Reklama

Watykan

Watykan: 3 grudnia inauguracja szopki i zapalenie choinki na placu św. Piotra

Szopka, która zostanie ustawiona na Placu Świętego Piotra na Boże Narodzenie 2022 roku, pochodzi z Sutrio, w prowincji Udine z północy Włoch, natomiast majestatyczna 30-metrowa jodła biała (Abies alba) pochodzi z Abruzji, w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, a dokładnie z Rosello, małej górskiej wioski liczącej zaledwie 182 mieszkańców – poinformował Gubernatora Państwa Watykańskiego.

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Adobe Stock

W Auli Pawła VI ustawiona zostanie również szopka, w tym roku ofiarowana przez rząd Gwatemali. Tradycyjna inauguracja szopki i zapalenie choinki odbędzie się na placu św. Piotra w sobotę, 3 grudnia, o godz. 17. 00. Ceremonii będzie przewodniczył kardynał Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, w obecności siostry Raffaelli Petrini, sekretarz generalnej tegoż Gubernatoratu. Rano delegacje z Sutrio, Rosello i Gwatemali zostaną przyjęte na audiencji przez papieża Franciszka w celu oficjalnego wręczenia darów – czytamy w komunikacie.

Szopka z Sutrio będzie w całości wykonana z drewna, z półsferą pełniącą rolę Groty, w której będzie wystawiona Święta Rodzina, wokół której zostaną umieszczone postacie naturalnej wielkości. Oprócz postaci z szopki pojawią się też zwykłe postacie wykonujące prace lub czynności symboliczne.

Jeśli chodzi o srebrną jodłę, pochodzi ona z Rosello, wioski położonej w środkowym biegu rzeki Sangro. Jest to stara wioska o średniowiecznym rodowodzie, która zawdzięcza swe powstanie mnichom benedyktyńskim z opactwa San Giovanni in Verde we wczesnym średniowieczu.

Reklama

Ozdoby choinki, która będzie wystawiona na placu św. Piotra, wykonała młodzież z ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej „La Quadrifoglio”.

Drzewko i szopki będą eksponowane do końca okresu Bożego Narodzenia, który zbiega się ze Świętem Chrztu Pańskiego, w niedzielę 8 stycznia 2021 roku – informuje Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

Tradycja bożonarodzeniowej choinki na placu św. Piotra jest niedawna, bo zapoczątkowano ją w Watykanie dopiero w 1982 roku, za pontyfikatu św. Jana Pawła II.

2022-10-29 09:03

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odwiedził żywą szopkę

„Rozpocznijmy ten rok z Jezusem. Choć kończy się Boże Narodzenie, On pozostaje z nami i zwycięża zło. I módlmy się, módlmy się za wszystkich. Przede wszystkim za dzieci, które się urodzą, a także za dziadków, którzy są mądrością”. Tymi słowami Papież Franciszek zwrócił się do mieszkańców parafii św. Alfonsa Marii Liguori na północnych peryferiach Rzymu. Zaprosili oni Papieża, by zobaczył przygotowaną przez nich żywą szopkę.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: amerykański augustianin prefektem Dykasterii ds. Biskupów

2023-01-30 15:46

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację przedstawioną, ze względu na osiągnięty limit wieku (78 lat), przez kard. Marca Ouelleta z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jego następcą mianował biskupa Roberta Francisa Prevosta, dotychczasowego biskupa Chiclayo w Peru, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. Obejmie on urząd 12 kwietnia 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w USA 14 września 1955 roku. W 1973 roku ukończył niższe seminarium Zakonu Świętego Augustyna. Uzyskał licencjat z matematyki na Villanova University w 1977 r. Wstąpił do augustianów 1 września 1977 r., pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1978 r., a śluby wieczyste 29 sierpnia 1981 r. W następnym roku uzyskał tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję