Reklama

Kultura

Warszawa: otwarto XX Targi Wydawców Katolickich

[ TEMATY ]

książka

targi

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto XX Targi Wydawców Katolickich. Do niedzieli swoją ofertę prezentować będzie 160 wydawnictw, nie tyko z Polski, ale również z Włoch, czy Francji. Tym razem gościem honorowym jest Wydawnictwo Watykańskie - Libreria Editrice Vaticana.

Tegoroczne targi, o czym w trakcie uroczystości otwarcia przypomniał ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które jest organizatorem targów, kładą nacisk na przygotowanie do kanonizacji bł. Jana Pawła II, by nie była ona jednorazową radością, ale by przesłanie Jana Pawła II „zamieszkało w nas”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na związki targów z osobą papieża-Polaka wskazał również kard. Kazimierz Nycz. „Dobrze, że wydawcy w przededniu kanonizacji zauważyli ten fakt i został on uwidoczniony w mnóstwie propozycji związanych z osobą Jana Pawła II, bo istotą naszego przygotowania do kanonizacji i jej właściwego przeżycia jest pójść w głąb nauczania Jana Pawła II” - stwierdził metropolita warszawski.

Z kolei abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski nazwał targi świętem sztuki edytorskiej. Jak zauważył, książki są coraz piękniejsze, cieszące oko, a jednocześnie dają szansę rozwinięcia kultury głębokiej, która bez książki nie może zaistnieć.

Reklama

Uroczystego otwarcia XX Targów Wydawców Katolickich dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Podkreślił on, że sukcesem tych targów jest ich wkład w ludzką i duchową formację wielu mężczyzn i kobiet w tym kraju, którzy są spragnieni słów prawdziwych, konstruktywnych, inspirujących i ukazujących sens życia.

Przy okazji Targów Wydawców Katolickich rokrocznie wręczane są Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W tegorocznej edycji do dziesięciu konkursowych kategorii nadesłano ponad 220 tytułów z 68 oficyn. W roku ubiegłym o wyróżnienia ubiegały się publikacje tylko z ponad 40 wydawnictw.

Nagrodę Główną FENIKS otrzymał ks. prof. Tadeusz Ślipko, jezuita, za „imponujący dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny, zwłaszcza w czasach wymagających podtrzymywania kruchego kompromisu między władzami Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie a przedstawicielami PRL-u; opracowanie na nowo koncepcji etyki chrześcijańskiej, nawiązującej do osiągnięć tomizmu, personalizmu i metod racjonalnych; rzetelność, sumienność, skromność oraz życzliwość w relacjach międzyludzkich i w pracy badawczej.”

Nagroda FENIKS Diamentowy trafiła w ręce ks. prof. Remigiusza Popowskiego za „niezwykle obszerny i unikatowy pod względem jakości warsztatu dorobek translatorski, w tym za najnowszy przekład „Septuaginty” jako opus vitae laureata”. Nagrodę otrzymała również Oficyna Wydawnicza Vocatio za „propagowanie twórczości translatorskiej” ks. prof. Remigiusza Popowskiego wyrażonej m.in. w przekładzie „Septuaginty” i Nowego Testamentu oraz licznych edycjach słownikowych.

Reklama

Nagrodę FENIKS Specjalny otrzymał prof. Władysław Stróżewski za „dobitne świadectwo w służbie filozofii, odsłaniające zadziwienie pięknem i zarazem grozą świata, będące poszukiwaniem odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytanie, jakie stawia przed ludźmi rzeczywistość”.

Nagrodę FENIKS Specjalny (muzyczny) otrzymał Stanisław Szczyciński za „dorobek kompozytorski i aranżacyjny, który w niestrudzony sposób propaguje muzykę religijną, wyrażany na wielu płaszczyznach aktywności artystycznej”.

Reklama

Poza tym w kategorii „literackiej” nagrodę otrzymała książka „Prymas w Stoczku” autorstwa Pawła Zuchniewcza (Wydawnictwo Promic); w kategorii „nauki kościelne” nagrodzono „Opera omnia. Kościół - Znak wśród narodów. T. VIII/1i t. VIII/2” Josepha Ratzingera (Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego). W kategorii „edytorstwo” nagrodzono „Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej”, praca zbiorowa pod redakcją Marty Pieniążek-Samek (Wydawnictwo Jedność). Wśród „książek dla dzieci” dostrzeżono pozycję: „Ignacy Loyola”, z ilustracjami Picanyola i tekstem Toni Matasa (Wydawnictwo WAM). W kategorii „książka dla młodzieży” nagrodę otrzymała książka „Laboratorium miłości. Tom 1: Przed ślubem” Zbigniew Kaliszuk (Fronda PL). „Książka autora zagranicznego” - w tej kategorii nagrodzono: „Chrześcijaństwo a judaizm rabiniczny. Historia początków oraz wczesnego rozwoju” pod redakcją Hershel Shanks, w przekładzie Waldemara Chrostowskiego (Oficyna Wydawnicza VOCATIO). Kategoria „Seria wydawnicza (dzieła zebrane)” - nagrodzona została Seria „Bibliotheca Carmelitana”: „Pieśń duchowa T.1” Św. Jana od Krzyża, „Droga na Górę Karmel T. 2” Św. Jana od Krzyża, „Noc ciemna T. 3” Św. Jana od Krzyża, „Żywy płomień miłości T.4” Św. Jana od Krzyża, „Dzieje duszy T.10” Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Wydawnictwo Karmelitów Bosych). W kategorii „publicystyka religijna” nagrodzono: „Kardynał Wyszyński. Biografia” autorstwa Ewy Czaczkowskiej (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak). Wśród „multimediów” nagrodę zdobyła „Multimedialna katecheza dla dzieci w wieku 5-9 lat” w opracowaniu ks. Rafała Bednarczyka, ks. Dariusza Kurzydło, Doroty Sys oraz Mateusza J. Tutaka (Young Digital Planet). Nową kategorią jest „muzyka chrześcijańska” - nagrodzona została: „Golgota Jasnogórska” Ernesta Brylla, Marcina Stycznia i Joanny Lewandowskiej (Edycja Świętego Pawła).

Wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 5 marca o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. Towarzyszyć jej będzie koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego, która zaprezentuje Oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna.

XX Targi Wydawców Katolickich to nie tylko bogata oferta książkowa. Zorganizowano szereg spotkań autorskich. W Arkadach Kubickiego spotkać będzie można o. Jacka Salija, prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, Małgorzatę i Tomasza Terlikowskich, ks. prof. Pawła Bortkiewicza, Grzegorza Polaka, ks. Dariusza Oko, czy Tomasza Sakiewicza.

Od piątku do niedzieli w sali kinowej Zamku Królewskiego oglądać będzie można filmy dokumentalne o tematyce religijnej. Pokazane zostaną takie obrazy jak: „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego, czy „Moje życie dla Niego” Ewy Święcińskiej.

Prócz tego zaplanowano rodzinne czytanie książek. W sobotę, 5 kwietnia, od godz. 11.00 do 15.00 trwać będzie wielkie czytanie Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, zatytułowane „Poczytaj mi synu”. Uczniowie Szkoły dla chłopców „Żagle” Stowarzyszenia Sternik wraz ze swoimi ojcami będą czytać fragmenty powieści. W wydarzeniu będą mogli wziąć udział także ojcowie z synami spoza szkoły.

Reklama

W niedzielę, 6 kwietnia o godz. 9.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w katedrze Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła na warszawskiej Pradze w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Liturgii przewodniczyć będzie bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Targi Wydawców Katolickich są inicjatywą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Organizowane od 1995 roku skupiają większość kościelnych wydawnictw i mediów.

Szczegóły na stronie internetowej Organizatora: www.swk.pl.

2014-04-03 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się z organizatorami targów i wystaw

[ TEMATY ]

targi

papież Franciszek

wystawy

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie uczestników spotkania Światowego Stowarzyszenia Wystawców (UFI), które odbywa się w Rzymie. Grupa gromadzi organizatorów targów i członków branży wystawienniczej z 87 krajów.

Ojciec Święty podkreślił, że członkowie stowarzyszenia poprzez swoją pracę przyczyniają się do bardziej sprawiedliwej i humanitarnej gospodarki światowej. „Targi i wystawy mają nie tylko pozytywny wpływ na rynki pracy, ale także oferują znaczące możliwości pokazania światu bogatej różnorodności i piękna lokalnych społeczności oraz budują kulturę spotkania” – powiedział Franciszek. Podziel się cytatem
CZYTAJ DALEJ

Życie na popękanym fundamencie

2025-04-29 08:01

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 27

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Moim zdaniem

Archiwum TK Niedziela

Wciąż głęboko wierzę, że Chrystus, Ewangelia i Kościół mają dla młodych naprawdę najlepszą propozycję na życie.

Udaje mi się czasem szczerze porozmawiać z młodymi, nawet w czasie szkolnych rekolekcji. Zwykle początek jest trudny i trzeba poczekać, aż pęknie w nich lęk przed otwarciem się, zwłaszcza wobec księdza, a w moim przypadku – jeszcze biskupa. Podsumowując, dzięki tym wszystkim spotkaniom zobaczyłem zupełnie nowe pokolenie młodych, które wielokrotnie musiało budować życie na popękanych fundamentach. W klasie maturalnej, gdzie w spotkaniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób, gorąca dyskusja zaczęła się od wyznania jednego z uczniów.
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję