Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół i media

„Jan Paweł II - Papież mediów”

Pod hasłem „Jan Paweł II - Papież mediów” odbyła się 5 listopada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konferencja naukowa, którą zorganizował Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. Dyrektor Instytutu - ks. prof. Antoni Lewek podkreślił, że Papież z Polski był przyjacielem mediów i sam był człowiekiem medialnym. A ze wszystkich dotychczasowych Papieży napisał najwięcej tekstów dotyczących mediów i dziennikarstwa.
- „Moi kochani dziennikarze” - w ten sposób Papież Polak zwracał się często do przedstawicieli mediów. Wiedział bowiem, że media to potęga i znakomite narzędzie ewangelizacji. - Jan Paweł II był wielki i dlatego stał się osobą medialną - taką tezę postawił ks. dr Krzysztof Marcyński z UKSW. Podkreślił, że Papież naturalnie i w sposób perfekcyjny posługiwał się językiem ciała i gestami. - Jego gesty stały się rozpoznawalne i powszechne dzięki telewizji, i to ona była najlepszym medium dla popularności Papieża. Wiedział doskonale, że w cywilizacji obrazkowej gesty są istotną formą komunikowania się z ludźmi. Znany wszystkim obraz rozłożonych ramion Papieża to gest otwarcia na kontakt i współpracę, którym Ojciec Święty komunikował branie w ramiona całego świata jak matka czy ojciec, którzy wyciągają ramiona, aby przygarnąć swoje dzieci - mówił ks. Marcyński.
Redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś mówił o wprowadzeniu programu edukacji medialnej dla kleryków w seminariach duchownych. Program taki pomógłby w „oswojeniu” przyszłych księży z mediami. Coś takiego dokonuje się już w Częstochowie, gdzie klerycy mają praktyki w redakcji „Niedzieli”. Uczą się tam nie tylko, jak pisać i redagować teksty, ale korzystają również ze studia radiowego, telewizyjnego i internetowego.
Rzecznictwo prasowe w Kościele - to temat wystąpienia ks. dr. Józefa Klocha, rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Prelegent przypomniał, że wśród rzeczników Episkopatów Europy są 3 kobiety, 14 mężczyzn i 14 duchownych. Jest jeden biskup. 5 Episkopatów nie ma w ogóle rzeczników. Ks. Kloch podkreślił, że wszędzie rzecznicy kształtują obraz Kościoła i są profesjonalistami.
Dr Monika Przybysz z UKSW mówiła o idealnym modelu Biura Prasowego w instytucjach kościelnych. Podkreśliła, że Biuro Prasowe ma nie tylko rzetelnie informować, ale też formować i ewangelizować. Dobry rzecznik powinien pracować w zespole i poświęcić się przede wszystkim tej pracy, ograniczając inne zaangażowania.
Na zakończenie konferencji odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Stowarzyszenia „Edukacja Medialna i Dziennikarska” im. Jana Pawła II.

Reklama

Piotr Chmieliński

Nowe tłumaczenie

Biblia dla każdego

Ukazał się najnowszy przekład z oryginału Starego i Nowego Testamentu Pisma Świętego. - Staraliśmy się, aby nowe tłumaczenie było zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla teologów - mówi ks. Bogusław Zeman SSP, kierownik redakcji nowego tłumaczenia.
Do tłumaczenia, redagowania i komentowania zaangażowani zostali najwybitniejsi polscy bibliści i językoznawcy. W sumie było to aż 85 osób. Dziś możemy korzystać z efektu ich 12-letniej pracy, którym jest wydanie najnowszego przekładu całego Pisma Świętego, wydanego przez Edycję św. Pawła. - Od czasów Biblii Tysiąclecia upłynęło już wiele lat, dlatego też nadszedł czas, aby Kościół w Polsce dostał nowe tłumaczenie - uważa ks. prof. Jan Łach, redaktor naukowy tłumaczenia Biblii.
Choć - jak zapewniają wydawcy - treści Biblii pozostają niezmienne, to jednak historię Nowego i Starego Przymierza należy tłumaczyć wciąż na nowo. - Została ona na nowo wypowiedziana w języku zrozumiałym dla współczesnych Polaków - mówi ks. Bogusław Zeman. Nowe tłumaczenie z języków oryginalnych zostało oddane we współczesnej, literackiej polszczyźnie, pozbawionej zawiłości składniowej, archaizmów i hebraizmów. Nowością jest także opracowanie graficzne - na każdej stronie, oprócz tekstu biblijnego, umieszczono przypisy zewnętrzne na marginesach, a u dołu strony - komentarze wyjaśniające sens przesłania oraz kontekst.
Ks. Łach zdradza, że przed wydaniem nowego przekładu teksty były czytane przez młodzież. W ten sposób sprawdzano, czy język użyty przez tłumaczy jest wystarczająco komunikatywny. Z drugiej zaś strony teksty nie straciły nic na wierności oryginałowi. - Wierność i zrozumiałość - te dwie idee, które można połączyć, przyświecały nam podczas pracy - podkreśla ks. prof. Zdzisław Pawłowski, tłumacz i autor komentarza.
Najnowszy przekład Biblii uzyskał zatwierdzenie Konferencji Episkopatu Polski, która wydała zgodę na jego publikację i rozpowszechnianie wśród wiernych - imprimatur udzielił bp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP. Powiedział on: - Ten nowy przekład jest wielkim darem dla Kościoła w Polsce. Zwrócił uwagę, że Biblia Paulistów wpisała się w ważne wydarzenia kościelne: Rok św. Pawła i zakończenie Synodu Biskupów nt. Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła.

Artur Stelmasiak

Wody geotermalne

Pełnym sukcesem zakończył się 6 listopada pierwszy etap badań geotermalnych, prowadzonych w Toruniu na zlecenie Fundacji „Lux Veritatis” - z otworu na głębokości ponad dwóch kilometrów trysnęła pierwsza gorąca woda. Źródła geotermalne, które będą eksploatowane gospodarczo, są zlokalizowane 500 metrów niżej. Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że toruńska inwestycja może zapewnić duże dostawy gorącej wody, np. do ogrzewania budynków.

Krótko

Dwie trzecie Polaków ocenia źle albo bardzo źle obecny Sejm - wynika z sondażu „Rzeczpospolitej”. Połowa nie widzi różnicy w jakości pomiędzy pracą aktualnych parlamentarzystów a tych z poprzedniej kadencji.

Do końca maja 2009 r. Polska ma sprzedać aktywa stoczni w Gdyni i Szczecinie, zgodnie ze zobowiązaniem zdecydowała Komisja Europejska. Oznacza to zgodę na realizację planu awaryjnego dla stoczni w Gdyni i w Szczecinie. Rząd ma czas do końca maja, by stocznie uniknęły zwrotu wielomiliardowej pomocy publicznej.

Jeden z największych na świecie magnatów medialnych Rupert Murdoch wycofał się z polskiego rynku. Murdoch był od ponad dwóch lat współwłaścicielem TV Puls. Niestety, stacja nie osiągnęła wystarczającego sukcesu i w obliczu globalnego kryzysu finansowego Australijczyk dał za wygraną.

Były minister w kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego Marek Ungier usłyszał zarzuty prokuratorskie. Grożą mu dwa lata więzienia za ukrycie przed prezydentem jednego dokumentu.

Związkowcy z kilku centrali protestowali 5 listopada przed Sejmem i Kancelarią Premiera. Kilka tysięcy osób wyrażało swój sprzeciw wobec ustawy o emeryturach pomostowych. Nie zabrakło petard i stanowczych haseł.

Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nią, prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z około miliona, które obecnie mają taką możliwość.

Policja aresztowała w Krakowie 46-letniego mężczyznę. Świadomie zarażał kobiety wirusem HIV. Umawiał się z nimi przez Internet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję