Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2008, str. 8

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jasnej Górze 16 X 2008

Ten filozof modlił się jak góralka

Msze św., wspólna modlitwa, świadectwa spotkań z Janem Pawłem II, występy artystyczne, uroczysty Apel Jasnogórski pod przewodnictwem o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry, sztuczne ognie, salwy na cześć Stolicy Apostolskiej - to najważniejsze punkty uroczystości jasnogórskich z okazji 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
16 października od rana w sanktuarium trwała modlitwa za dar Jana Pawła II, połączona z prośbą o jego rychłą beatyfikację. Podczas każdej Mszy św. przywoływane było imię Papieża Polaka. Ze Szczytu Jasnogórskiego emitowano archiwalne nagrania wypowiedzi Ojca Świętego o Jasnej Górze i Matce Bożej Jasnogórskiej.
Klasztor został specjalnie przystrojony. Portrety Jana Pawła II umieszczono przy wejściu do Kaplicy Matki Bożej, w prezbiterium Kaplicy, w Bazylice Jasnogórskiej oraz na murach Jasnej Góry przed Szczytem. W kilkunastu miejscach powiewały papieskie flagi.
Centralnym punktem rocznicowych obchodów była Msza św. dziękczynno-błagalna za pontyfikat oraz o wyniesienie sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze. Eucharystii na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Wcześniej miała miejsce dziękczynna procesja różańcowa z archikatedry na Jasną Górę, zorganizowana przez Stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Częstochowskiej.
- Modlimy się o rychłą beatyfikację umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II - mówił w kazaniu abp Nowak. - Przybyliśmy tutaj w ten wieczór, by oddać się wspomnieniom, cofnąć się o 30 lat. Pogoda była wtedy październikowa, podobnie jak dzisiaj (…). I oto wiadomość wspaniała, niezwykła: polski kardynał Karol Wojtyła papieżem! Ponad 430 lat nie było papieża spoza Włoch. I oto, po tylu latach, człowiekiem, który przełamał wielki czas historii, stał się Polak, nasz umiłowany kardynał krakowski, wielki czciciel Matki Bożej Częstochowskiej (…). Pielgrzym jasnogórski został papieżem... Radość ogromna!... Abp Nowak przypomniał atmosferę dnia wyboru Polaka na Stolicę Piotrową i świadectwa obecnych na konklawe kardynałów. - To człowiek o głębokiej formacji teologicznej; choć filozof, to jednak moralista; choć naukowiec, jednakże duszpasterz; choć wierny jak dziecko, modli się jak góralka, a Drogę Krzyżową obchodzi każdego dnia - wspominał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego. Abp Nowak apelował, abyśmy otworzyli serca na słowa Jana Pawła II, a zwłaszcza na jego świętość, której doświadczaliśmy. - Przyjmijmy jego wiarę, jego serce, jego miłość do człowieka. Jeśli modlimy się o beatyfikację Jana Pawła II, to zobowiązujemy się do tego, że otworzymy się na jego świętość - podkreślił abp Nowak.
Za Jana Pawła II modlono się również o godz. 15 w Kaplicy Matki Bożej Koronką do Miłosierdzia Bożego. Potem odbyła się procesja różańcowa, prowadzona przez Duszpasterstwo Młodzieży na Halach. Specjalnie z okazji rocznicy wyboru Jana Pawła II trzej byli generałowie Zakonu Paulinów: o. Jerzy Tomziński, o. Józef Płatek i o. Jan Nalaskowski podzielili się swoimi świadectwami na temat Jana Pawła II. To spotkanie świadectw prowadził o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.
Na cześć wielkiego Polaka zaśpiewały chóry jasnogórskie i chór młodzieży z Duszpasterstwa „Hale”. Na placu przed Szczytem na ekranie wyświetlono film dokumentalny Telewizji Polskiej poświęcony Ojcu Świętemu.
W godzinę ogłoszenia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża (18.44) odśpiewana została „Barka”, ulubiona pieśń oazowa Jana Pawła II.
Wiele wzruszeń dostarczyły tego dnia wiernym również dzieci z trzech częstochowskich placówek: ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 43 im. o. Augustyna Kordeckiego, z Domu dla Chłopców, prowadzonego przez Siostry Obliczanki, oraz ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Braci Szkolnych. Przygotowały one pantomimę pt. „Obrona Jasnej Góry”. Spektakl można było obejrzeć wczesnym popołudniem w Sali Papieskiej. Pantomima zbudowana została z kilku wątków. Ukazywała m.in. życie narodu polskiego, życie paulinów, potop szwedzki, bohaterstwo o. Augustyna Kordeckiego i zwycięską obronę Jasnej Góry.
Po południu na jasnogórskim placu pielgrzymi i częstochowianie korzystali z gorącego darmowego posiłku, przygotowanego przez jasnogórską kuchnię. Serwowano bigos i grochówkę. Można było także nabyć pyszną kremówkę z Wadowic.
Dzień wspomnień o Janie Pawle II zwieńczył Apel Jasnogórski, wyjątkowo prowadzony nie w Kaplicy, lecz na placu. Modlitwę poprzedziła prezentacja filmowa „Jasna Góra A.D. 2008”. Po Apelu, przy śpiewie „Barki”, niebo nad Jasną Górą rozświetliły setki sztucznych ogni.

Jasnogórska ścieżka edukacyjna

„Zło dobrem zwyciężaj”

W miejscu, gdzie „zawsze byliśmy wolni” - na Jasnej Górze - powstaje ścieżka edukacyjna, zapoznająca młodych ludzi z najnowszą historią Polski oraz ukazująca rolę Kościoła w zmaganiach z komunizmem. Ścieżka będzie się rozpoczynać w al. Sienkiewicza przy pomniku sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” zamordowanego przez SB. Kolejnym „przystankiem” będzie figura Maryi Niepokalanej na jasnogórskim placu - miejsce modlitwy, ale też miejsce, gdzie po śmierci ks. Jerzego układano - systematycznie niszczony na polecenie bezpieki - krzyż z kwiatów i zniczy. Kolejne stanowiska - ołtarz na Szczycie Jasnogórskim, skąd przemawiali Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, Papież Jan Paweł II i ks. Jerzy Popiełuszko, oraz pomnik Prymasa Tysiąclecia przed wejściem do klasztoru - będą zaproszeniem do zapoznania się z nauczaniem wielkich Polaków. W program ścieżki edukacyjnej zostały włączone również: Bastion św. Rocha i znajdujące się w nim historyczne pamiątki oraz „Golgota Jasnogórska” Jerzego Dudy-Gracza. Spotkanie z najnowszą historią naszego narodu zakończy modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, obok którego znajduje się bezcenna relikwia - przestrzelony pas sutanny Jana Pawła II.
- Trzy elementy: Bóg, Kościół, Ojczyzna bardzo pięknie komponują się na Jasnej Górze i w jej sercu - Kaplicy Cudownego Obrazu - powiedział o. Karol Oset, podprzeor Jasnej Góry, podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono projekt ścieżki. - Także wota, które tutaj się znajdują, zostały złożone w dowód wdzięczności Panu Bogu, Kościołowi i narodowi, dlatego cieszy inicjatywa ścieżki edukacyjnej.
Ścieżka zatytułowana „Zło dobrem zwyciężaj” adresowana jest przede wszystkim do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jej organizatorami są: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Jasnogórska Fundacja „Pro Patria” oraz NSZZ „Solidarność” Region Częstochowski.
Uczniowie z woj. śląskiego są zaproszeni do udziału w konkursie na projekt scenariusza tej ścieżki. Powinien on zawierać odniesienia do poszczególnych stanowisk w formie opisu lub projektu plastyczno-graficznego. Regulamin konkursu znajduje się na stronach: www.solidarnosc.org.pl/czest, www.civitaschristiana.pl, www.radiojasnagora.pl.
Prace konkursowe mogą zgłaszać osoby indywidualne lub zespoły liczące do 5 uczniów. Konkurs trwa do 31 grudnia br. Wśród nagród przewidziano m.in. wydanie folderu, wyjazd na pielgrzymkę do Katynia oraz zaproszenie na jasnogórską premierę filmu „Popiełuszko”.

(A.W.)

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję