Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2008, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka kombatantów

Wiernie służyli Polsce

Reklama

Na 37. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kombatantów przybyli 14 września na Jasną Górę przede wszystkim weterani Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wraz z rodzinami - w sumie zgromadziło się ok. 2 tys. osób. Wystawionych zostało kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. kombatantów, koncelebrowali księża kapelani wojskowi. - Tak niedawno decydowały o nas dwie potęgi zła - hitleryzm i bolszewizm, które miały nas unicestwić - tymi słowami witał zgromadzonych o. płk Jan Golonka, kapelan Wojska Polskiego. - Miało nas nie być, mieliśmy być zgładzeni. Właśnie w takich warunkach powstała Armia Krajowa. To ona wskrzeszała kształt Polski, kształt wolności narodu polskiego.
Bp Płoski natomiast mówił w homilii: - Jest wrzesień i nie sposób zapomnieć o wojnie, która była najkrwawsza, najokrutniejsza w dziejach świata. - Tyle ofiar i zniszczeń, tyle konsekwencji na długie lata. Paradoksalnie przegrani, odnieśli zamierzony cel, którego owocem jest ich dzisiejsza hegemonia w Europie. Odnieśli pozorne zwycięstwo. Zresztą również główny zwycięzca nie ma dzisiaj powodu do narzekań. Niemcy i Rosja rządzą naszą częścią świata, a II wojna światowa była sposobem na uporządkowanie strefy wpływów na kolejne dziesiątki, o ile nie setki lat. Tak to wygląda z perspektywy czasu. Gorzka prawda - niestety, pakt Ribbentrop-Mołotow zapuścił korzenie. To, że byliśmy największym łupem Stalina, nie jest tylko megalomańską wypowiedzią, ale rzeczywistością nękającą Polskę do 1989 r. Od tego czasu krok po kroku stajemy się w bardziej zakamuflowany sposób łupem dla Wielkiego Brata także zza Odry. Przegrany w II wojnie użala się nad niesprawiedliwością, domaga się mienia dla wypędzonych, prowadzi politykę kłamstwa wobec własnego okrucieństwa, próbując obarczyć Polskę winą za obozy koncentracyjne. Powszechnie w światowych mediach mówi się o polskich obozach koncentracyjnych...
Pielgrzymkę kombatantów zorganizował Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK i Zarząd Okręgu Częstochowa.

Legion Maryi

Błękitne rozwińmy sztandary!

W dniach 12-13 września odbyła się Pielgrzymka Legionu Maryi, która zgromadziła kilka tysięcy osób. Jej hasłem były słowa: „Sposoby zdobycia Boskiej Mądrości na podstawie nauczania św. Ludwika Marii Grignion de Montforta”. Punkt centralny pielgrzymki stanowiła Msza św. odprawiona 13 września przez bp. Romana Marcinkowskiego - biskupa pomocniczego diecezji płockiej, opiekuna Legionu Maryi z ramienia Episkopatu. Obecnych było 70 kapłanów, wśród nich, ks. Janusz Węgrzecki kierownik duchowy Legionu w Polsce. Pielgrzymów witał o. Karol Oset - podprzeor Jasnej Góry.
- Każdy i każda z was bardzo jednoznacznie rozumie Chrystusowy nakaz głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu - mówił w homilii bp Paweł Stobrawa, sufragan diecezji opolskiej. - Wielu w tej trosce stara się dotrzeć do coraz szerszych kręgów ludzi, aby im nieść wsparcie duchowe, ułatwiać kontakt z kapłanem. Wielu w jednoznacznym rozumieniu Ewangelii odwiedza samotnych i chorych w szpitalach, domach opieki, odwiedza osadzonych w więzieniach, w schroniskach dla nieletnich. Ileż jest waszej troski i pomocy w przygotowaniu dzieci i dorosłych do przyjęcia sakramentów świętych, ileż modlitwy waszej w intencjach, gdy ludzkie siły są bezradne, ale potęga modlitwy sprawia cuda.

Książka prof. Kurpika o jasnogórskim obrazie

„Częstochowska Hodegetria”

To studium historyczno-konserwatorskie o dziejach wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Książka przedstawia Ikonę jako swoisty znak czasu polskich losów w niejednokrotnie tragicznej i heroicznej historii Polski. Jej autorem jest prof. Wojciech Kurpik, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wybitny konserwator, który od 28 lat sprawuje opiekę konserwatorską nad Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzięki tej wieloletniej pracy prof. Kurpik zgromadził ogromną wiedzę o Jasnogórskiej Ikonie. W swojej książce konfrontuje ją z historią, odkrywając przy tym w strukturze malowidła ukryte tam od wieków tajemnice oraz nieznane świadectwa dziejów.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Konserwatorów Dzieł Sztuki z Łodzi oraz Wydawnictwa Bernardinum z Pelplina. Została przetłumaczona także na język angielski, niemiecki i węgierski.

Krótko

12-14 września pod hasłem: „Bądźmy uczniami Chrystusa” odbywały się 52. Dni Modlitw Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. W spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób wraz z krajowym asystentem Ruchu o. Leonem Knabitem, benedyktynem z Tyńca.

12-14 września odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Harcerzy. Uczestniczyli w niej wspólnie członkowie Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP), Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) i Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” - w sumie ok. 1100 osób. Główną Eucharystię odprawił dla pielgrzymów 14 września biskup polowy WP Tadeusz Płoski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. harcerzy.

13 września odbyła się 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych. Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny Kurii Polowej Wojska Polskiego ks. prał. płk Sławomir Żarski. Eucharystię koncelebrowało 13 duszpasterzy służb celnych, finansowych i skarbowych z ks. Henrykiem Drozdem, krajowym duszpasterzem.

13 września przybyło na Jasną Górę ponad tysiąc osób niesłyszących i ich opiekunów w 26. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Głuchych i Głuchoniemych. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, posługujący się językiem migowym. Treść pozdrowienia i homilii przekazał zgromadzonym, migając.

14 września za 50-lecie profesji zakonnej dziękowali dwaj ojcowie paulini: o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów i o. płk Jan Wolny, były kapelan Ludowego Wojska Polskiego. Ojcowie złożyli swoją pierwszą profesję zakonną 8 września 1958 r.

Zapowiedzi

2 października - 8. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II

3-4 października - 2. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej

4 października - 11. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi

4 października - Pielgrzymka Prawników Polskich

4 października - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej

5 października - Odpust Matki Bożej Różańcowej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję