Reklama

Zalogowani w kościele

Niedziela Ogólnopolska 32/2008, str. 20-21

www.kapucyni.pl

www.kapucyni.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiąc osób tańczących przy scenie podczas koncertu. Tłum ludzi głośno śpiewających i bawiących się, młodzi ludzie, a między nimi bracia kapucyni w brązowych habitach z kapturami. Okrzyki radości i wspólnej zabawy. Po koncercie ten sam tłum milknie, by wspólnie się modlić, by otworzyć swoje serce na Tego, który jest obecny między nimi - na żywego Boga, Jezusa Chrystusa. „Zalogowani w Jezusie - sakrament chrztu” to temat jubileuszowego XV Spotkania Młodych w Wołczynie.

W poszukiwaniu źródła

Reklama

- Tegoroczne spotkanie jest dla młodego człowieka poszukiwaniem korzeni, sensu, celu; jakby wyczuwał, że tutaj gdzieś blisko jest źródło. Tym źródłem jest chrzest, a znajdując chrzest, można na nowo odnaleźć prawdę o sobie. Trzeba na nowo odkryć chrzest, żeby na nowo odkryć siebie - tymi słowami przywitał młodych pasterz diecezji kaliskiej bp Stanisław Napierała. Był pod wrażeniem entuzjazmu i spontaniczności, z jaką powitała go młodzież. - Wołczyn to miejsce, które promienieje młodością i radością - podsumował z uśmiechem Ksiądz Biskup.
Chociaż podczas spotkania było wiele okazji do zabawy i tańca, to na pewno wspólnota ludzi, którzy przyjechali w tym roku, była wspólnotą rozmodloną. - Zaskoczyła mnie pozytywnie cisza na modlitwie po koncercie. 1200 osób, a na hasło „cisza”, nastała cisza, że aż w uszach dzwoniło... Tak więc na tegorocznym Wołczynie ludzie na pewno starają się wyciszyć i znaleźć miejsce na spotkanie z Panem Bogiem. Poza tym chcą tutaj tworzyć wspólnotę i bardzo mi się to podoba - zauważył br. Rafał Szymkowiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

15-letnia tradycja

Reklama

Pomysł spotkań młodych w Wołczynie zrodził się 15 lat temu - w roku 1994. Od tej pory co roku w czasie wakacji w małej miejscowości koło Kluczborka zbiera się młodzież z całej Polski, a także spoza jej granic, by wspólnie uwielbiać Jezusa Chrystusa. Ponad tysiąc osób rozbitych na polu namiotowym przez 6 dni uczestniczy w spotkaniu zorganizowanym przez Braci Mniejszych Kapucynów. Większość młodych traktuje to spotkanie jako rekolekcje. Codzienna Eucharystia, sakrament pokuty i pojednania, modlitwa, konferencje pomagają w wyciszeniu i rozwoju duchowym. Często młody, poszukujący człowiek może tu znaleźć odpowiedź na wiele trudnych pytań, a zawsze może liczyć na rozmowę i pomoc kapłanów. Spotkanie w Wołczynie jest czasem spędzonym we wspólnocie, jest spotkaniem z drugim człowiekiem.
Wołczyn był zaskakujący, nieprzewidywalny, pełen emocji. - Przede wszystkim był okazją, aby dokonać ponownego zalogowania w Chrystusie, by przypomnieć sobie login, sprawdzić, jak działa system oraz program antywirusowy. Pomógł zrobić upgrade i wyjaśnił, jak na nowo zainstalować się w społeczności - podsumowuje br. Benedykt Pączka. W ostatnim dniu spotkania wszyscy uczestniczyli w chrzcie osoby dorosłej. Był to kulminacyjny moment przeżywania spotkania. W wieku 30 lat do wspólnoty Kościoła wstąpiła Iwona. Przystąpiła także do sakramentu bierzmowania i pierwszy raz przyjęła Komunię św. Tegoroczny Wołczyn nie mógł mieć piękniejszego zakończenia. Wysłuchane w ciągu 6 dni treści znalazły swoją aktualizację w celebracji sakramentu chrztu, którego dotyczyło spotkanie. - Dziękuję bardzo wszystkim za zorganizowanie tego ważnego wydarzenia. Jestem bardzo szczęśliwa - powiedziała na koniec Iwona.

Wirtualnie i realnie

Każde spotkanie ma inny program, dostosowany do tematu, który przybliża młodzieży treści związane z wiarą. W ciągu 15 lat pojawił się m.in. temat dotyczący sakramentów Eucharystii, pokuty i pojednania oraz małżeństwa, rok temu spotkanie dotyczyło miłości. W tym roku hasło spotkania to „Zalogowani w Chrystusie - sakrament chrztu”. - Punktem wyjścia do rozważań stała się rzeczywistość wirtualna. Jeżeli chcemy korzystać ze stron internetowych, musimy wpisać odpowiedni login i hasło. Podobnie jest w momencie chrztu: Pan Bóg pod naszym imieniem wprowadza nas w rzeczywistość Kościoła, z której potem możemy czerpać bogactwo sakramentów i wiary - wyjaśnia br. Paweł Teperski.
Codziennie w programie dnia są koncerty zespołów. W tym roku młodzież miała okazję bawić się przy muzyce „New Life Music”, „Kana”, „Triquetra”, „Pajujo” i „Perfect”. Oprócz zaproszonych zespołów co roku na wołczyńskiej scenie występuje z nowym przebojem „Kap Bend”, który tworzą bracia kapucyni. Centralnym punktem każdego dnia jest Eucharystia. Są również konferencje, które pomagają zgłębiać dany temat. Bardzo ważne są spotkania w małych grupach, na których młodzi ludzie mogą się dzielić swoim doświadczeniem przeżywania wiary, rozmawiać na tematy trudne lub dyskutować o kwestiach poruszanych na konferencjach.

Wołczyn co roku zaskakuje

Młodzi ludzie bardzo chętnie przyjeżdżają na spotkanie. Mówią, że dobrze się tu czują, poznają wspaniałych ludzi, a przede wszystkim jest to dla nich czas łaski - spotkania z Bogiem. Wołczyn co roku ich zaskakuje. Paweł - uczestnik z Wrocławia wspomina o Słowie, które w tym roku zapadło w jego serce. Z kolei Jan z Poznania dzięki tegorocznemu spotkaniu odkrył na nowo sakrament chrztu. Zrozumiał, że to niesamowity prezent Pana Boga, że dzięki niemu mamy przebaczenie grzechów i udział we wspólnocie Kościoła. - Gdybym nie miał chrztu, nie mógłbym uczestniczyć w darach, jakie daje mi Kościół - dodaje Jan.
Spotkanie młodych jest także cennym darem dla miasta Wołczyna. - Atmosfera udziela się mieszkańcom, bo to wielkie wydarzenie wewnętrzne. To także doskonały przykład, że młodzież potrafi myśleć inaczej i odnajdywać w sobie niesamowite wartości - zauważył burmistrz miasta Jan Leszek Wiącek. Sam bardzo angażuje się w pomoc w przygotowaniu spotkania, a na czas jego trwania przekazuje organizatorom klucze do miasta. - Fantastyczna młodzież! Jestem dla niej pełen podziwu! Oni uczą mnie innego spojrzenia na życie, cieszenia się każdym dniem i są dla mnie inspiracją. Mam nadzieję, że te spotkania będą trwać jak najdłużej - puentuje.
- XV Spotkanie Młodych uważam za zamknięte - ogłosił br. Benedykt i wtedy po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia spotkania na twarzach młodych ludzi zagościł smutek. Nie na długo jednak, prowincjał br. Jacek Waligóra zaprosił bowiem wszystkich na kolejne spotkanie do Wołczyna za rok.
Enter został wciśnięty. Młodzi wylogowali się ze spotkania w Wołczynie, ale pozostają zalogowani na stronie www.wolczyn.kapucyni.pl, która jest zarówno formą utrzymywania kontaktów przez cały rok, jak i sposobem wymiany doświadczeń i pomysłów. Młodzi wylogowali się ze spotkania, ale wyjeżdżając, mówili, że nie mają zamiaru wylogować się z systemu, którym jest Kościół. Chcą pozostać zalogowani w Jezusie.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

W czasie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do pytania arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych o władzę, jakie stawiali wobec Jezusa – skąd ją ma, co jest jej źródłem? Metropolita krakowski zaznaczył, że w dniu święceń prezbiteratu to pytanie mają prawo stawiać kandydaci do kapłaństwa, ponieważ w momencie święceń otrzymają tę władzę – Jezus się nią z nimi dzieli. – Otrzymacie władzę, która jest absolutnie niezwykła. Tym bardziej macie prawo pytać o jej źródło i o to, w oparciu o co można ją wypełniać – mówił kardynał, wyrażając nadzieję, że kandydaci do święceń będą stawiali te pytania, ale inaczej niż ci, którzy to robili w czasach Jezusa. Metropolita zauważył, że Jezus nie udzielił uczonym w Piśmie odpowiedzi na to pytanie, a to rzadka postawa Jezusa, bo nie widział sensu w odpowiadaniu na pytanie stawiane z wątpliwych motywów. Podkreślił, że w życiu księdza warto pytać o władzę Jezusa wtedy, kiedy się jej poddaje.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję