Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 49/2008, str. 8

Podczas Mszy św. urodzinowej o. Jerzy Tomziński z Generałem Zakonu Paulinów
Krzysztof Świertok

Podczas Mszy św. urodzinowej o. Jerzy Tomziński z Generałem Zakonu Paulinów<br>Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Żywa legenda Jasnej Góry”

90. urodziny o. Jerzego Tomzińskiego

Reklama

Swoje 90. urodziny obchodził 24 listopada br. o. Jerzy Tomziński, były wieloletni przeor Jasnej Góry i generał Zakonu Paulinów. - Dla mnie to wielkie zdziwienie, nie zdaję sobie sprawy, że mam tyle lat... - mówi Jubilat. - Patrzę na moje życie i uświadamiam sobie, że staję wobec nieprawdopodobnej zagadki. W głowie nie może mi się pomieścić, jak to się mogło stać, że ja od 13. roku życia jestem w Zakonie; że ja, zwyczajny Jasio z Przystajni, przeżywałem w życiu nieprawdopodobne sytuacje: iluż świętych poznałem, czterech papieży, prymasa Wyszyńskiego, kard. Wojtyłę; ileż ważnych wydarzeń było w Kościele, przy których Pan Bóg mnie postawił. Stwierdzam, że u człowieka nie ma przypadków. Wszystkim kieruje „słodka Opatrzność Boża”. Nie wyobrażam sobie życia bez Jasnej Góry. Dla mnie życie to Jasna Góra i Rzym - to dwa miejsca, gdzie czuję się spokojny, szczęśliwy. Po Panu Bogu muszę podziękować Generałowi Zakonu. Wszystko, co przeżyłem, zawdzięczam - po Bogu - Zakonowi: wychowanie, wykształcenie, to, że tu jestem, na Jasnej Górze...
Mszy św. w intencji Jubilata, zamówionej 25 listopada przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przewodniczył o. Zachariasz Jabłoński - definitor generalny Zakonu Paulinów. Koncelebrował o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu.
Środowisko Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z Prezydentem Częstochowy zorganizowało 25 listopada w lokalu „Civitas Christiana” w Częstochowie spotkanie okolicznościowe z urodzinowym tortem.
O. Jerzy Tomziński jest najstarszym paulińskim mnichem i jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. To on zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego i powstanie w ten sposób tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Wspomagał i tworzył ideę peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która trwa od 50 lat. Był odpowiedzialny za organizację na Jasnej Górze VI Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r. Nazywany jest „żywą legendą Jasnej Góry”. To człowiek wciąż niezwykłej pogody ducha, ujmującej wprost bliskości względem człowieka i spraw ludzkich. To wierny sługa Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest też wybitnym Polakiem, patriotą, dla którego służba Bogu, Ojczyźnie, społeczności Zakonu Paulinów stała się życiowym powołaniem.

Pielgrzymka górników

„Szczęść Boże!”

Z orkiestrą, sztandarami i w galowych strojach przybyła 23 listopada na Jasną Górę Pielgrzymka Górników w liczbie ok. 3,5 tys. osób. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. - Za to was kocham, że sobie mówicie „Szczęść Boże”, i za to, że sobie podajecie ręce, a w razie potrzeby jesteście gotowi i swoje życie oddać za innych - podkreślił. - W ciemnych chodnikach polskiego przemysłu wydobywczego słabiutko pali się górnicza lampa, nie kręcą się koła na kopalnianych wieżach szybowych, wielu górników polskich wyemigrowało za pracą poza granice Ojczyzny. W tym naszym trudnym „dziś” przychodzimy my, górnicy, wraz z naszą patronką - św. Barbarą, do Ciebie, Matko, bo któż lepiej zrozumie i wesprze, jeżeli nie Matka? - mówił w powitaniu o. Jan Zinówko, który przed wstąpieniem do Zakonu Paulinów pracował jako górnik.
Na pielgrzymce obecni byli m.in. przedstawiciele Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Związku Zawodowego „Solidarność” z przewodniczącym Kazimierzem Grajcarkiem i kapelanem ks. prał. Bernardem Czarneckim. Zagrała Górnicza Orkiestra Dęta z Kopalni Siarki w Tarnobrzegu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na adwentowych drogach

Rekolekcje księży biskupów

Doroczne rekolekcje biskupów odbyły się w dniach 24-26 listopada. - Rekolekcje to czas potrzebny w życiu każdego chrześcijanina, każdego księdza i każdego biskupa, czas zatrzymania się, nawrócenia, refleksji nad przebytą drogą - wyjaśniał bp Wojciech Polak z Gniezna. - Tutaj, przy sercu Matki, jest okazja, żeby wsłuchać się, jak bije nasze serce.
Nauki rekolekcyjne dla Episkopatu Polski głosił ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek z KUL-u, który mówił nt. tajemnicy Bożego Miłosierdzia. W programie była codzienna Msza św., nabożeństwo pokutne, Apel Jasnogórski, prowadzony przez biskupów konsekrowanych w tym roku: bp. Wiesława Lechowicza, bp. Adama Bałabucha i bp. Józefa Wróbla.
Na rekolekcjach zgromadzili się także kierowcy księży biskupów, dla których nauki głosił o. Michał Pacan, paulin.
27 listopada odbyło się 346. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, którego tematem był m.in. październikowy rzymski Synod Biskupów o Słowie Bożym oraz spotkanie Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu z 19 listopada br.

UWAGA! SESJA NAUKOWA z okazji 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów przez Stolicę Apostolską.
Program sesji można znaleźć na stronie: www.jasnagora.com.

„Wieczernikowa choinka”

Konkurs na Jasnej Górze

Serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszej edycji konkursu „Wieczernikowa choinka”. Przybrane przez uczestników konkursu bożonarodzeniowe drzewka ozdobią jasnogórski Wieczernik i będą przypominać o takich wartościach, jak: życie, nadzieja, odradzanie się, które płyną z uroczystości Narodzenia Pańskiego.
Zadaniem uczestników konkursu jest - najlepiej własnoręczne - przygotowanie ozdób do przystrojenia jednej choinki w dniach 18-22 grudnia w godz. 9-15. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów częstochowskich szkół podstawowych i będzie okazją do integracyjnej pracy w grupach klasowych. 15 grudnia w jasnogórskim Wieczerniku stanie 40 choinek (ponumerowanych od 1 do 40). Przedstawiciel zgłoszonej do konkursu szkoły o godz. 12 weźmie udział w losowaniu drzewka. Przy ozdobionej choince należy umieścić własną tabliczkę o wymiarach 70 cm x 40 cm z informacją nt. wykonawców ozdób.
Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane będą do 11 grudnia br. (liczy się data stempla pocztowego) pod adresem: Radio Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, z dopiskiem „Wieczernikowa choinka”, nr tel. (0-34) 365-18-13, e-mail: radio@radiojasnagora.pl w tytule „choinka”. Uwaga! Liczba uczestników ograniczona! Informacje o konkursie i nagrodach oraz pełny regulamin - na stronach: www.radiojasnagora.pl i www.niedziela.pl.
Do udziału w konkursie zaprasza Przeor Jasnej Góry wraz ze Wspólnotą oraz Zespół Radia Jasna Góra.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję