Reklama

Franciszek

Bahrajn: papież spotkał się z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem

Przebywający z wizytą w Bahrajnie papież Franciszek spotkał się w południe 4 listopada z patriarchą Bartłomiejem I. Spotkanie w Awali przebiegło „w atmosferze braterstwa i sympatii”.

[ TEMATY ]

patriarcha Bartłomiej

Franciszek w Bahrajnie

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola i honorowy zwierzchnik prawosławia na świecie przyjechał do Bahrajnu jako jeden z mówców na obradach międzyreligijnego Bahrajńskiego Forum na rzecz Dialogu. W uroczystości zamknięcia dwudniowych obrad kongresu uczestniczył też papież Franciszek.

„Bahrajńskie Forum na rzecz Dialogu: Wschód i Zachód dla ludzkiego współistnienia” obradowało w dniach 3-4 listopada z udziałem kilkuset zwierzchników religijnych, naukowców i wybitnych osobistości życia politycznego i społecznego z różnych krajów świata. W swoim wystąpieniu Bartłomiej podkreślił, że prawosławie ma za sobą długie doświadczenie współżycia z innymi wyznaniami i religiami. Zwrócił uwagę, że spotkania międzyreligijne i dialog opierają się na osobistej interakcji i są skuteczne wówczas, „gdy odbywają się w duchu zaangażowania, zaufania i poszanowania”, poinformował portal OrthodoxTimes.

Zdaniem patriarchy ekumenicznego opór w stosunku do dialogu ekumenicznego czy też międzyreligijnego wynika z zasady z lęku , niewiedzy lub nietolerancji wobec różnorodności religijnej. W przeciwieństwie do tego autentyczny i prawidłowy dialog międzyreligijny uznaje różnice między tradycjami religijnymi i rozwija pokojowe współistnienie oraz współpracę między narodami i kulturami. Nie oznacza to wypierania się własnej wiary, „lecz raczej przystosowania własnej tożsamości i samoświadomości do perspektywy otwarcia wobec innych oraz ubogacenia”, podkreślił Bartłomiej. Przekonywał, że prawidłowy, szczery dialog może znieść uprzedzenia i nieufność oraz przyczynić się do wzajemnego zrozumienia i rozwiązywania konfliktów na drodze pokojowej.

Bahrajńskie Forum na rzecz Dialogu zostało zorganizowane przez Muzułmańską Radę Starszych, Najwyższą Radę do Spraw Islamu i Globalne Centrum Pokojowego Współistnienia im. Króla Hamada. Z myślą o budowaniu mostów dialogu poszczególne sesje programu Forum były poświęcone promowaniu globalnego współistnienia i ludzkiego braterstwa, roli duchownych i uczonych w stawianiu czoła wyzwaniom czasu, a także problemom dialogu międzyreligijnego i pokoju na świecie.

2022-11-04 20:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież jedzie do Bahrajnu; to pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju

Papież Franciszek wyrusza w czwartek rano w czterodniową podróż do Bahrajnu. To będzie pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju. Głównym celem 39. zagranicznej podróży Franciszka jest udział w forum dialogu pod hasłem: „Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji”.

Małe królestwo na archipelagu 33 wysp w Zatoce Perskiej będzie 58. krajem odwiedzanym przez tego papieża podczas jego trwającego prawie dekadę pontyfikatu.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję