Reklama

Bolesławiec

20-lecie parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 września br. wierni bolesławieckiej parafii pw. Chrystusa Króla obchodzili 20. rocznicę utworzenia parafii. Uroczysta koncelebrowana Eucharystia została odprawiona o 19. 00, a przewodniczył jej ks. Władysław Rączka, dziekan dekanatu Bolesławiec - Wschód. Zgromadzonych powitał ks. Józef Gołębiowski, proboszcz parafii.
Przypomniał, jak wiele trudu włożyli parafianie w to, aby dziś modlić się w dużym, pięknym kościele. Dziękował tym, którzy poświęcali swój czas, zdolności, umiejętności i przychodzili pomagać przy budowie świątyni. Nie zapomniał o wspierających to ważne dla parafii dzieło swoją modlitwą i ofiarami. Przypomniał zmarłych w ciągu minionych 20 lat, którzy swoją pracą wyświadczyli parafii tak wiele dobra.
A czas budowy kościoła przypadł w niełatwym okresie lat 80., stanu wojennego, trudności gospodarczych, zmian społeczno-politycznych. A nadszedł i taki moment, kiedy okazało się, że postawione już prawie do dachu mury, trzeba było z powodu złych surowców rozebrać niemal do fundamentów. Pomimo tych trudności ani ks. proboszcz, ani nikt z parafian nie przerywali pracy, nie zrażali się i w końcu zamiast kaplicy stanął kościół - świadectwo naszej wiary, naszej pracy, naszego życia.
A tam, gdzie dawniej była kaplica, dziś stoi jedyny w Bolesławcu pomnik Jana Pawła II - kolejne świadectwo wiary. Jest on nam szczególnie bliski, bo jak powiedział ks. proboszcz, 20-letnia historia parafii przypada na czas wspaniałego pontyfikatu Papieża Polaka. Takim świadectwem wiary jest też figura Patrona parafii - Chrystusa Króla ustawiona przy wjeździe do naszego miasta. Przypomina, że z Chrystusem weszliśmy w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.
Na podsumowanie lat minionych i na rozpoczęcie kolejnych ks. proboszcz powiedział: "Bardzo was wszystkich proszę: bądźcie wierni Kościołowi, niezależnie od tego, co się będzie działo, pozostańmy wierni Kościołowi".
Na zakończenie Eucharystii w imieniu parafian przedstawiciele Akcji Katolickiej podziękowali ks. dziekanowi Rączce za przewodniczenie Mszy św. dziękczynnej. Wyrazili też wdzięczność ks. proboszczowi za 20-letnią posługę kapłańską. "Jest ona przepełniona gorliwością, sumiennością, pokorną modlitwą, a nade wszystko miłością do Boga i ludzi. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że postawił na naszej drodze do zbawienia Ciebie, Księże Proboszczu Józefie. Prosimy miłosiernego Boga, aby Ci błogosławił przez ręce Maryi, Królowej Polski i na długo zachował w naszej parafii".
Za zaproszenie na rocznicową uroczystość i okazaną życzliwość podziękował wiernym parafii Chrystusa Króla ks. dziekan. I on pamięta pierwszą Mszę św. sprzed 20 lat, podczas której przedstawił parafianom nowego proboszcza. "Powiedziałem, że jego nazwisko - Gołębiowski - świadczy o gołębim sercu. Potem okazało się, że jest to serce pełne miłości, ale i hartu, i odwagi, gdy szło o budowę świątyni". Słowa wdzięczności skierował ks. dziekan także pod adresem księży biskupów diecezji wrocławskiej i legnickiej, którzy służyli swoją pomocą i modlitwą w tworzeniu wspólnoty parafialnej.
Wiele dobrego zdarzyło się w ciągu minionych 20 lat historii parafii. Rozbudowało się osiedle i wprowadzały się nowe rodziny. Na terenie parafii powstała szkoła podstawowa i przedszkola.
Opieka duszpasterska naszych kapłanów nad parafianami nie ograniczała się tylko do katechezy i Mszy św. W ciągu 20 lat w parafii działało kilka grup religijnych. Zrzeszały one tych, którzy chcieli pełniej zaangażować się w życie Kościoła i pogłębić swoją wiarę. Działało u nas Rycerstwo Niepokalanej, schola młodzieżowa, Ruch Światło-Życie, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium, powstały grupy Akcji Katolickiej, jest też kilkanaście róż Żywego Różańca.
Dwukrotnie w parafii odbywały się misje św., dla ich upamiętnienia obok kościoła stoi misyjny krzyż. Trzy razy przeżywaliśmy nawiedzenie Matki Bożej - gościliśmy kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Łaskawej oraz przez krótką chwilę figurę Matki Bożej Fatimskiej.
20 lat - dziecko dorasta, młody człowiek osiąga wiek dojrzały, dorosły wchodzi w jesień życia. Ile dni? Ile przemierzonych dróg, ile nauki, pracy, odpoczynku? Jaki to był czas? Lata radości i łez, trosk i nadziei, niepowodzeń i sukcesów, modlitwy i zwątpienia? Historia parafii to historia każdej rodziny, każdej grupy religijnej, jaka w parafii działała, jest w nią wplecione życie każdego parafianina. I może warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak mnie upłynęło te 20 lat, jakie złożyło się na historię mojej parafii?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

2024-05-29 17:40

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

bp Artur Ważny

Episkopat News

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.

Watykański dokument Vos estis lux mundi („Wy jesteście światłem świata”) z 2019 r. oraz jego aktualizacja z 2023 r. wprowadził jednolite zasady związane z procedowaniem przypadków nadużyć seksualnych w Kościele. W tym kontekście szczególnie ważnym ogniwem łańcucha pomocy skrzywdzonym są diecezjalni delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, którzy jako pierwsi przyjmują zgłoszenia o nadużyciach wobec nieletnich.

CZYTAJ DALEJ

Najświętsza Panno Gidelska, módl się za nami...

2024-05-29 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Michał Janik

Cudowna Figurka z Gidel, została ukoronowana 15 sierpnia 1921 roku. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał.

Rozważanie 30

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję