Reklama
Podróżowanie po Polsce z Janem Pawłem II miało swój niepowtarzalny smak i wymiar. Przede wszystkim duchowy - bo przyjeżdżał do nas jako apostolski pielgrzym - ale także estetyczny, sentymentalny i patriotyczny. Szlak pielgrzymiego wędrowania wiódł Ojca Świętego przez miejsca kultu religijnego - małe kościółki i okazałe sanktuaria, do wielkich aglomeracji i niewielkich miasteczek, w góry, nad morze i nad jeziora. Często były to okolice dobrze Mu znane z czasów, zanim został papieżem.
Jan Paweł II niestrudzenie zabierał nas na to wędrowanie z Bogiem, ku Bogu i ku człowiekowi, na wspólne z nim odkrywanie tajemnicy Stwórcy. Odcisnął na tym wędrowaniu po naszej Ojczyźnie niezatarte piętno - głębokiej religijności i pobożności niezmiennie świeżego zachwytu nad pięknem ofiarowanym nam przez Boga, nierozerwalnych więzów z wielowiekową tradycją chrześcijańską.
Dla uczczenia 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Biały Kruk uczynił rzecz godną podziwu: „wyekspediował” ponad rok temu Adama Bujaka w wielką podróż po Polsce śladami Jana Pawła II. Jej efektem jest dziś monumentalny album „Polska. Szlakiem Jana Pawła II” ze znakomitymi, jak zwykle, zdjęciami mistrza Adama. Ta piękna książka dostarcza przeżyć niezwykłych - zarówno duchowych, jak i estetycznych. Pozwala szczerze zachwycić się naszą Ojczyzną i jej wielką spuścizną, wyrosłą z chrześcijańskich korzeni. Wielowiekowe dziedzictwo udokumentowane w albumie nie tylko nad wyraz cieszy oko, ale też napawa dumą i wdzięcznością dla naszych przodków. Muszę przyznać, że zdecydowanie przedkładam takie książkowe pomniki stawiane Ojcu Świętemu nad wszelkiego rodzaju rzeźbiarskie monumenty, które jako dzieła sztuki często pozostają mniej udane. W albumie „Polska. Szlakiem Jana Pawła II” Ojciec Święty nadal żyje poprzez swoje słowo - wybrano ponad 60 cytatów z papieskich wypowiedzi. Na kartach tej książki żyje też niezwykła artystyczna wrażliwość Papieża Polaka na piękno. Nie jest to jednak album papieski sensu stricto - jest papieski z ducha. Na blisko 400 fotografiach pokazanych zostało 60 miejscowości, które miały szczęście krócej lub dłużej gościć Jana Pawła II. Kolejność, w jakiej pojawiają się w książce, odpowiada kolejności, w jakiej je odwiedzał (z wyjątkiem Krakowa, który zamyka książkę). Siedem razy Papież przyjeżdżał do swego ukochanego Krakowa, a sześć razy do Czarnej Madonny na Jasną Górę. Pięciokrotnie odwiedził Warszawę, trzy razy swe rodzinne Wadowice, dwukrotnie Gniezno, Poznań, Wrocław i Gdańsk, inne miejscowości miały szczęście gościć Go po jednym razie. Wydawca i autor koncepcji albumu Leszek Sosnowski napisał we wstępie: „Szlak Jana Pawła II pozwala przyjrzeć się Polsce innej. Wiele z prezentowanych tu miejscowości nigdy nie trafia do albumowych opracowań o naszym kraju. Kraków czy Warszawę każdy chce pokazać, ale Lubaczów, Duklę czy Skawinę? A tam przecież także wspaniała, wielowiekowa tradycja, piękne kościoły i pałace, kamienice, ogrody… Szlak papieski odkrywa te miejscowości i nobilituje je. Są wymieniane jednym tchem z Wawelem, Zamkiem Królewskim w Warszawie, renesansowym Zamościem…”.
To prawda. Warto je wszystkie poznać lub przypomnieć. Fotografiom towarzyszą nie tylko papieskie cytaty, ale też krótkie opisy miejscowości i bardzo pouczające podpisy, przynoszące wiele ciekawostek i informacji.
Pod patronatem medialnym „niedzieli”
„Polska. Szlakiem Jana Pawła II”, album, cytaty: Jan Paweł II, fotografie: Adam Bujak, redakcja i opracowanie graficzne: Leszek Sosnowski, format: 240x305 mm, objętość 336 stron, papier kredowy, oprawa twarda, obwoluta, złocenia, cena 115 zł.
Zamówienia: Biały Kruk, tel. (0-12) 254-56-26, tel./fax (0-12) 260-32-90, (0-12) 260-34-50,
UWAGA!
Promocja
Dla Czytelników „Niedzieli” 10% zniżki! Przy zamówieniach powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu