Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2008, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 25-lecie

Pielgrzymka kolejarzy

Reklama

Główną intencją dziękczynną Jubileuszowej Pielgrzymki Kolejarzy było 25 lat działalności ich duszpasterstwa. Pielgrzymka odbyła się w dniach 8-9 listopada pod hasłem: „Polski kolejarz uczniem Chrystusa”. Ok. 5 tys. osób - polskich kolejarzy czynnych zawodowo i emerytowanych pracowników kolei z rodzinami, także kolejarzy z Francji, Białorusi i Słowacji - uczestniczyło w centralnej Sumie w niedzielę 9 listopada. Specjalne pozdrowienie do pielgrzymów zgromadzonych w Sanktuarium Jasnogórskim przesłał Papież Benedykt XVI. Pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. - Witajcie wszyscy u stóp Jasnej Góry. Matce Bożej Królowej Polski szczerze zawierzcie wasz los, los waszych rodzin oraz los miejsc pracy, los całej naszej Ojczyzny. Dziękuję za waszą służbę, za waszą wiarę, za waszą modlitwę - powiedział.
Na pielgrzymkę przybył minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. - Chciałem być razem z tymi, którzy tworzą kolej - powiedział minister. - To nie tylko zarządy spółek, ci, którzy kierują koleją, ale przede wszystkim pracownicy kolei - ci, którzy budują linie, którzy obsługują lokomotywy, którzy stanowią drużyny konduktorskie. Oni wszyscy tu dzisiaj są i dlatego ja powinienem być z nimi.
Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Budzik - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który również wygłosił homilię. - Wiele środowisk kolejarskich jest zaniepokojonych planami, a nawet już decyzjami o kolejnym podziale Polskiej Kolei. Pojawia się pytanie: Czy przejściowe trudności powinny prowadzić do parcelacji całości, na której stworzenie pracowały pokolenia? Światowy kryzys ekonomiczny przekonał nas, jak łatwo popełnić nieodwracalne błędy, jak szybko można stracić dorobek całego życia. Ale polska kolejarska brać nie zraża się trudnościami. Zdaje sobie sprawę z tego, że służba Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi to wielki, piękny i szlachetny obowiązek - powiedział bp Budzik.
Na pielgrzymce obecni byli także: Andrzej Wach - prezes Zarządu i dyrektor generalny PKP SA, Ewaryst Waligórski - były minister transportu i przedstawiciel Polskich Kolei na Słowacji, Jerzy Polaczek - były minister transportu, Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich z prezesem Józefem Dąbrowskim, ok. 50 duszpasterzy z ks. kan. Eugeniuszem Zarębińskim - krajowym duszpasterzem kolejarzy i ks. Ryszardem Marciniakiem - krajowym moderatorem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy.
Pod koniec Mszy św. bp Budzik poświęcił stuletni sztandar Bractwa Kolejarzy w Przemyślu oraz figurę św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kolejarze złożyli Akt Zawierzenia Matce Bożej. Oprawę muzyczną zapewniły: zespół i orkiestra kolejowa z Siedlec.

W 90. rocznicę odzyskania niepodległości

O niepodległą Polskę

W 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze zanoszona była modlitwa dziękczynna za niepodległą Ojczyznę. Eucharystii w intencji Ojczyzny w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o godz. 15.30 o. Stanisław Tomoń, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - W dniu 11 listopada stajemy u Maryi Jasnogórskiej, aby w tym miejscu, na Jasnej Górze, w stolicy duchowej wszystkich Polaków, zanosić wielkie dziękczynienie do Boga za odzyskanie niepodległości Polski w 1918 r. - mówił o. Tomoń. - W 90. rocznicę modlimy się za wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że Polska pojawiła się po 123 latach na mapach świata jako kraj niezawisły, wolny i niepodległy. Stając przed ikoną jasnogórskiej Maryi, wyrażamy zatroskanie o sprawy Kościoła i naszej Ojczyzny. Tu codziennie modlimy się w czasie Mszy św. za Ojczyznę, modlimy się o Europę chrześcijańską, modlimy się o przemianę sumień. Tu głośno wołamy w obronie praw narodu, podstawowych praw, jakimi są prawo do dziejów, do kultury, do dziedzictwa rodzinnego. Tu podkreślamy, że najważniejszy program w Polsce to obrona tysiącletniej kultury narodowej i chrześcijańskiej. Dlatego Jasna Góra jest tak bardzo ważna dla wszystkich Polaków.
- 90 lat upłynęło od momentu zmartwychwstania Polski i nie mamy już w naszym gronie żadnego żołnierza tego czynu zbrojnego, ale dziękujemy Panu Bogu i modlimy się, by ci żołnierze przebywali w niebie - wyznał o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Tradycja odprawiania codziennych Mszy św. za Ojczyznę rozpoczęła się na Jasnej Górze z chwilą wyboru Lecha Wałęsy na prezydenta RP - przypomiał o. prof. Zachariasz Jabłoński, historyk, definitor generalny Zakonu Paulinów. - Niezależnie od tego, jak to nasze społeczeństwo się kształtuje, niezależnie od tego, kto był przy władzy, kto był prezydentem - modlimy się systematycznie za cały nasz Naród, za całą Ojczyznę - podkreślił.

Z Amerykańskiej Częstochowy

Kapituła Prowincji Amerykańskiej Zakonu Paulinów

Pierwsza w historii Zakonu Paulinów Kapituła Prowincji Amerykańskiej rozpoczęła się 18 listopada br. w Amerykańskiej Częstochowie. Na obrady Kapituły przybyli: generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski, a także wikariusz generalny zakonu o. Arnold Chrapkowski oraz sekretarz generalny o. Jan M. Berny. W Kapitule uczestniczą wszyscy ojcowie i bracia paulini posługujący na ziemi amerykańskiej. Kapituła ma wyłonić wśród amerykańskich paulinów ojca prowincjała oraz jego radę, która przez następne trzy lata będzie odpowiedzialna za całość pracy duszpasterskiej we wszystkich paulińskich placówkach, jakie znajdują się na amerykańskiej ziemi. Przewodniczącym Kapituły jest o. Izydor Matuszewski.

Krótko

20 braci Bractwa Kurkowego z Krakowa wraz z nowym królem Tadeuszem Rysiem przybyło 7 listopada na Jasną Górę, aby ponownie zawierzyć się Matce Bożej. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła, kapelan krakowskiego Bractwa Kurkowego.

VII Dni Otwarte Kliniki Leczenia Jąkania w Warszawie odbyły się 8 listopada na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyli terapeuci na czele z mgr Ewą Galewską, prowadzącą Klinikę, a także osoby jąkające się oraz osoby „wyleczone” z jąkania. - Jąkanie się jest charakterystyczne dla osób ponadprzeciętnych - zaznacza Tomasz Galewski, który wraz z żoną prowadzi Klinikę. - To są bardzo wrażliwi i inteligentni ludzie. Praktycznie każda osoba jąkająca się myśli na dwa, trzy zdania do przodu. Na tym właśnie polega jej problem. Mszy św. w intencji pielgrzymów i ich rodzin przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba.

Zapowiedzi

24-26 listopada - Rekolekcje Księży Biskupów

29 listopada - 5. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję