Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Chrztu Pańskiego

Dziecko nie jest własnością rodziców

Reklama

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia, podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Sykstyńskiej, Benedykt XVI ochrzcił 13 niemowląt. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że o ile Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie służą przede wszystkim temu, aby otworzyć nam oczy i serce na tajemnicę Boga, który przychodzi, aby być z nami, to święto Chrztu Pańskiego wprowadza nas w codzienność osobistej relacji z Nim. - Chrzest jest jakby pomostem, jaki zbudował On między sobą a nami, drogą, na której jest dla nas osiągalny; jest boską tęczą nad naszym życiem, obietnicą wielkiego „tak” Bogu, bramą nadziei i zarazem znakiem, który wskazuje nam drogę, którą mamy przebyć w czynny sposób i z radością, aby spotkać Go i czuć, że On nas miłuje - dodał Benedykt XVI. Wyjaśnił, że przez chrzest zwracamy Bogu to, co od Niego pochodzi. - Dziecko nie jest własnością rodziców, lecz zostało powierzone przez Stwórcę ich odpowiedzialności dobrowolnie i w sposób stale nowy, aby pomogli mu oni być wolnym dzieckiem Bożym. Tylko wtedy, gdy w rodzicach dojrzeje świadomość tego, będą umieli znaleźć właściwą równowagę między roszczeniem do dysponowania swymi dziećmi, jak gdyby były ich prywatną własnością, kształtując je zgodnie z własnymi przekonaniami i pragnieniami, a postawą anarchistyczną, która wyraża się w pozwoleniu im, aby rosły w całkowitej samodzielności, zaspokajając każde ich pragnienie i dążenie, uważając to za właściwy sposób pielęgnowania ich osobowości - mówił Ojciec Święty.

Opinia obserwatora Stolicy Apostolskiej

Konieczna międzynarodowa pomoc

Oczywiste jest, że bez międzynarodowej pomocy strony konfliktu w Strefie Gazy nie są w stanie wydostać się ze ślepej spirali przemocy. Wspólnota międzynarodowa winna zatem wywiązać się ze swych obowiązków i zdecydować się na czynną interwencję, by powstrzymać rozlew krwi - powiedział obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskich urzędach ONZ abp Slivano Tomasi. Zabrał on głos w trakcie IX Sesji Specjalnej Rady ds. Praw Człowieka ONZ. Abp Tomasi podkreślił również, że wspólnota międzynarodowa, interweniując w tej sprawie, musi dążyć do usunięcia zasadniczych przyczyn konfliktu i zaproponować trwałe rozwiązania na większą skalę, tzn. obejmujące cały spór między Izraelem a Palestyńczykami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzym, 17-23 I 2009

Synod Biskupów Syryjskiego Kościoła Katolickiego

Reklama

Papież Benedykt XVI zwołał w Rzymie w dniach 17-23 stycznia Synod Biskupów Syryjskiego Kościoła Katolickiego, aby wybrać nowego patriarchę antiocheńskiego katolików syryjskich. Decyzję w tej sprawie Papież podjął, działając zgodnie z kanonem 72 § 2 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich. Obradom Synodu przewodniczy prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.
Syryjski Kościół Katolicki jest jednym z ponad 20 katolickich Kościołów wschodnich istniejących obecnie na świecie, a przy tym jednym z sześciu z nich mających rangę patriarchatu i najmniejszym w tej grupie. Liczy ok. 130 tys. wiernych; wraz z katolickimi Kościołami syro-malankarskim i maronickim należy do antiocheńskiej tradycji rytualnej.
Kościół syryjski sięga korzeniami pierwszych wieków chrześcijaństwa, a za swego założyciela uważa św. Piotra. Nie ma patriarchy od 2 lutego 2008 r., gdy w wieku 77 lat ustąpił z urzędu abp Ignace Pierre VIII (Grégoire) Abdel-Ahad.

W sprawie beatyfikacji Jana Pawła II

Więcej niż rok zajmie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ocena dokumentacji zgromadzonej w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II - powiedział dla KAI jego relator, o. Daniel Ols OP. Francuski dominikanin ujawnił, że dokumentacja przekazana w marcu 2008 r. przez postulatora procesu ks. Sławomira Odera została przez niego uzupełniona i tekst jest gotowy do oceny przez komisje historyków i teologów oraz zgromadzenie kardynałów. Według relatora, nie powinno to zająć zbyt wiele czasu, ale na pewno potrwa ponad rok.

Pogrzeb kard. Laghiego

Z udziałem Benedykta XVI odprawiono 13 stycznia w Watykanie Mszę św. pogrzebową za zmarłego w nocy z 10 na 11 stycznia w wieku 86 lat włoskiego kardynała Pio Laghiego. Eucharystii przewodniczył kard. Angelo Sodano, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Benedykt XVI stwierdził, że cała posługa kapłańska kard. Laghiego przebiegła na służbie Stolicy Apostolskiej i przypomniał kolejne etapy jego kariery w dyplomacji watykańskiej, m.in., że był pierwszym nuncjuszem w Waszyngtonie po nawiązaniu przez Stany Zjednoczone normalnych stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Kard. Laghi urodził się 21 maja 1922 r. w Castiglione w środkowych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął w 1946 r., po czym do 1952 r. uzupełniał studia na uczelniach papieskich w Rzymie. W 1952 r. rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, działając w nuncjaturach w Nikaragui, Stanach Zjednoczonych i Indiach.

Nowy ambasador Francji

Nowy ambasador Francji przy Watykanie - Stanislas de Lefebvre de Laboulaye przybył do Rzymu. Jak informuje katolicki dziennik „La Croix”, wywodzi się on z rodziny gorliwych katolików, ma bogate doświadczenie dyplomatyczne. 26 stycznia de Laboulaye ma złożyć na ręce Benedykta XVI listy uwierzytelniające. W wypowiedzi dla „La Croix” 62-letni dyplomata zaznacza, że objęcie placówki przy Watykanie stanowić będzie ukoronowanie marzeń jego przodków. Jeden z nich był gorliwym katolikiem i reprezentował pod koniec XIX wieku Francję w Petersburgu, jego dziadek był przyjacielem nuncjusza Eugenio Pacellego, późniejszego Piusa XII, zaś ojciec należał do grona doradców kard. Jean-Marie Lustigera.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru
(Rz 8,28).

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.
CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.
CZYTAJ DALEJ

Wielki finał już za miesiąc

2025-04-28 19:01

Wiktor Cyran

28 kwietnia, w Press Room stadionu Tarczyński Arena, odbyła się konferencja prasowa „One Month To Go” o tematyce zbliżającego się finału Ligi Konferencji Europy, który zostanie rozegrany równo za miesiąc, 28 maja. Prelegentami tego wydarzenia byli: Wiceprezydent Wrocławia Renata Grabowska, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza, Sekretarz Generalny PZPNu Łukasz Wachowski oraz Prezes stadionu Marcin Przychodny.

Renata Grabowska, rozpoczęła swoją wypowiedź, od podziękowań w kierunku Pana Kuleszy, że wydarzenie 28 maja o godzinie 21 odbędzie się na naszym stadionie. Finał LKE we Wrocławiu to zasługa tego, że PZPN z UEFĄ zaczęły rozmawiać. Od 2012r. jest to pierwsze wydarzenie takiej rangi we Wrocławiu. Oczywiście, mieliśmy Ligę Narodów, eliminacje do Mistrzostw Świata i the World Games. Wrocław jest miastem sportu międzynarodowego. Teraz będziemy gościć piłkę nożną i finał rozgrywek rangi europejskiej. Wcześniej obstawialiśmy o tym, kto będzie w finale, wiec zobaczymy. Zdradzę, że, liczę na Chelsea ale tego nie wiem – oznajmia Wiceprezydent.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję