Reklama

Kościół

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia: pacjent potrzebuje również terapii duchowej

- Człowiek chory potrzebuje nie tylko profesjonalnej opieki medycznej, ale także wsparcia duchowego – powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, który uczestniczył w sesji szkoleniowo-formacyjnej dla kapelanów diecezji radomskiej. Spotkanie z udziałem biskupa Marka Solarczyka odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

[ TEMATY ]

zdrowie

wiara

Karol Porwich/Niedziela

W trakcie spotkania kapelani dyskutowali o radościach i trudach swojej posługi duszpasterskiej w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej.

- Człowiek chory potrzebuje zarówno bardzo dobrej, profesjonalnej opieki medycznej, psychologicznej, ale także potrzebuje terapii duchowej, opieki duszpasterskiej. My, księża jesteśmy włączeni w tę piękną opiekę nad człowiekiem chorym, który jest pełen lęku i obaw. Często trzeba być przy nim, towarzyszyć jemu. Kościół ma doświadczenie w tym zakresie. Każdy dzień jest nowym wyzwaniem dla kapelanów - mówił ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

Ks. Przemysław Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia zauważył, że ludzie chorzy potrzebują obecności drugiego człowieka. - Mamy w pamięci obrazy, kiedy w dobie pandemii, rodzina nie mogła odwiedzić swoich bliskich. Zrozumiałem wówczas, jak ważną rolę odgrywa kapelan w szpitalu i jak ważna jest rola kapłana wobec drugiego człowieka, zwłaszcza takiego, który ma już świadomość, że odchodzi z tego świata – powiedział ks. Wójcik.

Ks. Tomasz Pastuszka jest dyrektorem Kozienickiego Hospicjum Domowego im. Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. - My, jako kapelani idziemy z misją sakramentalną, psychologiczną, empatyczną do chorych. Poświęcamy chorym czas, dajemy wsparcie i pomagamy im zauważyć, że nie są sami, szczególnie wtedy gdy ludzie odchodzą, gdy przygotowujemy ich na przejście z życia do życia – mówił ks. Pastuszka.

W spotkaniu uczestniczył Julian Wróbel, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przysusze. - Myślę, że posługa kapelana w szpitalach czy zakładach opieki zdrowotnej jest trudna, ponieważ to są hermetyczne środowiska. Bycie kapelanem w takim środowisku to duże wyzwanie. Uważam, że kapelan jest częścią zespołu terapeutycznego. Zresztą prowadzone są badania, których celem jest odpowiedź na pytanie, czy wiara pomaga w procesie leczniczym. Ostatnio mogliśmy przeczytać, że badania przeprowadzone na Harvardzie wykazały, że osoby, które praktykują żyją dłużej i cieszą się zdrowiem – powiedział dyrektor Julian Wróbel.

Reklama

Jadwiga Kazana, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oddział Ziemi Radomskiej dodała, że kapelani są bardzo potrzebni nie tylko dla pacjentów, ale również dla personelu medycznego. - Aby tę duchowość wzmacniać – powiedziała prezes Kazana.

W diecezji radomskiej w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej posługuje obecnie 40 kapelanów.

2022-11-23 20:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm uchwalił ustawę ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem

[ TEMATY ]

zdrowie

sejm

koronawirus

PAP/Radek Pietruszka

Sejm uchwalił w poniedziałek ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa.

Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję