Reklama

Kościół

Wiedeń: Adwent poezją pisany

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

Ta świadomość, [...] umacniana słuchaniem Słowa Bożego, powinna pomóc nam widzieć świat innymi oczami, odczytywać poszczególne wydarzenia życiowe i dziejowe jako słowa, które kieruje do nas Bóg jako znaki swojej miłości, zapewniające nas o Jego bliskości w każdej sytuacji. Ta świadomość powinna nas przygotować na Jego przyjęcie, [...] przypominając nam, że istotą ludzkiego życia jest pragnienie i poszukiwanie Boga.”

To przesłanie zainspirowało wiedeńską redakcję katolickiego Radia Droga do zredagowania kalendarza adwentowego, który w tutejszej tradycji jest nieodzownym elementem Adwentu, przypominającym o doniosłości świąt Bożego Narodzenia. Codziennie, od 1 do 24 grudnia, na stronie internetowej radia będzie można otworzyć okienko niespodziankę i znaleźć w nim szczególna treść.

Kalendarz adwentowy dostępny jest na stronie Radia Droga pod następującym linkiem ZOBACZ

Już po raz drugi Radio Droga prezentuje swój kalendarz adwentowy. W 2021 r. „poetyckie okienka” cieszyły się tak dużym zainteresowaniem i pozytywnym oddźwiękiem odbiorców, iż redakcja postanowiła również w tym roku powtórzyć ten projekt. Kalendarz adwentowy Radia Droga 2022 jest w całości poświęcony współczesnej twórczości poetyckiej sióstr zakonnych i kapłanów polskich.

Redakcja wybrała utwory 15 autorów. Są wśród nich siostry-poetki ze Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety – s. M. Karolina Węgrowska i s. Maria Cecylia – Teresa Krawczyk, siostry Bożena Anna Flak, Amata Jolanta Nowaszewska i Alma Alicja Pachuta ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego reprezentuje s. Urszula Michalak, a Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi s. Teresa Błaszczyk. Wśród księży-poetów znajduje się ks. prof. Jerzy Szymik – kapłan Archidiecezji Katowickiej oraz współpracujący z tygodnikiem „Niedziela” częstochowianin ks. Tomasz Podlewski, a także o. Jan Mazur z Towarzystwa Jezusowego i ks. dr Marek Chrzanowski ze Zgromadzenia Księży Orionistów.

Reklama

Oprócz wierszy żyjących sióstr i kapłanów redakcja Radia Droga sięgnęła po poezję zmarłych już autorów – siostry Marii od Jezusa Miłosiernego – Barbary Katarzyny Złotowskiej (1962-2001) z Klasztoru Sióstr Karmelitek Bosych w Gdyni, oraz księży – Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II (1920-2005), ks. kard. Andrzeja Deskura (1924-2011), jednej z najwybitniejszych postaci Kurii Rzymskiej oraz przewodniczącego Papieskiej Komisji Kinematografii i Radia/Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także ks. infułata prof. Bonifacego Miązka (1935-2018), wybitnego historyka literatury i wieloletniego wykładowcy literatury polskiej w Instytucie Slawistki Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Materiał prasowy

„24 okienka pięknej, wartościowej i wzruszającej poezji, która odkrywa przed czytelnikiem niezwykłą głębię duchową, pobudzając do przemyśleń i inspiracji” – czytamy na stronie internetowej Radia Droga, na której redakcja zachęca wszystkich do ich odkrywania.

Podziel się cytatem

Kalendarz adwentowy dostępny jest na stronie Radia Droga pod następującym linkiem ZOBACZ

2022-12-02 11:52

Ocena: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Młodzież przygotowała kalendarz adwentowy [konkurs]

[ TEMATY ]

adwent

Wałbrzych

kalendarz adwentowy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Młodzież z wałbrzyskiego duszpasterstwa "Razem"

Młodzież z wałbrzyskiego duszpasterstwa

Młodzi z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP wraz ze swoim duszpasterzem ks. Bartoszem Kocurem opracowali świetną pomoc duszpasterską, zachęcającą do owocnego przeżycia nadchodzącego adwentu.

Kalendarz w swojej grafice przypomina smartfonową aplikację, w której każdego dnia otrzymujemy SMS od Pana Boga. W pierwszej wiadomości znajdzie się siglum biblijne, czyli skrócony zapis odsyłający do konkretnego fragmentu Ewangelii z danego dnia. W drugiej wiadomości znajdują się pytania, które służą pomocą w rozważaniu słowa Bożego. Trzecia wiadomość zawiera intencję i zachętę do modlitwy w tej właśnie sprawie. Ostatnia wiadomość to odliczanie czasu do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję