Reklama

Franciszek

Watykan: Papież jedzie do Bahrajnu; to pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju

Papież Franciszek wyrusza w czwartek rano w czterodniową podróż do Bahrajnu. To będzie pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju. Głównym celem 39. zagranicznej podróży Franciszka jest udział w forum dialogu pod hasłem: „Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji”.

Małe królestwo na archipelagu 33 wysp w Zatoce Perskiej będzie 58. krajem odwiedzanym przez tego papieża podczas jego trwającego prawie dekadę pontyfikatu.

Wizyta minie pod znakiem dialogu z islamem, braterstwa na rzecz pokoju i spotkania ze wspólnotą chrześcijańską.

Podziel się cytatem

Na dwa dni przed podróżą Franciszek powiedział wiernym w Watykanie: "Będzie to podróż pod znakiem dialogu: wezmę udział w forum na temat niezbędnej konieczności zbliżenia Wschodu i Zachodu dla dobra ludzkiego współistnienia. Będę też miał okazję spotkać się z przedstawicielami religii, zwłaszcza islamu".

"Proszę wszystkich o towarzyszenie mi modlitwą, aby każde spotkanie i wydarzenie było owocną okazją do wspierania, w imię Boga, sprawy braterstwa i pokoju, których nasze czasy tak bardzo i pilnie potrzebują" - dodał.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział watykańskim mediom: "w świecie, naznaczonym przez napięcia, spory i konflikty", podróż będzie "przesłaniem jedności, spójności i pokoju".

Reklama

Podkreślił, że idea wizyty narodziła się dzięki zaproszeniu, jakie wystosował do Franciszka król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa.

To kolejne państwo, w którym papież odwiedzi zamieszkałą tam mniejszość katolików. Jest ich około 160 tysięcy. Stanowią oni mniej niż 10 proc. ludności i są to głównie pracujący tam imigranci z Azji.

Według danych przedstawionych przez Watykan w Bahrajnie jest jeden biskup, 13 księży diecezjalnych, siedmiu zakonników i siedem zakonnic.

Papież odleci z rzymskiego lotniska Fiumicino przed godz. 10 rano. Po pięciu godzinach lotu papieski samolot wyląduje w bazie lotniczej w miejscowości Awali w centrum kraju, niedaleko jego stolicy Manamy. Franciszka powita 72-letni król.

Następnie papież pojedzie do Pałacu Królewskiego Sakhir na oficjalną ceremonią powitania i rozmowę z monarchą oraz jego rodziną. Na dziedzińcu podczas spotkania z przedstawicielami władz i społeczeństwa przemówienia wygłoszą najpierw król, a potem papież.

W piątek Franciszek weźmie udział w ceremonii zamknięcia rozpoczętego dzień wcześniej w Awali Forum Dialogu pod hasłem: "Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji".

Obecny będzie między innymi wielki imam sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Ahmad Al-Tajjeb, najbliższy i stały rozmówca papieża ze świata islamu. W forum udział wezmą obok króla Bahrajnu reprezentanci religii i przywódcy z wielu krajów, przede wszystkim regionu. Jako jego cel organizatorzy przedstawiają budowę mostów dialogu, krzewienie idei globalnej koegzystencji i braterstwa dla pokoju.

Zwraca się uwagę na to, że już po raz trzeci, po wizytach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 r. i w Kazachstanie we wrześniu tego roku Franciszek odwiedzi kraj o większości muzułmańskiej, zaproszony przez władze na organizowane przez nie wydarzenie, którego jest nadzwyczajnym gościem.

Reklama

Nigdy wcześniej w dziejach podróży jego poprzedników nie było wizyt o takim charakterze.

Podziel się cytatem

Po udziale w zamknięciu forum dialogu Franciszek odwiedzi meczet przy Pałacu Królewskim spotka się tam z Muzułmańską Radą Starszych. To założona w 2014 roku międzynarodowa organizacja z siedzibą w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, której zadaniem jest krzewienie pokoju we wspólnotach islamskich, obrona wartości humanitarnych i zasad tolerancji.

Na zakończenie drugiego dnia wizyty papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym i modlitwie o pokój w katedrze Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Perskiej w Awali.

W sobotę odprawi Mszę na narodowym stadionie w Bahrajnie w mieście Ar-Rifa , na której oczekuje się prawie 30 tys. wiernych, także przybyłych z innych krajów regionu, w tym z Kuwejtu, Omanu, Arabii Saudyjskiej. Odwiedzi też szkołę katolicką.

W niedzielę w stolicy - Manamie, w kościele Świętego Serca, zbudowanym w 1939 roku, Franciszek spotka się z katolickim duchowieństwem, wygłosi przemówienie i odmówi modlitwę Anioł Pański.

Reklama

Wczesnym popołudniem miejscowego czasu wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka oczekują, że papież zabierze głos w sprawie ich łamania i kwestii więźniów politycznych oraz prześladowań szyickiej większości w królestwie rządzonym twardą ręką przez sunnicką dynastię.

To ostatnia papieska pielgrzymka, zapowiedziana na ten rok, po wizytach na Malcie, w Kanadzie i Kazachstanie.

2022-11-03 07:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bahrajn: papież spotkał się z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem

[ TEMATY ]

patriarcha Bartłomiej

Franciszek w Bahrajnie

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Przebywający z wizytą w Bahrajnie papież Franciszek spotkał się w południe 4 listopada z patriarchą Bartłomiejem I. Spotkanie w Awali przebiegło „w atmosferze braterstwa i sympatii”.

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola i honorowy zwierzchnik prawosławia na świecie przyjechał do Bahrajnu jako jeden z mówców na obradach międzyreligijnego Bahrajńskiego Forum na rzecz Dialogu. W uroczystości zamknięcia dwudniowych obrad kongresu uczestniczył też papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Powstańczy duch księży z Bodzentyna

2023-02-08 09:03

Agnieszka Dziarmaga

„Ten piekielny kler katolicki doprowadzi mnie do pasji” – pisał w 1861 r. namiestnik Michał Gorczakow. To właśnie księżom odpowiedzialnym za rozbudzenie ducha patriotycznego na ziemi bodzentyńskiej, nieco zapomnianym, poświęcone były obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Przypomniano postaci: proboszcza ks. Antoniego Chłudy i wikariuszy ks. Antoniego Omińskiego i ks. Izydora Ciąglińskiego. Baner przy wejściu na plac kościelny głosił: „Tu zaczęło się postanie styczniowe”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję