy będzie mógł powiedzieć, za kogo się przebrał. Na koniec zostanie odmówiony +Różaniec+" – poinformowali organizatorzy.

Z kolei w niedzielę po mszy św. o godz. 11.00 z parafii św. Rity z Cascii w Warszawie wyruszy II Marsz Świętych u św. Rity. Tego samego dnia bal świętych odbędzie się o godz. 11.30 w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie.

Również w sobotę na bal wszystkich świętych zaprasza parafia św. Hieronima w Starej Miłosnej k. Warszawy. Zabawa odbędzie się w godz. 15.00-17.30 w auli Szkoły Podstawowej nr 385.

"W czasie zabawy konkurs na prezentację świętego oraz poczęstunek. Mile widziane przebrania" – napisali organizatorzy balu.

Bal wszystkich świętych odbędzie się także w parafii św. Andrzeja Boboli w Markach. Wydarzenie rozpocznie msza św. o godz. 16.00. Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą do szkoły podstawowej przy ulicy Wczasowej, gdzie odbędzie się wspólna zabawa.

W niedzielę na orszak świętych zaprasza dzieci i młodzież parafia Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Rozpoczęcie mszą świętą o 11.30 w kolegiacie radzymińskiej. Po mszy świętej przejście w uroczystym orszaku i wspólne śpiewanie pieśni o świętych.

Reklama

W poniedziałek, w wigilię Wszystkich Świętych, bal wszystkich świętych odbędzie się w parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej. Obchody rozpocznie msza św. o godz. 18.00 w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy przebrani za świętych przejdą do sali rekreacyjno-sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie odbędzie się bal.

Tego samego dnia o godz. 17.30 bal wszystkich świętych pod hasłem "Święci są OK" zorganizuje parafia św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie. Na początek uczestnicy odmówią "Różaniec". Po nim zostanie odprawiona msza święta. Następnie dzieci przebrane za świętych i aniołów przejdą ulicami parafii. Na zakończenie odbędzie się bal.

Bale świętych zorganizuje również archidiecezja gdańska. Wieczór pod hasłem "Holy Wins" zorganizuje w poniedziałek o godz. 19.00 wspólnota młodzieżowa św. Józefa w kościele św. Józefa w Gdyni. W ramach wydarzenia zaplanowano scenkę ewangelizacyjną, konferencję "I ty możesz zostać świętym" i adorację Najświętszego Sakramentu. Tego samego dnia o godz. 19.30 bal pod hasłem "Świętość = normalność" zostanie zorganizowany w kościele św. Brata Alberta w Gdańsku. W programie procesja z relikwiami, wspólna modlitwa i konferencja.

W diecezji toruńskiej w sobotę na zabawę o godz. 10.00 zaprasza parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła i NMP z Fatimy w Grudziądzu, o godz. 16.00 rozpocznie się bal w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie, a o godz. 11.00 w parafii św. Józefa w Toruniu. Z kolei w niedzielę bal świętych odbędzie się o godz. 15.00 w świetlicy parafii Wniebowzięcia NMP w Gostkowie.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bale i korowody świętych zorganizują w niedzielę parafie: Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie-Zdrojku (o godz. 15.00), parafia Chrystusa Króla w Biesiekierzu (o godz. 17.00), parafia Podwyższenia Krzyża w Koszalinie (o godz. 16.30), parafia Św. Antoniego z Padwy w Pile (o godz. 17.00) i parafia Św. Michała Archanioła w Kołobrzegu (o godz. 17.00).

Reklama

W archidiecezji łódzkiej w poniedziałek odbędzie się noc świętych pod hasłem "Bezpieczny port". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30 w łódzkiej katedrze. Organizatorem jest archidiecezjalny Wydział Duszpasterstwa Młodzieży.

Noc świętych odbędzie się również w poniedziałek o godz. 20.00 w kościele garnizonowym w Gnieźnie. Głównym bohaterem tegorocznego czuwania będzie bł. Stefan Wyszyński.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

2022-10-29 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poronin na Podhalu: największy Korowód Świętych przeszedł pod Giewontem

Święci, ci znani jeszcze z bardzo dawnych czasów, ale i ci "najmłodsi" przeszli w Korowodzie Świętych, których miał miejsce w niedzielę 27 października w parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie na Podhalu. Trasa korowodu wiodła na tle niezwykle pięknie widocznych Tatr.

Jak zauważył proboszcz parafii, ks. Stanisław Parzygnat, Korowód Świętych w parafii już po raz szósty wygrał z Halloween. Około 200 dzieci i młodzieży, z pomocą rodziców i sióstr zakonnych przebrało się za swojego ulubionego świętego. Listę obecności otwierał św. Józef, a kończył św. Jan Paweł II. Nie zabrakło "najnowszych Świętych", a wśród nich bł. Hanny Chrzanowskiej. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku nie zbrakło także dorosłych - przebranych za świętych, którzy nieśli relikwiarze, które posiada parafia.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję