Reklama

Wiadomości

Minister Michał Wójcik: Polska powinna korzystać z unijnego w weta

Niektórzy parlamentarzyści opozycyjni wprost mówili, że KE czeka na zmianę władzy w Polsce i może wtedy te pieniądze przekażą. Dlatego ubolewam, że w relacjach z UE nie stosuje się metody najdalej idącej, czyli weta. Oni tylko tego się boją - mówi Minister Michał Wójcik, członek stały Rady Ministrów i wiceprzewodniczący Solidarnej Polski.

[ TEMATY ]

wywiad

minister

materiał prasowy

Artur Stelmasiak: - Jaka jest przyczyna sporu pomiędzy Warszawą, a Brukselą?

Minister Michał Wójcik: - Problem polega na tym, że Komisja Europejska dostała potężne instrumentarium, którego nie miała dziesiątki lat. Chodzi o możliwość wpływu na kształtowanie naszego porządku prawnego i szantażowania nas w wielu sprawach. Od miesięcy bez żadnych zahamowań korzysta z tego. Przestrzegaliśmy pana premiera Mateusza Morawieckiego, ze Komisja będzie próbowała wykorzystać te instrumenty i tak się dzieje. Rację miał minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz Solidarna Polska. Dziś KE brutalnie próbuje naruszać naszą suwerenność. Urzędnicy brukselscy nie dotrzymują umów, manipulują i oszukują. Co więcej, przywłaszczyli pieniądze, które należą do Polaków. Komisja Europejska pokazuje, że sama nie jest praworządna. Przykładem może być pismo Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do szefowej KE Ursuli von der Leyen z pytaniem: Czy prawdą są doniesienia francuskiego pisma "Liberation", że urzędnicy UE biesiadowali razem z sędziami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Choć pismo zostało wysłane prawie rok temu, to do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Szefowa KE zachowała się skandalicznie próbując wpływać na wyniki wyborów we Włoszech, gdy mówiła, że jak wygra Giorgia Meloni, to będzie trzeba ograniczyć środki finansowe dla Rzymu podobnie jak czyni się to w przypadku Polski i Węgier. Przecież to jest nic innego jak bezprawne używanie instrumentów finansowych do niszczenia demokracji w poszczególnych państwach członkowskich.

Czy praworządne są tylko te państwa, które zgadzają się z Brukselą, czyli głównie z Berlinem i Paryżem?

Oni mają swoje standardy praworządności. W uproszczeniu każdy kto nie wprowadza "małżeństw" homoseksualnych i nie zgadza się na adopcję przez nich dzieci, ten nie jest praworządny. A my mamy swoją Konstytucję i dlatego tak bardzo ich boli dyskusja na temat tego, co jest ważniejsze, czy Konstytucja RP, czy prawo UE. My oczywiście stoimy na stanowisku, że w Polsce ważniejsza jest Konstytucja. Dlatego "nie jesteśmy praworządni".

Reklama

Należy więc zadać fundamentalne pytanie. Czy da się obronić suwerenność Polski bez wychodzenia z Unii Europejskiej?

Da się obronić, ale pod warunkiem, że będą stawiane twarde warunki, o których mówi Solidarna Polska i minister Zbigniew Ziobro. Dziś nie ma wątpliwości, że zostały popełnione błędy w rozmowach z UE.

Czy mechanizm "pieniądze za praworządność" został stworzony po to, by wymienić władzę w Polsce?

Oczywiście, że po to, żeby wpływać na demokrację w poszczególnych państwach członkowskich. Na poparcie tej tezy są słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen która na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej stwierdziła, że chętnie by widziała Donalda Tuska na czele polskiej władzy. Gdyby Unia Europejska kierowała się praworządnością i demokratycznymi zasadami, to po takich słowach powinna być dymisja przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Ale ona też czuje presję. Holenderscy politycy po wizycie Ursuli von der Leyen w Warszawie mówili, że jak wypłaci pieniądze Polsce to ją odwołają.

Holendrzy powinni sami się nauczyć, co to jest praworządność. Przecież tam upadł rząd z powodu braku praworządności, bo urzędnicy holenderscy oszukiwali imigrantów.

A co będzie z suwerennością Polski jeśli w przyszłym roku wygra jakaś koalicja zbudowana przez Donalda Tuska?

Polska suwerenność będzie jeszcze bardziej zagrożona. W umowie koalicji rządzącej w Niemczech jest wyraźny zapis, że będą dążyli do federalizowania Unii Europejskiej, czyli stworzenia jednego państwa, w którym Polska byłaby np. jednym z landów z mocno ograniczoną suwerennością. Ursula von der Leyen i jej kolega z EPL postrzegają przyszłość Europy w bardzo podobny sposób do koalicji rządzącej w Niemczech. Wybory w przyszłym roku są bardzo ważne, bo rozstrzygną przyszłość Polski na wiele lat. To jest głosowanie nad tym ile Polska zachowa suwerenności. Historia Polski jest trudna i skomplikowana, ale pokazuje nam, że zawsze były u nas jakieś siły polityczne, które szukały pomocy u innych państw. Teraz jest podobnie, ponieważ polscy politycy opozycyjni są inicjatorami wielu rezolucji Parlamentu Europejskiego przeciwko Polsce.

To może warto rozważyć ustępstwa i kompromis z Unią Europejską, by np. Platforma Obywatelska ze swoimi koalicjantami nie przejęła władzy, bo z suwerennością Polski będzie jeszcze gorzej.

Ale już nie ma się gdzie posunąć jeśli chodzi o relacje z Komisją Europejską. Nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu, że mamy do czynienia z oszustami.

Nawet jakby rząd jeszcze bardziej ustąpił, to pieniądze z KPO nie zostaną wypłacone. Czy tak należy rozumieć relacje Warszawy z Brukselą?

Niektórzy parlamentarzyści opozycyjni wprost mówili, że KE czeka na zmianę władzy w Polsce i może wtedy te pieniądze przekażą. Dlatego ubolewam, że w relacjach z UE nie stosuje się metody najdalej idącej, czyli weta. Oni tylko tego się boją. O tym zresztą mówimy od dawna jako Solidarna Polska. Warto wsłuchiwać się w głos ministra Zbigniewa Ziobro, żeby nie popełniać błędów. Niestety, wiele błędów popełniono.

2022-11-20 15:25

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: Wyniki zakażeń pokazują nowy trend; codzienna liczba osób zakażonych o kilkaset większa niż przed tygodniem

Takie zachowania, jak w Zakopanem, mogą doprowadzić do zaostrzenia obostrzeń - zapowiedzial min. Niedzielski.

Wyniki zakażeń pokazują nowy trend; codzienna liczba osób zakażonych o kilkaset większa niż przed tygodniem. - Od zeszłej środy, czwartku mamy do czynienia z sytuacją, że mamy większą liczbę zakażonych niż tę, którą mieliśmy tydzień wcześniej - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 30-lecie kaplicy w Caritas

2023-01-30 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Gdybyśmy nie obchodzili tej rocznicy, to nie rozumielibyśmy, skąd się bierze czyn miłosierny Caritas. Nie ma kaplicy – nie ma doświadczenia spotkania z Panem, to byśmy byli takim kościelnym MOPS- em. Ci wielcy, o których mówi pierwsze czytanie osiągnęli to, co osiągnęli przez wiarę! Wiara i relacja z Bogiem owocowała przez nich wielkimi czynami. To miejsce – kaplica - jest kluczem do zrozumienia Caritas. Caritas to jest wiara owocująca przez miłość! – mówił abp Ryś podczas jubileuszu 30 – lecia erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Gdańskiej 111.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję