USA
„40 Dni dla Życia”
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się jesienna kampania „40 Dni dla Życia”, odbywająca się równocześnie w 179 miastach 47 stanów. Polega ona na poszczeniu i modlitewnym czuwaniu przed klinikami aborcyjnymi nieustannie przez okres 40 dni. Organizatorem przedsięwzięcia jest koalicja wielu organizacji pro life z różnych wyznań chrześcijańskich.
Obecna kampania spotyka się z większym zainteresowaniem niż podobne do niej akcje w przeszłości. Wiele osób przysłuchujących się przedwyborczym dyskusjom przychodzi przed kliniki aborcyjne z czystej ciekawości. Doświadczywszy jednak atmosfery modlitwy, postanawia zaangażować się w kampanię.
Owocami wiosennej krucjaty „40 Dni dla Życia” było zmniejszenie liczby aborcji w klinikach, przed którymi trwały nabożeństwa, a także skrócenie godzin pracy niektórych ośrodków aborcyjnych lub zamknięcie ich na kilka dni.
Szczyt UE - Indie
Sarkozy i Barroso krytykują Indie
Reklama
Unia Europejska skrytykowała premiera Indii Manmohana Singha za dopuszczenie do „masakry” chrześcijan w indyjskich stanach Orisa i Karnataka. Sam szef indyjskiego rządu potępił zaś przemoc wobec chrześcijan, mówiąc o narodowym wstydzie - informuje na swojej stronie internetowej Konferencja Biskupów Indii.
W mocnych słowach sprawę prześladowania chrześcijan w Indiach poruszyli podczas szczytu UE - Indie, który miał miejsce w Marsylii 29 września, przewodniczący Wspólnoty Europejskiej Nicolas Sarkozy i przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.
Premier Singh - przekonując, że jego rządowi zależy na położeniu kresu przemocy wobec chrześcijan w Indiach - wymienił przedsięwzięte już środki - wyznaczenie doradców dla stanów Orisa i Karnataka oraz odpowiednie rozlokowanie ich sił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niemcy
„Der Spiegel” ujawnia rolę Stasi w zamachu na Jana Pawła II
O udziale dawnych NRD-owskich służb specjalnych Stasi w przygotowywaniu zamachu na Jana Pawła II, do którego doszło 13 maja 1981 r., pisze niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Według niemieckiego tygodnika, służba bezpieczeństwa NRD opracowała „jedną z największych w swych dziejach kampanii dezinformacyjnych”, mającą za zadanie skierowanie śledztwa w sprawie zamachu na Ojca Świętego na ekstremistów tureckich. Odkryte niedawno dokumenty wskazują na to, że Stasi chciała pomóc tajnym służbom bułgarskim ukryć ich rolę w tym wydarzeniu. W tym celu zwerbowała młodą Turczynkę Ismet Ergün, która rozpoczęła swą misję w Berlinie w lutym 1982 r. „Dokumenty wskazują na udział Ergün w tych działaniach aż do 1989 r., chociaż dzisiaj zaprzecza ona, jakoby była kiedykolwiek agentką Stasi” - napisała włoska agencja prasowa ANSA, powołując się na artykuł „Spiegla”. Zwróciła przy tym uwagę, że „szef działu informacji zewnętrznej Stasi Markus Wolf, zmarły w wieku 83 lat w 2006 r., otrzymał po aresztowaniu Alego Agcy w maju 1981 r. prośbę o pomoc od służb bułgarskich, zaniepokojonych głosami mediów zachodnich o domniemanym sowieckim i bułgarskim zaangażowaniu w zamach”. I wówczas zadaniem wschodnioniemieckiej służby specjalnej było skierowanie istniejących podejrzeń w stronę organizacji skrajnej prawicy tureckiej - Szarych Wilków - czytamy w „Spieglu”.
Francja
Muzułmanie wybierają szkoły katolickie
W katolickich szkołach we Francji przybywa muzułmanów. Średnio jest ich już 10 proc. Są jednak i takie szkoły, np. w Marsylii, gdzie dzieci muzułmańskie stanowią już 80 proc. uczniów. Soheib Bencheikh, były wielki mufti Marsylii, popularność szkół katolickich tłumaczy tym, że paradoksalnie są one bardziej tolerancyjne i lepiej obeznane z islamem niż szkoły publiczne. Zgodnie z francuskim prawem, katolicy mogą w swoich szkołach pozwolić uczennicom np. na zakrywanie głowy chustą, co jest zabronione w szkołach państwowych.
5-milionowa, największa w Europie społeczność muzułmanów we Francji ma jedynie 4 szkoły wyznaniowe. Katolicy mają ich niemal 9 tys. Co więcej, wśród 20 najlepszych liceów we Francji 15 prowadzi Kościół katolicki. Szkoła katolicka jest zatem dla muzułmańskich imigrantów nie tylko enklawą tolerancji, ale również gwarancją awansu społecznego ich dzieci. Dlatego nie odstrasza ich nawet stosunkowo wysokie czesne, które dla ubogich i wielodzietnych zazwyczaj rodzin stanowi spore obciążenie finansowe.
Ludzie
Kard. Renato Martino
Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” kard. Renato Martino uważa, że obecny kryzys ekonomiczny w USA i na całym świecie to sygnał, że świat nie opiera się wyłącznie na kontach bankowych i pieniądzach. To sygnał, że w centrum światowej gospodarki trzeba postawić osobę. Kard. Martino na konferencji prasowej w Santiago de Chile mówił o szczególnie niepokojących problemach dzisiejszej ludzkości. Wspomniał wśród nich o losie 200 mln ludzi emigrujących w poszukiwaniu pracy, polepszenia warunków życia czy schronienia przed prześladowaniami. Przypomniał także, iż dostęp do wody to podstawowe prawo człowieka. Jest ono ściśle związane - podobnie jak żywność i praca - z prawem do życia. Dlatego niedopuszczalna jest prywatyzacja wody. Woda musi być dostępna dla wszystkich.
Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” odwiedził także Papieski Uniwersytet Katolicki w Valparaiso. Nakreślił tam wizerunek polityka w świetle nauki społecznej Kościoła. Wskazał, że w centrum powinna znajdować się osoba i że konieczne jest poszanowanie jej podstawowych praw, przede wszystkim prawa do życia.
Krótko
Amerykański Senat zgodził się na największą rządową interwencję w historii Stanów Zjednoczonych. Aby ratować amerykańskie banki przed upadkiem, przeznaczy na wykup toksycznych papierów gigantyczną kwotę 700 mld dolarów.
Kryzys finansowy dosięgnął Europy. Kilka krajów europejskich wsparło rodzime banki, wykupując w nich część udziałów. Polsce rzekomo nie grożą takie zawirowania. Ekonomiści przepowiadają jedynie spowolnienie wzrostu gospodarczego. Polacy nie za bardzo im wierzą. Kłopotów obawia się połowa naszych rodaków.
Rosyjscy żołnierze na kilka godzin zatrzymali europosła Pawła Piskorskiego wraz z delegacją innych eurodeputowanych w Gruzji. Zostali zatrzymani w rosyjskim punkcie kontrolnym - 4 km na północ od miasta Gori w Gruzji.
Polskim stoczniom grozi upadłość? Po tym, jak unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes negatywnie zaopiniowała plan restrukturyzacji zakładów, wydaje się, że tak się stanie.
Uzbrojeni napastnicy porwali 28 września Polaka pracującego w Pakistanie dla firmy Geofizyka Kraków.
Rosyjski wywiad robił, co mógł, aby zablokować powstanie elementów tarczy rakietowej w Czechach. Według czeskiego kontrwywiadu, próbowano wpływać na polityków, a także na opinię publiczną za pomocą mediów.
Wybory na Białorusi po staremu. Ani jeden opozycjonista nie dostał się do parlamentu w elekcji z 28 września. OBWE uznała, że wybory nie spełniły europejskich standardów. Unia Europejska zamierza jednak łagodzić swój kurs wobec Mińska.
Francja już od 10 miesięcy nie ma ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Francuskie władze mają kłopoty z wyborem odpowiedniego kandydata.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się remont nekropolii na Monte Cassino. W złym stanie są krzyże, tablice i płyty nagrobne.
Dzieci biją rodziców? Coraz częściej. W Belgii w ostatnich trzech latach liczba takich przypadków wzrosła o 35 proc. Podobnie we Francji.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.