Reklama

W diecezjach

Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa w diecezji kaliskiej (zapowiedź)

W dniach 3-5 listopada w diecezji kaliskiej przebywać będzie bł. Carlo Acutis w znaku relikwii. W obecności młodego błogosławionego modlić się będą dzieci pierwszokomunijne, młodzież, a także rodziny.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbyły się w Krakowie była peregrynacja Krzyża Światowych Dni. Teraz, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które w 2023 r. odbędą się Lizbonie, do młodych ludzi przybywa ich błogosławiony rówieśnik w znaku relikwii.

- W relikwiarzu znajduje się fragment osierdzia bł. Carla, czyli części ciała najbliższej sercu. Relikwia sama w sobie to obecność i właśnie tą obecność chcemy dać młodym, dać im kogoś, kto tyle samo czasu spędzał przed komputerem, co oni, był zwyczajnym chłopcem – mówi KAI ks. Marek Muzyka, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Peregrynacja relikwii bł. Acutisa rozpocznie się w czwartek, 3 listopada w parafii św. Idziego w Mikorzynie. Następnie relikwie odwiedzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kaliszu. Popołudniu relikwie zostaną przywiezione do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na modlitwę i Mszę św. w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

W piątek, 4 listopada, w obecności bł. Acutisa będą modlić się wierni w parafii Wszystkich Świętych w Liskowie. Popołudniu relikwie przybędą do Technikum św. Józefa w Kaliszu. O godz. 17.30 zostaną wprowadzone do hali technikum na Festiwal Tratwa, gdzie o godz. 21.00 Mszy św. przewodniczyć będzie biskup kaliski Damian Bryl. Po Eucharystii rozpocznie się całonocna adoracja przy relikwiach.

- Pragniemy, aby poprzez całonocną adorację zatrzymać się na jakiś czas i napełnić pokojem w obecności tego młodego błogosławionego. Kiedy rozmawiam z młodymi ludźmi i pytam ich, czego im brakuje, odpowiadają stałości, pewności, pokoju. Każdy, kto będzie chciał będzie mógł przyjść w dowolnym momencie i adorować relikwie. Będzie mógł posiedzieć, pomodlić się, a może nawet pogadać z młodym człowiekiem, który w znaku relikwii zajmie miejsce na środku sali. I właśnie od tego młodego człowieka, od jego obecności, każdy będzie mógł wziąć pokój i stałość – zaznacza ks. Muzyka.

Reklama

W sobotę, 5 listopada, relikwie przybędą do parafii NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zaplanowano spotkanie dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych. Wieczorem pożegnanie relikwii odbędzie się w parafii św. Wojciecha w Wilkowyi.

Relikwie bł. Carla Acutisa w diecezji kaliskiej będą przebywać w oktawie Wszystkich Świętych. – Błogosławiony będzie w czasie, kiedy przeżywamy pierwszy czwartek miesiąca i modlitwę w kaliskiej bazylice w obronie życia. Ponadto jest pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca, a jak wiemy Carlo odznaczał się wielką miłością do Eucharystii, stąd w sobotę błogosławiony będzie wśród dzieci pierwszokomunijnych – zaznacza diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Szczegółowy program nawiedzenia jest dostępny na stronie internetowej diecezji kaliskiej.

Carlo (Karol) Acutis urodził się 3 maja 1991 r. w Londynie, gdzie jego rodzice pracowali zawodowo. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, w wieku 7 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Był autorem pobożnościowych stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych. Wychowanek mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym, uczył się grać na saksofonie. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę, która miała bardzo ostry przebieg. Zmarł 12 października 2006 r., ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013 r. 5 lipca 2018 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 r. zatwierdził cud za wstawiennictwem Carla, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpiła w bazylice św. Franciszka z Asyżu 10 października 2020 r.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

2022-10-30 08:07

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaką posługę pełni Administrator apostolski

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

archidiecezja łódzka

Diecezja Kaliska

ks. Paweł Kłys

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegorz Ryś

Wczoraj wszystkie media obiegła informacja, a właściwie decyzja podjęta przez Stolicę Apostolską mówiąca, że administratorem diecezji kaliskiej został arcybiskup Grzegorz Ryś. W Łodzi wielu, szczególnie świeckich wiernych, zaczęło zadawać pytania, czy z tym powołaniem związane jest z odejściem abp Grzegorza Rysia z archidiecezji łódzkiej. Oczywiście, że nie. Podobnie, jak do niedawna było to w diecezji płockiej, gdzie pod nieobecność biskupa diecezjalnego, administratorem był kard. Kazimierz Nycz, tak i w przypadku diecezji kaliskiej, sytuacja ta jest przejściowa tj. Administrator sprawuję urząd w diecezji w imieniu papieża tzn., że dysponuje on wszystkimi uprawnieniami biskupa diecezjalnego, ale nie nosi on tytułu biskupa diecezjalnego, ponieważ on przynależy do kogoś innego. 

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję