Reklama

Polska

Apelowe „głosów zbieranie” 2023 r.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apelowe głosów zbieranie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 grudnia 2023 r.
Pytał się nas kiedyś św. Jan Paweł II: Dlaczego człowiek współczesny lęka się przyszłości? I dał odpowiedź: Z powodu utraty poczucia sensu życia. Bo inaczej żyje się wobec Boga, który dał nam Syna-Sens, a inaczej żyje się wobec nicości, poza Bogiem. Maryjo, Matko Życia, Matko Kościoła, Matko Chrystusa, módl się za nami!

23 grudnia 2023 r.
Święty Leon Wielki papież rozważając tajemnicę Wcielenia Syna Bożego woła do nas głosem Kościoła: „Chrześcijaninie poznaj swoją godność!” Bo trzeba najpierw wiedzieć, kim się jest, a dopiero później dostosować sposób postępowania i wyborów.

21 grudnia 2023 r.
Na drogach Adwentu trzeba nam szukać świateł rozświetlających tę drogę. Dzisiaj skorzystajmy z myśli Czesława Martyniaka, profesora filozofii i prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zamordowanego w 1939 r. przez Niemców. W swoich wykładach podkreślał: „To, co, jest moralnie złe, nie może być prawnie dobre. Nie ma dwóch sposobów postępowania jeden osobisty, drugi społeczny, obcy moralności. Oba powinny być moralne”.

20 grudnia 2023 r.
Przechodząc dzisiaj krużgankami Wieczernika Jasnogórskiego, przy płaskorzeźbie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, odczytałam następujące jego słowa: „Każdy przejaw przemocy dowodzi moralnej niższości”. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami! Błogosławiony Księże Jerzy, módl się za nami!

19 grudnia 2023 r.
Każdy Adwent ma nas przybliżyć do osobistego przylgnięcia do Chrystusa, naszego jedynego Pana i Zbawiciela. Ale zwłaszcza w naszych czasach istnieją dwie pokusy, które starają się od Niego odwrócić. Pierwszą jest: subiektywizacja wiary, czyli że każdy ma swoją wiarę, swoją prywatną religijność. A druga „krzyczy”: zam się zbawię, bez łaski… Bez Chrystusa nie ma fundamentu ani dla tego ani dla wiecznego życia.

18 grudnia 2023 r.
Wspomniana dzisiaj zmarła s. Teresa Batogowska, urszulanka Serca Jezusa Konającego, wzrastała w swojej rodzinie wraz ze starszym bratem Marianem, późniejszym misjonarzem w Indii i swoją siostrą również Urszulanką - Jadwigą. Wspominała kiedyś że jej brat już po powrocie do kraju podzielił się bolesnym doświadczeniem. Mówiąc, że jest misjonarzem z Polski otrzymał taką ripostę: To po co przyjeżdżacie do nas, skoro nie potraficie bronić praw dziecka nienarodzonego? Dlatego prośmy Najświętsze Serce Jezusa o mądrość i odwagę dla polskich rodzin i dla wszystkich stanowiących prawo.

17 grudnia 2023 r.
Co prawda św. Paweł Apostoł pisał pierwszy list do Tesaloniczan ok. 20 lat po śmierci Chrystusa, a dzisiaj jego słowa brzmią wciąż aktualnie: Nieustannie się módlcie; nie miejcie udziału w złu; Ducha nie gaście; w każdym położeniu dziękujcie Bogu”…

16 grudnia 2023 r.
Wobec dramatu górników z „Wujka” w Katowicach, Ojciec Święty Jan Paweł II modlił się w ówczesnym stanie wojennym, że w tych dniach Adwentu ta prawda musi dojść do wszystkich, że tylko Chrystus zrodzony z Maryi Dziewicy jest Nadzieją dla człowieka i świata. I niech Twój święty wizerunek Jasnogórskiej Matki będzie światłem nad Polską.

15 grudnia 2023 r.
Do tych przywołanych przez Ojca Grzegorza słów modlitwy i słów przemówień Jana Pawła II dołączmy również pewną refleksję, która idzie od jego bardzo bliskiego współpracownika i przyjaciela ks. prof. Tadeusza Stycznia. Powiedział on kiedyś: „Jeśli zabrać człowiekowi prawo do szukania prawdy i prawo do jej wyznawania, to wówczas oznaczałoby to zabrać mu samemu sobie”. Weźmy tę myśl, jak światło na drogach naszej Ojczyzny i drogach Kościoła.

13 grudnia 2023 r.
Ów bolesny stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II obiecał w styczniu, w pierwszym miesiącu stanu wojennego, że będzie fragment po fragmencie wypowiadał modlitwę za Ojczyznę. I powiedział powracające dzisiaj do nas słowa: „Matko Jasnogórska z Twojego Obrazu promieniuje światło na wszelkie nasze doświadczenia i dzieje. W Ojczyźnie Jasnej Góry nigdy nie może zabraknąć światła nadziei”.

12 grudnia 2023 r.
Wobec zjawisk amnezji pamięci, trzeba przypomnieć, że 12 grudnia 1981 roku był ostatnim wieczorem w wolnej Polsce. I odtąd podzieliliśmy Solidarność: solidarność stawania w prawdzie albo solidarność tak zwanego mniejszego zła. A święty Jan Paweł II nieustannie nam przypomina: „Jeden drugiego brzemiona noście”. Ale jeśli solidarność będzie oznaczać walkę, to wtedy przyniesie ona ciężary nie do uniesienia”. Czyż tego nie doświadczamy i bez odwoływania się do Ducha Świętego zawsze będziemy w mroku i w nocy…

6 grudnia 2023 r.
Światło biblijne, idące dzisiaj od proroka Izajasza, rozświetla naszą drogę. Ono przypomina nam podstawową prawdę, że „wszyscy jesteśmy dziełem Boga”, dziełem Jego rąk stworzeni. Ale jeśli o tym zapominamy, prorok stawia bardzo mocne również pytanie w stronę Boga: Dlaczego pozwalasz nam błądzić, daleko od Twoich dróg? Dlatego niech światło Maryi, Matki spełnionego Adwentu będzie naszą mocą na każdy dzień i każdy czas.

3 grudnia 2023 r.
Światło biblijne, idące dzisiaj od proroka Izajasza, rozświetla naszą drogę. Ono przypomina nam podstawową prawdę, że „wszyscy jesteśmy dziełem Boga”, dziełem Jego rąk stworzeni. Ale jeśli o tym zapominamy, prorok stawia bardzo mocne również pytanie w stronę Boga: Dlaczego pozwalasz nam błądzić, daleko od Twoich dróg? Dlatego niech światło Maryi, Matki spełnionego Adwentu będzie naszą mocą na każdy dzień i każdy czas.

30 listopada 2023 r.
W „szkole Maryi” uczymy się za św. Pawłem tej świadomości i pewności wiary, że za łaską Boga jestem tym, kim jestem. Wiem, Komu zawierzyłem. A zawierzenie – jak uczył nas św. Jan Paweł II - jest osobistą odpowiedzią człowieka na miłość Boga. Maryjo, wspomóż nasze drogi.

29 listopada 2023 r.
W czasach, kiedy deprecjonuje się historię i zaprzecza się sensowności powstań: listopadowego, styczniowego i warszawskiego, ważne jest pielgrzymowanie żołnierzy polskich na Jasną Górę. Cieszymy się waszą obecnością. Tak spełniają się słowa bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, że my myślimy i pracujemy sobą dla przyszłości. Nie tak, jak mówią niektórzy w Polsce: oby było tak, jak było; że jakoś to będzie. My pracujemy dla zasady, że Bóg pysznym się sprzeciwia, a prawdziwie pokornym daje łaskę.

28 listopada 2023 r.
W duchu słów Cypriana Kamila Norwida: Naród jest podobnie, jak i człowiek, który przestając czuwać i nie nazywając zła po imieniu traci swoją suwerenność podmiotowość i przyszłość.

27 listopada 2023 r.
Błogosławiony Ks. Kard. Stefan Wyszyński myśląc o przyszłych pokoleniach przestrzegał nas: „Strzeżcie się ludzi, którzy nie chcą służyć, ale chcą panować”. Wciąż aktualne słowa, wzywające nas do służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

26 listopada 2023 r.
Powszechnie mówi się, że czwarta pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski, była pielgrzymką już do wolnego kraju. A Ojciec Święty w Olsztynie przypomniał, że istnieje w Polsce wielka potrzeba odkłamywania życia. Czy dziś się coś zmieniło? To jest zadanie do spełnienia.

25 listopada 2023 r.
Dzisiaj wieczorem Jasnogórska wieża zarumieniła się czerwoną barwą na znak solidarności z prześladowanymi wierzącymi ludźmi na całej ziemi, ale również w Europie i w Polsce. Może nie są to już prześladowania krwawe, czy tak zagrażające jak w 1655 roku, kiedy trwało oblężenie Jasnej Góry przez Szwedów. Ale mądrości narodu i budowania na Chrystusie, Jego krzyżu i Jego Matce, wciąż nam potrzeba.

24 listopada 2023 r.
W jednym z wywiadów św. Jan Paweł II powiedział, że to co najbardziej go pociągało, jako człowieka młodego i było największym argumentem, i przekonaniem to, to że Ewangelia nie jest tanią obietnicą. Wzmocnił później te słowa, kiedy do nas wszystkich powiedział: „Nie chciejcie Polski, która by was nic nie kosztowała”. Te słowa dzisiaj współbrzmią z naszą modlitwą po zakończeniu rekolekcji księży biskupów, które polegały na sprawie odpowiedzialności pasterzy Kościoła. Bo z tym związana jest miłość, ale i niepokój o Polskę, o Kościół, o świat. Dlatego zawierzamy siebie we wszystkim.

18 listopada 2023 r.
W jednym z wywiadów św. Jan Paweł II powiedział, że to co najbardziej go pociągało, jako człowieka młodego i było największym argumentem, i przekonaniem to, to że Ewangelia nie jest tanią obietnicą. Wzmocnił później te słowa, kiedy do nas wszystkich powiedział: „Nie chciejcie Polski, która by was nic nie kosztowała”. Te słowa dzisiaj współbrzmią z naszą modlitwą po zakończeniu rekolekcji księży biskupów, które polegały na sprawie odpowiedzialności pasterzy Kościoła. Bo z tym związana jest miłość, ale i niepokój o Polskę, o Kościół, o świat. Dlatego zawierzamy siebie we wszystkim. 24 listopada 2023 r.

18 listopada 2023 r.
We wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, powracają słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Tarnowie, w czasie jej beatyfikacji: „Czyż ludzie święci są po to, żeby nas zawstydzać? Mogą być i po to, żeby przywracać w nas utraconą hierarchię wartości”. Czy spełniamy te zadania, skoro poszerzyły się nam sumienia i utraciliśmy poczucie wstydu w wielu wymiarach naszego życia osobistego, społecznego i kościelnego?

17 listopada 2023 r.
Wspomniany dzisiaj na Apelu ks. abp Bronisław Dąbrowski, dał kiedyś takie świadectwo o swoim Założycielu ks. Alojzym Orione, dziś już świętym. Gdy w czasie drugiej wojny światowej Polska utraciła niepodległość i zniknęła z mapy Europy, i świata Ksiądz Orione wezwał swoich braci i na ołtarzu położył biało-czerwoną flagę, a na niej umieścił Najświętszy Sakrament i powiedział: „Jeszcze Polska nie zginęła…” Polska nie zginęła bo buduje na Chrystusie, Jego krzyżu i na zawierzeniu Maryi.

16 listopada 2023 r.
Święty Honorat Koźmiński zaznaczył, że „Jasna Góra i Ostra Brama to dwie ręce Maryi – Matki Bożej wyciągnięte nad Polską”. A za św. Ludwikiem Marią de Montfort i bł. Honoratem św. Jan Paweł II wybrał swoje hasło posługi „Totus Tuus”. Czy możemy dziś powtórzyć jego słowa w tajemnicy Narodu, jako wspólnoty?

11 listopada 2023 r.
W tym szczególnym dniu przypomnijmy zadanie płynące od Jana Pawła II: „Polsce dzisiaj potrzeba ludzi sumienia”, a Cyprian Kamil Norwid doda: „Sumienie łączy ludzi, ale nigdy bez walki”.

10 listopada 2023 r.
Wczoraj przeżywaliśmy rocznicę poświęcenia Kościoła na Lateranie, Matki wszystkich kościołów, a dzisiaj przeżywamy i potwierdzamy dziedzictwo podwójnych Matek: Maryi – Królowej Polski i Matki, jaką jest nasza Ojczyzna – Polska. Dlatego prosimy, abyśmy nigdy tego dziedzictwa nie utracili!

31 października 2023 r.
Te najbliższe dni dowodzą, że Kościół nie wymyślił samego siebie, ale jest dziełem Boga objawionego w Jezusie Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Dlatego wiara nie jest sprawą prywatną, którą można wyrzucić poza margines życia publicznego, ale jest sprawą bardzo osobistą. Bo przecież nasze imiona są zapisane u Boga i dlatego wiara wymaga bardzo konsekwentnego jej realizowania z pomocą łaski Boga. I tego dowodzą Wszyscy Święci.

30 października 2023 r.
W dzisiejszej liturgii słowa powróciły słowa św. Pawła do Rzymian, które były hasłem Światowych Dni Młodzieży tutaj w Częstochowie, w sierpniu 1991 r. „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać Abba-Ojcze!” Dlatego Bogu dziękujmy, Ducha nie gaśmy.

29 października 2023 r.
Wyrażamy radość i wdzięczność wobec Boga, że decyzją Ojca Świętego Piusa XI zarówno Diecezja Częstochowska, jak również Diecezja Katowicka, której dzisiaj pasterzem jest arcybiskup Adrian Galbas została powołana jako odrębna jednostka kościelna służąca sprawie zbawienia każdego człowieka. Dzisiaj radujemy się, że trwamy razem na modlitwie. Bo ksiądz arcybiskup był jednym z ojców Zwyczajnego Zebrania Synodu Biskupów w Rzymie i wyznajemy, że Kościół jest sakramentem naszego istnienia w Bogu i zjednoczenia nas pomiędzy sobą.

28 października 2023 r.
Trzeba dziś wspomnieć pewne daty. Właśnie 28 października 1919 r. w Katedrze Warszawskiej został wyświęcony na biskupa Achilles Ratti, nuncjusz apostolski a późniejszy papież Pius XI. Przypomnijmy również, że on był jedynym dyplomatą, który pozostał w Warszawie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Trwał razem na modlitwie. A 28 października 1925 r. reorganizował nowe diecezje, w tym również dzisiejszą Archidiecezję Częstochowską, wraz z Diecezją Katowicką i Łomżyńską. Dziękujemy za ten dar. I jeszcze, razem z biskupem Marianem potwierdzamy, że 12 czerwca 1999 r. Jan Paweł II stanął w Zamościu z bardzo mocnym przesłaniem: „Mocni nadzieją”. To nie tylko odnosi się do młodzieży, to się odnosi do nas wszystkich. Bo czyż nadzieja ma oznaczać tylko dobrobyt, lepsze jutro, albo tym bardziej wolność od wszystkiego. Tutaj chodzi o życie z Bogiem na czas i na wieczność.

27 października 2023 r.
Tutaj przed Obliczem Matki wskazującej na Syna, musimy się przyznać, że ów kryzys powołaniowy, który jest swoistym „wirusem”, chorobą naszego czasu, wziął się stąd, że zlekceważyliśmy ostrzeżenie idące z Zachodu, które dzisiaj jest pośród nas. „Wierzę w Boga, a nie wierzę w Kościół”. Dlatego Kościół przestał być naszym Domem. Dlatego prosimy, Maryjo, ocal naszą wiarę i zawierzenie Chrystusowi wbrew faktom…

26 października 2023 r.
26 października 1956 r. uwolniono Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z internowania. Mówił wówczas, że istotnym zadaniem Kościoła jest umacniać braci w wierze, wzbudzać w nich odwagę wiary, aby przyznawali się przed ludźmi i żeby to, co najtrudniejsze, umieli łączyć życie moralne z wyznawaną wiarą. Mijają pokolenia, a testament Prymasa woła o wypełnienie.

25 października 2023 r.
Zmarła minionej nocy pani doktor Wanda Półtawska z Krakowa, więzień obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, poddawana była badaniom antyludzkim. Powiedziała kiedyś: „Chciałam nauczyć ludzi, że są nie tylko urodzeni przez rodziców, ale stworzeni przez Boga”. A my wciąż nie rozumiemy, dlaczego mamy bronić życia od początku, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Niech modli się za Polskę, za Kościół w Polsce i na całym świecie.

24 października 2023 r.
Na ten czas pełny niepokoju i wewnętrznych rozdarć, przychodzi nam z pomocą Święty Paweł Apostoł w dzisiejszym fragmencie Listu do Rzymian. Pamiętajmy, że „tam gdzie zapanował grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska”. Bo w Chrystusie jesteśmy zwycięzcami.

23 października 2023 r.
Trzeba dzisiaj wspomnieć bardzo bolesny dzień. W 1909 r. skradziono korony papieskie z Koronacji na Jasnej Górze w 1717 r. Dotychczas ich nie odnaleziono. Nie pytamy się już o sprawców. Ale wspominany w dzisiejszej liturgii św. Józef Bilczewski, arcybiskup lwowski sprawił, że zostały nałożone na skroń Maryi i Jej Syna nowe papieskie korony Piusa X. Ponieważ po skradzeniu car Rosji chciał Obraz ukoronować swoimi koronami. Wspomnijmy jeszcze jedną bolesną datę krwawo stłumionego Powstania Węgierskiego z 1956 r., które pragnęło wyzwolenia z okowów komunizmu. To wszystko przynosimy dzisiaj. Niech historia będzie prawdziwie „nauczycielką życia”, a nie tylko tą, która się powtarza...

17 października 2023 r.
Pozostajemy nadal w świetle nauczania św. Jana Pawła II, który w encyklice „Veritatis splendor” bardzo mocno zaznaczył, że rozpoznając prawdę w Chrystusie, uwalniamy się od najbardziej niebezpiecznej herezji współczesnej, jaką jest indywidualizm i subiektywizm, a zwłaszcza odnoszący się do daru i ochrony życia.

16 października 2023 r.
Są takie dwa słowa, które odpowiadają nam na pytanie, dlaczego dzisiaj tutaj jesteśmy? A są to słowa Jana Pawła II: „pamięć i tożsamość”. Jeślibyśmy stracili pamięć o wielkich dziełach Boga, a takim jest wybór kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra, zagubilibyśmy się na drogach tożsamości. Dlatego przyjmijmy dwa obrazy z jego posługi. Pierwszy – Jan Paweł II przyklęka przy swojej chrzcielnicy. Tam gdzie wszystko się zaczęło. Związanie z Bogiem na czas i na wieczność. A czy my znamy datę swojego Chrztu? I drogi obraz, kiedy trzymając pastorał, przyciska krzyż do swojego czoła i patrzy na ludzi. Ksiądz prof. Tadeusz Styczeń dał odpowiedź: „On wie Kogo się trzyma i do Kogo nas prowadzi”. A jaka jest nasza odpowiedź?

15 października 2023 r.
Wobec Oblicza naszej Jasnogórskiej Matki wskazującej na Syna i niezwykłej relikwii, jakim jest ten zakrwawiony pas papieskiej sutanny Jana Pawła II, przyjmijmy jego przesłanie, swoisty testament z 1979 r. „Proszę was, abyście to dziedzictwo, któremu na imię Polska, jeszcze raz na nowo przyjęli. Żebyście nigdy nie podcinali korzeni, z których wyrastamy”. Amen.

14 października 2023 r.
Na progu szczególnej modlitwy, bo Dnia Papieskiego dziękując za wybór Kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra, przyjmijmy jego przesłania. Kiedy samolot wylądował na Okęciu w Warszawie, ucałował ziemię i powiedział: „Całuję tę ziemię jak ręce matki. Całuję tę ziemię, z którą nie może rozstać się moje serce”. A po latach potwierdził, że „w geografii papieskiej modlitwy Polska zajmuje szczególne miejsce”. Po której stronie jest nasze serce?

12 października 2023 r.
Podczas trwającego jeszcze wówczas stanu wojennego, czyli w czerwcu 1983 r. Święty Jan Paweł II przybył do nas z przesłaniem: „Pokój tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. A dzisiaj o tę łaskę i dar pokoju prosimy dla Polski, Ziemi Świętej i Ukrainy.

11 października 2023 r.
W czerwcu 1987 r. w Gdańsku Jan Paweł II wypowiedział słowa do polskiej młodzieży, ale dzisiaj są one szczególnie zaadresowane również i do nas. „Każdy z nas ma w sobie jakieś Westerplatte…, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, podobnie jak oni w 1939 r. Obronić dla siebie i dla innych. Nigdy nie zdezerterować…” A co my powiemy św. Janowi Pawłowi II 16 października bieżącego roku?

10 października 2023 r.
Dnia, 10 października 1982 r. papież Jan Paweł II kanonizował św. Maksymiliana Marię Kolbego i wypowiedział bardzo ważne słowa. Zwłaszcza, że był to stan wojenny, dzielący Polskę i Polaków… i tak do dziś. Ojciec Święty powiedział: „Maksymilian nie umarł, ale oddał życie za brata, bo Chrystus nie umarł, ale oddał życia za nas i jest to znak zwycięstwa. Bo naród jest powołany do zwycięstwa, a nie do klęski”.

9 października 2023 r.
W 1974 r. Ks. Kard. Karol Wojtyła napisał poemat pt. „Myśląc Ojczyzna”. W tym poemacie wyraził świadomość, że z niej się wyłania i w nią się zakorzenia, w przeszłość i przyszłość zarazem. Mówi mu o tym ukryta granica w sercu, która przekracza od siebie w kierunku do innych. nosi ten skarb i pyta wciąż, jak go pomnożyć? Obyśmy dorastali do takiej miłości Boga i Ojczyzny.

7 października 2023 r.
Śpiew „Bogarodzica” kończymy słowami „Kyrie eleison”, Panie, zmiłuj się nad nami. A jednocześnie, kiedy dzisiaj słyszymy już nie tylko o konflikcie zbrojnym, ale wojnie pomiędzy Palestyną a Izraelem, to zdajemy sobie sprawę o zagrożeniu wojny światowej. Dlatego nie sposób nie wołać: „Boże, miej litość nad nami i nad całym światem”. Bo świat się chwieje. Ale krzyż stoi! I dlatego wracając na naszą polską ziemię, trzeba powiedzieć, że słaby jest naród, który przestaje czuwać i w którym zadomawia się kłamstwo czy zło.

6 października 2023 r.
W duchu św. Augustyna powiedzmy wobec siebie nawzajem: niech nasza modlitwa różańcowa będzie dla nas rodzajem zwierciadła. Przeglądajmy się w nim każdego dnia, żeby zobaczyć, czy wierzymy w to, co wypowiadamy? Ale każdego dnia odnajdźmy się i zapiszmy swoją kartę Ewangelii, a wówczas będziemy radować się naszą wiarą na wzór Maryi.

5 października 2023 r.
Dzisiaj minęła 85. rocznica śmierci, czyli przejścia z życia do życia św. Faustyny Kowalskiej apostołki Bożego Miłosierdzia. W objawionym obrazie dostrzegamy wypływające z Serca Jezusa promienie: biały i czerwony. Co wcale nie oznacza religijnego nacjonalizmu polskiego, ale cenę naszego odkupienia. Dlatego w Koronce do Bożego Miłosierdzia wołamy: „Miej miłosierdzie nad nami i nad całym światem”.

2 października 2023 r.
Wspominamy dzisiaj bardzo bolesną rocznicę upadku Powstania Warszawskiego, 2 października 1944 r. Jak podkreślił św. Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa, Warszawa wtedy była opuszczona przez wszystkich, którzy powinni jej pomóc. Oni walczyli o wolność i suwerenność. Uczyńmy dzisiaj wszystko, aby ta wolność, której jesteśmy współuczestnikami, służyła ku zbudowaniu i jedności Polaków, a nie ku upadkowi poprzez podziały.

1 października 2023 r.
Dzisiaj na Jasnej Górze przyjmowaliśmy dar Zarządu Poczty Polskiej, wydającej nową emisję znaczków poświęconych Tajemnicom Różańca Świętego. Była niezwykła rocznica, bo 20-ta napisania Listu Apostolskiego o Różańcu Jana Pawła II. Przyjmujemy, zarówno ten dar, jak i sam list powracający do nas, potwierdzający, że różaniec jest pulsujący życiem ludzkim, czyli również życiem społecznym, narodowym i kościelnym. Dlatego w to wpisujemy modlitwę w intencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który ma bardzo ważne zawołanie: „Deo et Patrie”, „Bogu i Ojczyźnie”. Maryjo, strzeż naszych dróg!

30 września 2023 r.
We wspomnienie św. Hieronima warto przywołać pytanie, które postawił nasz polski poeta i pisarz Roman Brandstaetter: Jak dzisiaj przekonać człowieka, który utracił wewnętrzny słuch, że na kartach Pisma Świętego, a zwłaszcza Ewangelii przemawia sam Bóg? Jak go przekonać, że Ewangelia jest mądrością i mocą przekonywującej miłości?

28 września 2023 r.
Święty Jan Paweł II pisał, że kiedy zbliżał się dzień 28 września 1958 r., przed jego święceniami biskupimi w katedrze św. Wacława Męczennika i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Krakowie, przeżywał rekolekcje w Tyńcu. Dziękował wtedy Bogu, że Ewangelia i Eucharystia dotarły wzdłuż Wisły z ziemi czeskiej - poprzez łaskę Chrztu - do Polski. Ja dzisiaj dziękuję Bogu, przez wstawiennictwo tych Świętych Patronów: św. Wacława, św. Stanisława i św. Jana Pawła II, że Ewangelia i Eucharystia jest moją mądrością i mocą dla was! Dlatego ją przekazuję. Proście za nas, za biskupów i kapłanów o wierność tej łasce, również dla każdego i każdej z was z osobna.

27 września 2023 r.
Z historii posługiwania w Kościele Kard. Stefana Wyszyńskiego znajdujemy pewien epizod. Kiedy postawiono mu bardzo mocne pytanie wobec zmagań Kościoła i świata: „Ojcze, co teraz będzie? Co będzie z nami?” I kardynał odpowiedział krótko: „Bóg z nami! Bóg jest i będzie, a my w Nim żyć będziemy”.

24 września 2023 r.
Podczas Pielgrzymki apostolskiej do Gdyni, w 1987 r., Ojciec Święty Jan Paweł II przywołał znane powiedzenie na Pomorzu: „Kto się nie modli, niech wypłynie na morze. Aby odzyskać swoją tożsamość, żeby nie utracić więzi rodzinnych, żeby nie ulec słabościom i różnym wiatrom”. Musimy być ludźmi modlitwy, bo nie ostoimy się wobec zagrożeń. To przesłanie jest dzisiaj szczególne już na zakończenie pielgrzymki rodzin i małżeństw z całej Polski i spoza granic.

23 września 2023 r.
„Ktoś długo pochylał się nade mną - dobrem”. Tak pisał Karol Wojtyła o początkach swojego istnienia na ziemi. A później uczył nas, że miłość jest darem, a jednocześnie jest czuwaniem nad dobrem ukochanego człowieka.

22 września 2023 r.
Ciesząc się, że jesteśmy razem z arcybiskupem Andrzejem i biskupem Henrykiem wspomnijmy też wielkiego pasterza tej ziemi i tego Kościoła, abp. Kazimierza Majdańskiego, więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau. I dlatego szczególnego świadka praw i obrony godności człowieka, i rodziny. Cieszył się przyjęciem i obecnością Jana Pawła II w Szczecinie. Ojciec Święty powiedział bardzo wyraźnie: „Kościół zdradziłby człowieka, gdyby mu nie głosił orędzia o rodzinie”. Trzeba o tym przypominać.

21 września 2023 r.
Jeszcze w roku 1970 na spotkaniu z młodzieżą francuską, postawiono Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II ważne zadanie. „Nie mów nam o przykazaniach i przepisach moralnych, ale podaj nam motywy i racje życia”. Ojciec Święty już na samym początku powiedział bardzo mocno: „Jedyną racją i jedynym motywem życia jest Jezus Chrystus. To nie jest idea. To nie jest system. To jest żywy Bóg Człowiek dla naszego zbawienia”. Minęły pokolenia, a trzeba każdemu młodemu pokoleniu podać nowe racje i motywy życia.
Maryjo, módl się za nami!

20 września 2023 r.
Na kartach Starego Testamentu spotykamy się z młodym królem Salomonem, który prosi o serce rozumne, które będzie rozróżniać dobro od zła. A w tej jasnogórskiej szkole św. Jan Paweł II uczy nas, co to znaczy czuwać? Być człowiekiem sumienia i nazywać zło po imieniu. Nie zacierać granicy pomiędzy prawdą a kłamstwem. Bądźmy wierni tej drodze.

19 września 2023 r.
W tym Roku Duszpasterskim przeżywanym pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, warto przemyśleć słowa, które wypowiedział wielki konwertyta. kard. J. H. Newman. Mówił, że „istnieją dwie drogi. Jedna prowadzi do Kościoła zbudowanego na fundamencie Piotrowym przez samego Chrystusa, a druga to ateizm”. Wybierajmy życie a nie pustkę i nicość.

18 września 2023 r.
Słynne jest adagium św. Stanisława Kostki „Do wyższych rzeczy jestem stworzony”. I czego nas uczy dzisiaj ten młodzieniec z XVI wieku? Przede wszystkim odwagi wiary, żeby poznać siebie, dziękując Bogu za to, kim jestem: młodzieńcem, dziewczyną, a później odważnie opowiedzieć się po stronie Chrystusa. Bo On jest Jedynym Przewodnikiem, który nie zawodzi i nie zostawia na marginesach losu.

16 września 2023 r.
Ostrzegał nas św. Jan Paweł II, że „jeśli Solidarność przyniesie tylko walkę, to przyniesie ciężar nie do uniesienia”. Dlatego wołał o solidarność sumień… A dzisiaj proponuje się nam wolność od Boga i od wszystkiego. Wolność, która zniewala i zniewoli.

13 września 2023 r.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek przyjmując dar relikwii Błogosławionych Męczenników z Markowej, Rodziny Ulmów wskazał na tajemnicę Najświętszego Serca Jezusowego. Wierzymy, że ono jest źródłem mądrości i naszej siły dla wszelkich fałszerzy historii i pamięci historycznej o naszym Narodzie i Kościele w czasie drugiej wojny światowej i w czasach nam współczesnych.

5 września 2023 r.
W obliczu toczących się wojen na świecie i wszelkich sporów ideologicznych i światopoglądowych, trzeba przypominać słowa świętych. Święty Jan Paweł II na polskiej ziemi mówił: „Naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości”. A Matka Teresa z Kalkuty przestrzegała: „Jeśli zgodzimy się na prawo do zabijania dziecka pod sercem matki, to kto nas powstrzyma przed zabijaniem siebie nawzajem”. Maryjo, Matko życia módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami! Święta Matko Tereso z Kalkuty, módl się za nami!

4 września 2023 r.
Święty Łukasz Ewangelista, który przejął kolejne relacje ewangeliczne w ciągu dni zwykłych Roku Kościelnego, pouczył nas dzisiaj o nieprzyjęciu Jezusa w Jego rodzinnym Nazaret, gdzie się wychował. Kiedy Maryja z Józefem odnalazła Jezusa w świątyni jerozolimskiej, jako dwunastoletniego, usłyszała słowa: „Czemuście Mnie szukali…, w sprawach Ojca być powinienem”. Ale później wrócił do Nazaretu, był im poddany. Wzrastał w latach, w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi. Czyli aż do 30 roku życia członkiem domu rodziny z Nazaretu. Dlatego przypominamy sobie tę prawdę na progu roku szkolnego i katechetycznego. Rodzina jest pierwszą szkołą człowieczeństwa, żeby później oddać dzieci Bogu w ich własnych, oryginalnych powołaniach. Pozwólcie na jeszcze jedno dopowiedzenie. Kiedy 3 i 4 czerwca 1991 roku Jan Paweł II pielgrzymował do Kielc i do Radomia, nauczając z całą mocą słowa o darze życia w rodzinach powiedział: „Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć!” Dar życia w rodzinach i zadanie przed Bogiem. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia…

3 września 2023 r.
Przeżywamy wraz z całym Kościołem w Polsce Rok Duszpasterski pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dzisiaj pielgrzymowali do Maryi polscy rolnicy, jako do Matki Kościoła. Ten zwyczaj, ta pielgrzymka jest jedyną w skali Europy, czy nawet świata. Dlatego bądźmy wierni temu, co przekazywał nam Prymas bł. Kard. Stefan Wyszyński, że: „Jeśli naród chce zachować swoją tożsamość i swój byt, musi być związany z ziemią i całym sercem i duszą musi kochać tę ziemię, aby nie być z niej wydziedziczonym”.

2 września 2023 r.
Dzisiaj w Koclirovie na ziemi czeskiej ks. kard. Dominik Duka poświęcał replikę Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z Fatimy. I w swoim przemówieniu wobec biskupów Europy Środkowo-Wschodniej wypowiedział bardzo ważne dla nas słowa wskazując na dwie postacie „zwycięstw przez Maryję”. Świętego Jana Pawła II, którego kula po zamachu została umieszczona w koronie Matki Bożej w Fatimie i bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Kiedy niektórzy tracą pamięć historyczną, warto jeszcze przywołać jego słowa: „Kościół nie uznaje sklerozy historycznej i ustrojowej, i dlatego zawsze staje po stronie człowieka”.

31 sierpnia 2023 r.
Po raz kolejny zdumiewa nas aktualność Słowa Bożego. W dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy słowa Chrystusa: „Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny, której się nie domyślacie, a Syn Człowieczy przyjdzie”. W kontekście rocznicy polskiej „Solidarności”, warto przywołać słowa św. Jana Pawła II, że „słaby jest Naród, który nie nazywa zła po imieniu i zatraca granice pomiędzy dobrem a złem, prawdą i kłamstwem. I słaby jest Naród, który nie czuwa nad dziedzictwem, któremu na imię Polska. A które to dziedzictwo trzeba przekazać tym, którzy przyjdą po nas”. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami! Święci Polscy Patronowie, módlcie się za nami!

30 sierpnia 2023 r.
Stajemy już na progu nowego roku szkolnego i katechetycznego. Dlatego warto przywołać słowa bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, które wypowiedział, co prawda do kapłanów, ale one dzisiaj w sposób szczególny odnoszą się również do rodziców i wszelkiego typu wychowawców: „Nie ulegajcie pokusie, żeby wybierać coś ważniejszego lub łatwiejszego, a my się zajmiemy wychowaniem dzieci i młodzieży. Nie oddajmy dzieci i młodzieży w niewiadome ręce!

29 sierpnia 2023 r.
Uczestnicząc dzisiaj w Filharmonii Częstochowskiej, w koncercie pt. „Lustra”, z inspiracji Stanisława Wyspiańskiego, Franciszka Stefczyka i Zbigniewa Herberta, w koncercie dedykowanym Jasnogórskiej Pani; dedykowanym również ludziom polskiej „Solidarności” i pokoju na Ukrainie, potwierdzam razem z wami, że „kultura jest darem i zadaniem, przez które człowiek staje się bardziej człowiekiem, ale, żeby nie tylko jej ”… Te słowa wypowiadał św. Jan Paweł II.

28 sierpnia 2023 r.
Za św. Augustynem potwierdzamy dzisiaj, że Pan Bóg powołał nas do życia, ukierunkował ku sobie, i wszczepił w nas pragnienie nieśmiertelności. A nasza nieśmiertelność jest przedłużeniem Jego miłości, dlatego będziemy żyć wiecznie, bo inaczej bylibyśmy oszukani…

27 sierpnia 2023 r.
Ludzie święci, tak jak patronka dzisiejszego dnia św. Monika, wypraszająca łaskę nawrócenia swojego syna, po blisko osiemnastu latach modlitwy pokuty i łez, jak również życie i posługa bł. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, dowodzą nam, co to znaczy osobiste świadectwo wiary. Słowa nie przekonują, ale świadectwo życia. Dlatego prośmy ich, aby wypraszali nam łaskę uświęcenia w prawdzie.

26 sierpnia 2023 r.
W Liście św. Piotra czytamy, że nie za wymyślonymi mitami poszliśmy, ale za konkretnym naszym Panem i Zbawicielem Jezusem Chrystusem. I to samo możemy dzisiaj odnieść do naszego spotkania. My nie przychodzimy do mitu do legendy, ale przychodzimy do tej samej Maryi z Nazaretu, z Betlejem, z Kalwarii. Tutaj nazywamy to „Polską Kaną”, bo Ona jest bardzo konkretna i spotyka się z nami prowadząc do Syna. To jest najpewniejsza droga.

24 sierpnia 2023 r.
Chcąc zrozumieć trud naszego pielgrzymowania, trzeba przyjąć rację, którą wypowiedział św. Jan Paweł II w swoim Liście apostolskim, że „bez wpatrywania się w Oblicze Maryi i kontemplacji Jej postawy wobec Boga, trudno by nam było się przebić do człowieczeństwa Syna Bożego, który przyszedł i umarł dla naszego zbawienia”. Ale rozumiemy, że tutaj nie chodzi tylko o racje, tutaj chodzi o miłość...

23 sierpnia 2023 r.
Sformułowania św. Jana Pawła II odnoszące się do naszego pielgrzymowania na Jasną Górę, które brzmią: „Przyzwyczaili się Polacy”, albo drugie dzisiaj już przywoływane przez Ojca Mieczysława „Ów święty nawyk Polaków”. Rozumiemy, że one nas podprowadzają w głąb tajemnicy, której tutaj doświadczamy: Żywe Serce Matki i żywe serce Narodu pulsują równo i dla siebie.

21 sierpnia 2023 r.
Dzisiaj w pobliżu Pałacu Prezydenckiego odsłonięto wystawę, poświęconą zamordowanej Rodzinie Ulmów na kilka tygodni przed ich beatyfikacją. Tytuł tej wystawy jest bardzo znamienny, bo trzeba go odnieść do Chrystusa, Syna Maryi. Ona zrodziła Jezusa w człowieczeństwie, dla naszego odzyskania godności. Tytuł wystawy brzmi: „Śmierć za człowieczeństwo”. Niech to nas zastanawia w naszych miarach wobec innych.

20 sierpnia 2023 r.
Przedłużając przesłanie Ojca Świętego Franciszka z Lizbony w ramach Światowych Dni Młodzieży, przypomnijmy słowa, które stają się „zadaniem”. „Idźmy z nadzieją w przyszłość, szanując i odkrywając korzenie, z których wyrastamy, bo Jezus zna nasze serca i idzie z nami”.

18 sierpnia 2023 r.
Wśród wielu tytułów, którymi Tradycja Kościoła obdarowała Maryję, trzeba zauważyć również pełen prostoty tytuł pochodzący od Jana Pawła II: „Maryja, to świat odnowiony miłością”. To w tym samym duchu prosił Ducha Świętego o odnowę oblicza ziemi, tej ziemi, maryjnej ziemi.

17 sierpnia 2023 r.
Święty Jan Paweł II spotykając się z reprezentacją Wojska Polskiego na polskim Wybrzeżu, powiedział: że „przecierał dosłownie oczy ze zdumienia, kiedy Wojsko Polskie nad ranem jeszcze przed spotkaniem na Eucharystii śpiewało i to jest nasze przesłanie”. I powiedział zadaję wam imperatyw Zmartwychwstania. Bo wolność będąc darem od Boga jest w nas dzięki Chrystusowi.

16 sierpnia 2023 r.
Określając dogmat Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada 1950 r., Ojciec Święty Pius XII stwierdził, że „po spełnieniu biegu ziemskiego życia Maryja wraz z duszą i ciałem została wzięta do nieba”. A Jan Paweł II dopowie, że „życie będąc darem, jest pielgrzymką ciągłych odkryć. A niestrudzoną i aktualną Przewodniczką na tych drogach jest Najświętsza Maryja Panna, Matka Zbawiciela”.

14 sierpnia 2023 r.
„Tylko miłość jest twórcza”. Tak wołał i pisał Ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Ale chyba jednym z najważniejszych zdań, które powiedział, było to wypowiedziane w obozie w Auschwitz, na placu apelowym. Kiedy wyszedł z szeregu i powiedział: „Jestem polskim księdzem, jestem już starszy, a on ma żonę i dzieci”. I nastąpiła przedziwna wymiana darów życia dla życia. To samo będziemy dzięki Bogu przeżywać podczas beatyfikacji Rodziny Ulmów z Markowej. Rodziny, która oddaje życie, żeby żyli inni i giną razem. Dlatego prosimy Maryję w tajemnicy Wniebowzięcia, aby uczyła nas takich dróg oddania siebie dla drugich, przez miłość.

12 sierpnia 2023 r.
Zmarły przed kilku laty ks. kard. Carlo Cafarra z Bolonii miał ostatnie spotkania z s. Łucją, ostatnią uczestniczką Objawień Fatimskich. Przekazał nam takie przesłanie, że „Kościół nie może już dłużej milczeć na temat nadprzyrodzoności człowieka, bo ostateczna walka pomiędzy królestwem Chrystusa a królestwem szatana rozgrywa się pomiędzy małżeństwem i rodziną”. Dlatego przychodzimy tutaj jako wspólnota Kościoła, Rodzina Rodzin. I prośmy, żeby nikt nie zafałszował naszych dróg zawierzenia Bogu w imię tolerancji, szacunku i równości.

11 sierpnia 2023 r.
Na drogach naszego codziennego pielgrzymowania nie mogą zagasnąć światła, które zapalił nam św. Jan Paweł II. Kończąc Eucharystię na lotnisku w Radomiu, 4 czerwca 1991 roku powiedział: „Trzeba wierzyć w mądrość Narodu, który buduje na Ewangelii, nas krzyżu Chrystusa i na zaufaniu do Bogarodzicy Dziewicy Maryi”.

9 sierpnia 2023 r.
Święta Edyta Stein, Teresa Benedykta od Krzyża, męczenniczka z Auschwitz, urodzona we Wrocławiu dowodzi, że tylko w Chrystusie cierpienie i śmierć mają sens. Dowodzi nam jeszcze jednej bardzo ważnej sprawy, że za światłem rozumu, Bóg udziela nam światła łaski i trzeba z niej zdać sprawę.

8 sierpnia 2023 r.
Na progu roku 2000 w książce „Przekroczyć próg nadziei” św. Jan Paweł II – w duchu dzisiejszej Ewangelii, mówiącej o Jezusie ratującym Piotra z fal zwątpienia i strachu – wypowiedział i zapisał słowa: „Nie bójcie się Boga, bo On dał swojego Syna, a w Duchu Świętym możecie do Boga wołać: Ojcze! Nie bójcie się świata, bo Jezus zwyciężył świat. Nie bójcie się samych siebie i wbrew ludzkim słabościom, ufajcie, Ja jestem z wami”.

7 sierpnia 2023 r.
W dniu wczorajszym minęła 30-ta rocznica ogłoszenia encykliki św. Jana Pawła II „Veritatis splendor” – Blask prawdy, w której Ojciec Święty przypomniał nam, że sumienie człowieka nie jest kreatorem prawdy. Sumienie musi odczytywać prawdę i nią się kierować. Następnie otrzymaliśmy dwie kolejne encykliki. Jedna to „Evangelium vitae” - o prawie i Ewangelii życia. Święty Jan Paweł II podkreślił, że życie należy przyjąć jako dar, za który przejmujemy odpowiedzialność. Przypomniał także o prawie naturalnym, które nie może być łamane przez prawa stanowione. A trzecią encykliką, którą zakończył obdarowanie nas wszystkich jest encyklika „Wiara i rozum” - o ich komplementarności, a nigdy jedno przeciw drugiemu. Odczytujmy i żyjmy w tym świetle; żeby nikt nie zagasił światła jego nauczania i tych wskazań.

6 sierpnia 2023 r.
Dobrze się stało, że w kalendarzu liturgicznym, dzisiejsza niedziela, która jest dniem Zmartwychwstania Pańskiego zbiega się z tajemnicą Przemienienia Chrystusa na Górze Tabor. Kiedy Apostołowie schodząc z góry zastanawiali się, co to znaczy powstać z martwych? I tylko Chrystus daje nam odpowiedź, bo On jest Życiem i Zmartwychwstaniem naszym. Jest nam przykro, że wielu braci i sióstr nieraz mówi, że nie mogą dobrze podłożyć swoich myśli pod pojęciem życie wieczne, a jednocześnie zaczynają złudnie przyjmować reinkarnację, czyli jakieś powtórne wcielenia. Dlatego prośmy Maryję, żeby nas podprowadzała głębiej do Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela.

2 sierpnia 2023 r.
Przed siedmiu laty, 28 lipca 2016 roku Papież Franciszek był pośród nas. Powiedział wówczas: „Na tym miejscu odebrałem dar spojrzenia Matki”. A dzisiaj lecąc do Lizbony na kolejne Światowe Dni Młodzieży, odpowiadając na pytanie dziennikarki, powiedział,: „Chciałbym polecieć do Polski”. To w tym duchu odbieramy jego słowa, że to wspomnienie Daru z Polski przywiózł do Lizbony, żeby spotkać Matkę i odkryć razem z nami Kościół. Podobnie jak w duchu słów Chrystusa do św. Franciszka z Asyżu: „Franciszku, odbuduj mój Kościół”. Matko Kościoła, módl się za nami.

28 czerwca 2023 r.
Święty Ireneusz, Biskup Lyonu żył w czasach duchowego zamętu i rozszerzania się wielu herezji, i odstępstw od prawdziwej wiary w Boga, objawionego w Chrystusie. I czego nas uczy dzisiaj? Odróżniać fałszywych nauczycieli, od prawdziwych świadków i głosicieli Ewangelii. Bo nikt nie chce umierać za kłamstwo. A świadkowie prawdziwi giną śmiercią męczeńską, tak jak on w 202 roku, żeby potwierdzić sobą wyznawaną wiarę.

27 czerwca 2023 r.
Zarówno to Horynieckie czuwanie przed Maryją, jak również czuwanie Instytutu Prymasowskiego, to jest pochylanie się nad źródłem. A przy źródle trzeba uklęknąć i pochylić czoła, żeby prawdziwie zaczerpnąć moc, mądrość i siłę przez Maryję, i za wstawiennictwem bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

26 czerwca 2023 r.
Zapraszam do błogosławieństwa Księdza Biskupa Jana Ozgę wieloletniego misjonarza na ziemi afrykańskiej. Ojciec Święty Jan Paweł II uczył nas – pomimo różnych opinii o podzielonej Polsce – że mamy budować na prawdzie Chrystusowej Ewangelii, zjednoczyć się na Eucharystii i kochać Matkę Bożą. Wypełnijmy to zadanie.

25 czerwca 2023 r.
Święty Jan Paweł II poucza nas wciąż, że lęk współczesnego człowieka bierze się z utraty poczucia sensu życia. Dlatego w duchu oazowej piosenki, którą śpiewaliśmy przed laty.
„Dostrzegaj Boga wszędzie, gdzie wzrok nasz powędruje:
W uśmiechu, w kwiatach i w słońcu, i w ciszy, którą czujesz.
A potem znów uklęknij, swe myśli wznieś do Boga,
I nie martw się, kiedy serce ogarnie trwoga.
Zaufaj Bogu, zaufaj nad wszystko,
Zaufaj Bogu, zaufaj modlitwą”.

24 czerwca 2023 r.
Przeżywając czas kolejnych niepokojów; zarówno politycznych jak i światowych - mam na myśli prze wszystkim stan wojny na Ukrainie i próbę przewrotu w Rosji - znajdujemy drogowskaz w książce Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”. Że każde zło społeczne czy polityczne wstrząsa i przynosi cierpienia świata i tylko w Sercu Jezusa odnajdujemy moc i siłę do przezwyciężenia wszystkiego. Bo w Jego Ranach jest nasze uzdrowienie i pokój.

21 czerwca 2023 r.
W duchu apostolskiego Listu Ojca Świętego Franciszka na 400 rocz. urodzin Błażeja Pascala, przypomnijmy jeszcze dwa zdania z jego myśli: „Są racje serca, których nie do końca zrozumie rozum” i „Jedna kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu”.

20 czerwca 2023 r.
Połączmy dzisiaj głosy następców św. Piotra. Święty Jan Paweł II zauważał, że czasy współczesne na wiele sposobów, choćby poprzez dramat wojny i niesprawiedliwości społecznej, czynią Boga „wielkim nieobecnym”. Dlatego Ojciec św. Franciszek wprost wskazuje: „Wróćmy do Adoracji Najświętszego Sakramentu. Bóg jest z nami”.

19 czerwca 2023 r.
W dniu dzisiejszym Ojciec Święty Franciszek podpisał List apostolski z racji 400 rocznicy urodzin wybitnego francuskiego filozofa Błażeja Pascala. Tytuł tego listu brzmi „Wielkość i nędza człowieka”. I rozumiemy, że wielkość pochodzi od Boga. Jesteśmy na Jego obraz, a nędza jest wówczas, gdy oddalamy się od Boga, jako Źródła życia i miłości.

17 czerwca 2023 r.
Wobec wielu wyzwań, które przychodzą z zewnątrz czy wewnątrz naszego życia politycznego, społecznego, czy kościelnego trzeba zapamiętać słowa Jana Pawła II z jego pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 r. „Nie chciejcie Polski, która by was nic nie kosztowała!”. Dopiero wtedy zrozumiemy hasło pielgrzymki: „Pokój tobie, Polsko, Ojczyzno moja!”

16 czerwca 2023 r.
Przeżywając dzisiaj Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, uznajemy, że tylko na płaszczyźnie wiary i miłości człowieczeństwo Jezusa Chrystusa zrodzone z Maryi Dziewicy, stało się naszym obdarowaniem. A teraz Chrystus czeka na naszą odpowiedź.

15 czerwca 2023 r.
Kończąc piękną tradycyjną Oktawę Bożego Ciała na ziemi polskiej, uświadamiamy sobie bardzo podstawową prawdę, że bez kapłaństwa nie byłoby Eucharystii. A Ojciec Święty Jan Paweł II postawił nam pytanie: Dlaczego potrzebni są kapłani? Bo potrzebny jest Chrystus! Prośmy więc o dar nowych i wiernych do końca powołań kapłańskich, bo wraz z nimi sam Zbawiciel będzie kroczył naszymi drogami w sakramentalnych znakach.

7 czerwca 2023 r.
Za św. Janem Pawłem II pragnę powtórzyć, że tak jak Ewangelia jest nie tylko do przeczytania, ale do odpowiedzenia na tajemnicę spotkań, tak Eucharystia, która jest uobecnieniem tajemnicy śmierci i zmartwychwstania nie jest tylko do obserwacji, ale do przeżycia tak, jak Maryja.

6 czerwca 2023 r.
Wobec zbliżającej się Uroczystości Bożego Ciała, trzeba przypomnieć słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w czasie Kongresu Eucharystycznego na ziemi polskiej. Że choćby w świecie poszedł sprzeciw wobec Boga, aż do Jego negacji, to nikt i nic nie wykreśli tego faktu, jakim jest krzyż na Golgocie. I nikt nie wykreśli tego faktu, jakim jest Eucharystia, sakrament obecności Miłości Boga, aż do skończenia świata.

3 czerwca 2023 r.
W jednej z ostatnich swoich książek Papież Benedykt XVI odpowiadał na pytanie: „Co to jest chrześcijaństwo?” I podkreślił: to jedyna i niepowtarzalna sprawa „my”, czyli więź i wspólnota Boga z człowiekiem. Bardzo się cieszymy Pielgrzymką młodzieży na Lednicę, odzyskując tożsamość poprzez pamięć. Cieszymy się tysiącami uczestników pielgrzymek przybywających dzisiaj na Jasną Górę, poczynając od Żywego Różańca. Wszyscy jesteśmy tutaj we wspólnocie. I tym różnimy się od „niektórych marszów”, które ze swojej istoty dzielą. Natomiast wspólnota szuka prawdziwego dobra i odpowiedzialności za siebie i za innych w życiu i poza śmierć. I to jest chrześcijaństwo.

2 czerwca 2023 r.
Kościół w Polsce wspomina dzisiaj dzień męczeńskiej śmierci bł. Sadoka i jego współbraci Dominikanów. A było to 2 czerwca 1260 r. w kościele św. Jakuba w Sandomierzu. Boczna kaplica po prawej stronie jest poświęcona Matce Bożej Królowej Różańca Świętego. Przyznam i potwierdzam, że jako alumn pierwszego roku Sandomierskiego Seminarium podpisałem swoim imieniem i nazwiskiem współuczestnictwo w Bractwie Różańca Świętego. Dlatego jestem wierny temu aktowi do dzisiaj i oby do końca… Pragnę jeszcze wspomnieć drugą bardzo ważną datę, 12 czerwca 1999 roku. To była pielgrzymka apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II do Sandomierza. A dzisiaj w przewodnikach po tym mieście można z radością odczytywać, że tutaj żyje i działa „Ojciec Mateusz”. A o wizycie Papieża czy o męczeńskiej śmierci Dominikanów jest tylko kilka wierszy. To są znaki dla nas…, odczytujmy je, ale módląc się o wierność Bogu i Jego Matce.

1 czerwca 2023 r.
Szukając wspólnego mianownika do naszego pielgrzymowania; zarówno VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki seminarzystów i formatorów na Jasną Górę, jak również i społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, możemy go odnaleźć w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele w świecie współczesnym: „Radość i nadzieja, ale jednocześnie lęk i niepokój”. Bo weźmy pod uwagę, że w pierwszych pielgrzymkach kleryckich, przybywało ponad sześć tysięcy młodych ludzi, a dzisiaj zaledwie tysiąc czterystu. A więc mamy nadzieję w Maryi, Matce niezawodnej nadziei na wzrost i wierność łasce.

30 maja 2023 r.
Wspominając wizytę Jana Pawła II - bo trudno nazwać pielgrzymkę - do naszej Ojczyzny, 22 maja 1995 r. po kanonizacji św. Jana Sarkandra, męczennika z polskiej cieszyńskiej ziemi w Ołomuńcu na Morawach, Ojciec Święty przypomniał, że w niemalże w przeddzień, w wigilię swojego męczeństwa był tutaj na Jasnej Górze. Być może tutaj wyprosił łaskę męczeństwa. Dlatego nie dziwimy się, że w tych przemówieniach wołał o ludzi sumienia. Bo wtedy obliczano, ile kosztowałaby nas kolejna pielgrzymka papieża. Dlatego Jan Paweł II był u nas z wizytą tylko jeden dzień. „Czas próby polskich sumień trwa nadal”. Dajmy Chrystusowi swoją odpowiedź.

28 maja 2023 r.
42 lata temu, 28 maja 1981 r., odszedł do „Domu Ojca” Prymas Tysiąclecia, Kard. Stefan Wyszyński, dokładnie o godz. 4.40. To on uczył nas, że wśród wielu ciemności i zniewolenia, z tego Obrazu Matki wskazującej na Syna płynie przedziwna i nieustanna moc, przezwyciężająca wszelkie zło. I Maryja – dzisiaj to potwierdzamy – nie zmienia się, ani w historii naszego Narodu, ani każdego i każdej z nas.

27 maja 2023 r.
Dziękując przed Obliczem Maryi za dar święceń kapłańskich: 10 neoprezbiterów Zakonu Paulinów, jak również 6 neoprezbiterów Archidiecezji Częstochowskiej, 3 neoprezbiterów Diecezji Sosnowieckiej, i z naszej metropolii jeszcze 7 z Diecezji Radomskiej. Chciałbym przypomnieć słowa bł. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i dedykować je neoprezbiterom. Te słowa napisał w Prudniku, jeszcze będąc uwięzionym w latach pięćdziesiątych. „Gdybym miał się narodzić ponownie, z pewnością wybrałbym stan kapłańskiej służby, i gdyby nawet ona była skazaniem mnie na okowy i w kajdanach Chrystusowych to lepiej i godniej być kapłanem niż uwielbianym cezarem”.

22 maja 2023 r.
Pod koniec swojego pontyfikatu Jan Paweł II wyznał, że nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak Duch Święty daleko poniesie moje słowa: „Nie lękajcie się!”, „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” To w duchu dzisiejszego wołania Chrystusa: „Odwagi! Nie lękajcie się! Jam zwyciężył świat”. I dlatego Jan Paweł II dopowie, że blask Chrystusa Zmartwychwstałego i Wniebowstępującego przezwycięża wszelkie wątpliwości i trudności pytań o sens ludzkiego życia.

21 maja 2023 r.
Żeby głębiej zrozumieć słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii według św. Mateusza: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”, trzeba nam sięgnąć do proroctwa Izajaszowego sprzed kilku wieków przed Jego narodzeniem: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami”. Jeśli Bóg jest z nami, mamy dowód, że nie ma takiego czasu w przestrzeni i historii ludzkiej, który byłby poza Chrystusem.

20 maja 2023 r.
Wpatrując się w wizerunek Jasnogórskiej Matki wskazującej na Syna, potwierdzamy z wiarą, że to Ona dała człowieczeństwo Synowi Bożemu w Ciele i Krwi dla naszego zbawienia. A jutrzejsza uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego jest ostatecznym zwycięstwem Jezusowego człowieczeństwa nad grzechem i śmiercią. I w tym duchu uczestniczycie również jako Duszpasterstwo Służby Zdrowia w różnych wymiarach. I jak mówił św. Jan Paweł II niech wasza służba będzie służbą odnowionego człowieczeństwa.

16 maja 2023 r.
Święty Jan Paweł II obdarował nas św. Andrzejem Bobolą Męczennikiem jako współpatronem Polski. A dzisiaj mamy prawo zapytać siebie, jakie przesłanie idzie zarówno od św. Andrzeja jak i od św. Jana Pawła II? Trzymajmy się Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego i kochajmy Jego Kościół, bo On nam daje życie wieczne.

15 maja 2023 r.
W czasie wielkanocnym Kościół odczytuje fragmenty Ewangelii św. Jana w których słyszymy o odejściu Chrystusa z tego świata. Wierzymy, że Jego drugie przyjście na świat jest drugim wymiarem naszego chrześcijańskiego Credo. Dlatego odchodząc został z nami aż do skończenia świata.

14 maja 2023 r.
W poezji kard. Karola Wojtyły znajdujemy krótki wiersz, który nosi tytuł Ewangelia. „Prawda nie sączy oliwy do ran, by nadto nie piekły, nie wsadza na osła, którego się potem ulicami wodzi - prawda musi boleć i kryć się(…) coraz mniej w tych ulicach prawdy? czy coraz więcej?” Odpowiedzmy sobą…

12 maja 2023 r.
Dnia, 13 czerwca 1999 r., Jan Paweł II wynosząc na ołtarze108 Męczenników drugiej wojny światowej, z każdego stanu i powołania wypowiedział następujące słowa: „Błogosławieni Męczennicy wołają dzisiaj do naszych serc: że jest Bóg i Bóg jest Miłością. Na dobre i na złe”. I niech ta nadzieja przenika nasze życie i przemienia je na wszelkie próby.

30 kwietnia 2023 r.
W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, przeżywaliśmy dzisiaj 25-lecie święceń biskupich ks. kard. Stanisława Dziwisza. Ksiądz abp Marek Jędraszewski wprowadzając nas w tę dziękczynną Eucharystię powiedział, że „jego zawołanie biskupie - mające swoje źródło w papieskim wołaniu w Zakopanym w górę serca - podkreśla prawdę, że z całego stworzenia jedynie człowiek ma zdolność przekraczania granic samego siebie”. Ale zawsze w Chrystusie i w Duchu Świętym, tego uczy nas Maryja.

29 kwietnia 2023 r.
„Nie możecie przegrać miłości” – tak wołał do nas Jan Paweł II, w czerwcu 1999 roku, w Sandomierzu – i tych pragnień, które Bóg wzbudza w waszych sercach”. Ale jest jeden warunek do spełnienia: „Jeśli będziecie spożywali Ciało Syna Człowieczego i będziecie pili Krew Jego, będziecie mieli życie w sobie”.

28 kwietnia 2023 r.
Ojciec Święty Franciszek pielgrzymując dzisiaj na Węgry, wybrał bardzo mocne słowa: „Chrystus naszą przyszłością”. A jednocześnie podkreślił, że „Msza Święta nie jest jakimś spektaklem, czy teatrem, ale wyjściem na spotkanie z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym”. Przyjmijmy ten program z pasterskim błogosławieństwem.

27 kwietnia 2023 r.
W 2014 roku przeżywaliśmy wraz z całym Kościołem dar kanonizacji św. Jana Pawła II. Spełniło się to wołanie „santo subito”. Ojciec Święty Franciszek nazwał go „papieżem rodziny” i „papieżem praw człowieka”. A kiedy patrzymy również na światła drogi i życia bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, dostrzegamy go jako „ojca narodu”, który nam tłumaczył sobą, że „naród i Kościół są jak dwie dłonie złożone do modlitwy i nie wolno ich rozdzielać”.

26 kwietnia 2023 r.
Święty Jan Paweł II w Starym Sączu powiedział: „Święci wołają o świętych i dlatego tylko święci odmienią ten świat”. Rozumiemy, dlaczego jest taki atak na jego osobę. Bo chociażby w tym zdaniu jest przypomnienie, że „tylko święci odmienią świat” jest nasze wspólne zadanie, a świat nie chce się zmienić. Dlatego przyzywajmy Ducha Świętego i dzisiejszej Patronki dnia Matki Bożej Dobrej Rady o potrzebne dla nas łaski i światła na drodze.

25 kwietnia 2023 r.
Przy dzisiejszym zawierzeniu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przypomnijmy dwa światła. Pierwsze idzie od św. Jadwigi Królowej, która mocy i mądrości Boga uczyła się pod czarnym krzyżem na Wawelu. I to miejsce jest szczególnym miejscem również drugiego świadka i patrona św. Jana Pawła II, który uczy nas: „Czyńcie prawdę w miłości. Nie miłujmy tylko słowem i językiem, ale czynem i prawdą”. Przyjmijmy te wezwania i światła na naszych drogach.

24 kwietnia 2023 r.
W dzisiejszą uroczystość św. Wojciecha biskupa męczennika przypomnijmy dwa przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie przy jego relikwiach. W czerwcu 1979 r. powiedział, żeby trwać w wierności, by być wiernym, trzeba wracać do początków. Kim się jest i dzięki komu się jest? A w czerwcu 1997 r. wobec prezydentów Europy na czele z prezydentem Polski wypowiedział słowa: „Nie będzie jedności Europy, bez jedności ducha, bez przepalenia sumień światłem Ewangelii”. Wciąż aktualne zadania dla naszych wspólnot i każdego, i każdej z nas.

23 kwietnia 2023 r.
W duchu dzisiejszej prośby uczniów z Emaus wołaliśmy wielokrotnie na spotkaniach z papieżem Janem Pawłem II: „Zostań z nami!” I rozumieliśmy, że nie jest to żadna konkurencja do Pana Jezusa. Bo to sam Jezus zesłał go do nas w tych czasach dla całego Kościoła i dla całego świata. Dlatego dzisiaj ufając w jego wstawiennictwo, pozostańmy wierni tej miłości i wsłuchujmy się w to, co nam przekazał na pokolenia.

22 kwietnia 2023 r.
Na tym miejscu od pokoleń jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że stanowimy wspólnotę Kościoła, jako wspólnotę Ojca i Syna i Ducha Świętego. A Maryja jest szczególnym świadkiem tej miłości objawionej w Chrystusie. Dlatego bardzo cieszymy się, że dzisiaj z nami na modlitwie jest Pan Ambasador Adam Kwiatkowski, który przybywa - tak jak śpiewamy w hymnie - z ziemi włoskiej do Polski, żeby Polskę zanieść do Watykanu. Tam do centrum Kościoła, gdzie za pośrednictwem św. Jana Pawła II wypraszamy potrzebną moc i mądrość dla nas wszystkich.

21 kwietnia 2023 r.
Podczas spotkania apelowego Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze, w sierpniu 1991 roku, Jan Paweł II wskazał na trzy znaki: krzyż Chrystusa, Biblię i Ikonę Bogarodzicy. W tych znakach odnajdujemy światło łaski, a jednocześnie zmaganie o kształt życia człowieka.

20 kwietnia 2023 r.
Przyznajmy, że w naszych niespokojnych czasach bardzo potrzebujemy daru nadziei. I to nie tylko nadziei na lepszą przyszłość świata, ale przede wszystkim na ufne spojrzenie, na nasze życie osobiste, społeczne i kościelne od strony samego Boga. Dlatego przyzywajmy Maryję, jako Matkę niezawodnej nadziei. Nadziei rozlanej w sercach naszych przez Ducha Świętego.

19 kwietnia 2023 r.
Nie słyszeliśmy jak dotąd pytania, dlaczego dopiero papież Polak, Jan Paweł II jako następca św. Piotra przekroczył próg synagogi w Rzymie?... Może odpowiedź jest związana z początkiem Jego życia. Bo na wadowickim cmentarzu żydowskim jest pomnik doktora Samuela Tauba, który ratował zarówno proces kształtowania dziecka pod sercem jego matki, jak i samo narodzenie. Dlatego módlmy się za siebie nawzajem, abyśmy byli wiernymi świadkami Boga Żywego i Zmartwychwstałego.

18 kwietnia 2023 r.
Encyklika o Bożym Miłosierdziu była drugą encykliką papieża Jana Pawła II, podpisaną już 30 listopada 1980 r. W zakończeniu odczytujemy następujące słowa: „Kościół ma prawo i obowiązek „wielkim wołaniem” przyzywać Bożego Miłosierdzia”. Te słowa zapisał i podpisał człowiek, który – jak sam powiedział – w drewnianych butach, po pracy w Solwayu przychodził do kaplicy Sióstr w Krakowskich Łagiewnikach. Któż mógł pomyśleć, że kiedyś on jako Jan Paweł II będzie tam konsekrował Bazylikę Bożego Miłosierdzia. Przyjmijmy to orędzie i przywołujmy szczególnego orędownictwa św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny.

17 kwietnia 2023 r.
Przed kilku laty w światowych rankingach Maryja została nazwana „najbardziej wpływową kobietą świata”. Dzisiaj pytamy siebie, jaki jest stopień naszego związania z Maryją? Tutaj nie chodzi o ranking, ale o jej wzór i pośrednictwo. Niech na tej drodze przewodzi nam św. Jan Paweł II, który na progu swojej posługi biskupiej zapisał: „Jestem bardzo w rękach Boga”, „Cały Twój Maryjo!” Tej świadomości i takiego zawierzenia życzymy wszystkim…

16 kwietnia 2023 r.
W duchu myśli Cypriana Kamila Norwida, „pamięć to nie tylko zapis suchych faktów historii, ale przede wszystkim siła duchowa budująca przyszłość… Dlatego niektórzy próbują ją zniszczyć”. To odnosi się zarówno do życia i pojęć religijnych, jak również do pojęć polityczno-społecznych. Mamy tego dowód poprzez atak na osobę i posługę św. Jana Pawła II, czy nasze historyczne bolesne fakty. Dlatego dziękujemy dzisiaj Ojcu Świętemu Franciszkowi, że na audiencji generalnej publicznie stanął w obronie dobrego imienia i dobrej pamięci o św. Janie Pawle II, i pokazał go jako przewodnika na drogach Bożego Miłosierdzia nad światem i nad każdym człowiekiem.

15 kwietnia 2023 r.
Odkryjmy na nowo Jezusa Miłosiernego, który nie tylko wskazuje na Rany swojego Serca, rąk i nóg, ale wychodzi do nas, i chodzi naszymi drogami. I wymaga tylko tego jednego aktu wiary: „Jezu, ufam Tobie!” A co nam daje wiara? Życie wieczne, czyli Boga samego.

5 kwietnia 2023 r.
Wchodząc już dzisiaj w tajemnicę Wielkiego Czwartku możemy się zdumiewać, że nawet Święty Jan Apostoł i Ewangelista nie zapisał o obecności Maryi na Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku. Ale mamy prawo postawić pytanie za św. Janem Pawłem II: Któż jest bliżej ciała i krwi Jezusa, jeśli nie Ona? Któż jest bliżej Ciała i Krwi w Eucharystii jeśli nie Ona? Ona jest w każdej celebracji eucharystycznej i niech ta świadomość prowadzi nas na drogach naszego życia i zawierzenia Bogu przez Maryję.

4 kwietnia 2023 r.
Dnia 4 kwietnia 1926 r. ukazał się pierwszy numer Tygodnika Katolickiego Niedziela, założonego przez pierwszego biskupa Częstochowy, bpa Teodora Kubinę. Skoro tytuł „Niedziela” – to oznacza zmaganie eucharystyczne o człowieka, a to jest zmaganie o zwycięstwo prawdy i wolności od grzechu. Dlatego każdą Eucharystią dajemy odpowiedź Chrystusowi: Czy chcemy być z Nim czy obok Niego? Dlatego dziękujmy Panu Bogu za dar Chrystusa i… za każdą niedzielę.

3 kwietnia 2023 r.
Z wczorajszych Marszów papieskich i spotkań modlitewnych płynie bardzo proste, ale mocne zadanie: Zwyciężajmy prawdą, ale nie tryumfujmy! Bo wówczas łatwo dać się uśpić w naszych sumieniach...

2 kwietnia 2023 r.
Słowa św. Jana Pawła II z Krakowskich Błoń, z 10 czerwca 1979 r. są dla nas i dla przyszłych pokoleń zobowiązaniem: „Abyśmy nie podcinali korzeni, z których wyrastamy i przyjęli na nowo to dziedzictwo, któremu na imię Polska”.

1 kwietnia 2023 r.
Dzisiaj w Filharmonii Częstochowskiej odbył się Koncert-Oratorium Papieskie: „Szukałem was, przyszliście do mnie”. W jednej z pieśni solista zaśpiewał następujący tekst: „Moja śmierć niech będzie ku nawróceniu… Moja śmierć już dzisiaj działa”. Maryjo, Matko Kościoła, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

31 marca 2023 r.
Przyznajmy, że bardzo głęboko w naszą świadomość wpisał się obraz Świętego Jana Pawła II z krzyżem; zarówno jak trzymał go w swoim ręku, jak również kiedy przyciskał krzyż do swego czoła patrząc się na ludzi. Ks. prof. Tadeusz Styczeń - jego bliski współpracownik - dał następujący komentarz: „On wie, Kogo się trzyma. On wie, do Kogo nas prowadzi”. Przypominamy te słowa w bliskości jego 18 rocznicy przejścia z tego świata do „Domu Ojca”. I potwierdzamy, że prawda Chrystusowego krzyża jest i będzie miarą Sądu nad światem i nad każdym człowiekiem.

30 marca 2023 r.
Z nauczania św. Jana Pawła II przypomnijmy dzisiaj słowa, które wypowiedział w Krakowie-Nowej Hucie 9 czerwca 1979 roku: „Chrystus nigdy nie zgodzi się na to, żeby człowiek był wartościowany jedynie przez pracę. Dlatego położył się na swoim krzyżu, jak na wielkim progu duchowych dziejów człowieka, aby sprzeciwić się każdej degradacji człowieka”. Dlatego Kościół i Naród na ziemi polskiej ma prawo sprzeciwu wobec degradacji osoby św. Jana Pawła II i jego posługiwania.

28 marca 2023 r.
Przybliżając się do szczytowych dni Wielkiego Postu usłyszmy na nowo słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii. „Tak, jak wywyższono węża na pustyni, tak potrzeba, aby wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego uwierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”. I jeszcze jedno dopowiedzenie: „Nikt mi życia nie odbiera, Ja sam od siebie je daję, bo Ja za was w ofierze poświęcam samego siebie”. Dajmy swoją osobistą odpowiedź.

25 marca 2023 r.
Z nauczania kard. Karola Wojtyły wybierzmy dzisiaj jedno następujące zdanie: „Kto wpatruje się tutaj w Oblicze Matki wskazującej na Syna nie ulegnie degradacji”. Idźmy z tą nadzieją.

25 marca 2023 r.
W ten wielkopostny wieczór potwierdzamy z jednej strony „jasność łaski”, którą Maryja otrzymuje w chwili Zwiastowania. Ale również i „ciemność wiary”, którą przeżyła na Golgocie. I taka jest nasza ludzka rzeczywistość przechodzenia przez wiarę z ciemności w światło Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana. Dlatego prośmy słowami świętego Jana Pawła II: „Maryjo, czuwaj nad nami wszystkimi, aby nie był daremny krzyż Chrystusa; aby Duch Święty przekonał człowieka o grzechu i odkrywał Boga bogatego w miłosierdzie”.

24 marca 2023 r.
Maryjna droga Kościoła rozpoczęła się w Nazarecie. Papież Benedykt XVI powiedział, że „Nowy Testament wprost rozpoczął się w Nazarecie”. Dlatego w tym samym duchu prośmy słowami św. Jana Pawła II: „Maryjo, nie przestawaj nas przybliżać do tajemnicy Ciała i Krwi Twojego Syna naszego Odkupiciela!”

23 marca 2023 r.
23 lata temu pozwolono Janowi Pawłowi II w czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej sprawować Eucharystię w Wieczerniku. Tego daru nie otrzymali ani papież Benedykt XVI, ani Papież Franciszek. I właśnie zwróćmy uwagę na słowa, które wypowiedział w czasie tej celebracji. „Po 455 latach Piotr wrócił do Wieczernika, żeby wyznać Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci”. To jest nasze codzienne wyznanie w czasie każdej Eucharystii.

21 marca 2023 r.
Radujemy się, że na progu peregrynacji po Diecezji Włocławskiej przeżywamy razem z ks. bpem Krzysztofem już drugą stację, zapraszającą Matkę Bożą na wszystkie drogi życia, wszystkich ludzi, pielgrzymów w wierze. Ale dzisiaj zwłaszcza ludziom młodym pragnę przypomnieć wezwanie Jana Pawła II ze spotkania w Manilii. Ono odnosi się teraz szczególnie do nas: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono! Strzeżcie się nauczycieli antyewangelii, którzy chcą żebyście byli tacy, jak oni, wątpiący w prawdę i cyniczni”. Dlatego idźcie z Maryją do Jezusa.

20 marca 2023 r.
W obchodzoną dzisiaj Uroczystość Świętego Józefa warto przypomnieć, że Karol Wojtyła na Chrzcie Świętym, w dniu 20 czerwca 1920 r., otrzymał drugie imię Józef. A później już w czasie pielgrzymki do Ojczyzny ofiarował swój pierścień dla św. Józefa w jego wizerunku u Ojców Karmelitów na Górce w Wadowicach. A kończąc Adhortację apostolską o Świętym Józefie, jako Opiekunie Zbawiciela polecił nam na nowo odkrycie modlitwy Leona XIII z 1889 r., w której prosi: Opatrznościowy Stróżu Najświętszej Rodziny…, Oddal od nas wszelką zarazę błędów i zepsucia…, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności. A jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z grożącego mu niebezpieczeństwa…, tak teraz broń świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkich przeciwności.

19 marca 2023 r.
Czego uczymy się dzisiaj w szkole Maryi czcząc św. Józefa? Odkrywać i potwierdzać tajemnicę swojego życia, tajemnicę własnej łaski, oraz abyśmy byli odważni i inni wobec świata, który proponuje nam program poza Bogiem. Święty Józefie, módl się za nami!

18 marca 2023 r.
W jutrzejszym przesłaniu św. Paweł Apostoł w Liście do Efezjan zachęci nas słowami: „Obudź się człowieku, który śpisz, a zajaśnieje ci Chrystus”. Dlatego trzeba każdemu z nas obudzić się z pomocą łaski Boga, aby opowiadać się i żyć w świetle prawdy, którą jest On sam.

16 marca 2023 r.
Spośród wielu dat związanych z osobą i posługą św. Jana Pawła II wybierzmy dzisiaj trzy: 16 października 1978 r., 13 maja 1981 r. i 2 kwietnia 2005 r. To są daty jednoczące Polaków, a jednocześnie „budzące uśpione sumienia”. Wspomnijmy, że młodzież polska właśnie po śmierci Jana Pawła II wychodząc na ulice niosła transparent z napisem: „Teraz kolej na nas”. Przyjmijmy to „zobowiązanie”, teraz kolej na każdego i na każdą z nas w dawaniu świadectwa Chrystusowi, Kościołowi i Janowi Pawłowi II.

15 marca 2023 r.
Na progu 2000 roku Jan Paweł II powiedział: „Męczennicy powracają”. I z pewnością miał na myśli nie tylko tych, którzy przechodzili przez Oświęcim-Auschwitz, Dachau, czy wszystkie inne obozy koncentracyjne, ale również tych, którzy „powrócili” w naszym czasie. Trzeba wspomnieć bł. ks. Jana Macha z Katowic zgilotynowanego w 1942 r., w 27 roku życia. A od wczoraj już wiemy, że został zamordowany Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, a nie zmarły na zator płucny. Dlatego, niech ci święci męczennicy ogłoszeni i ci jeszcze nie ogłoszeni wobec świata świadczą o wierności Bogu i ludziom polskiego duchowieństwa przez całe dziesiątki i setki lat. Nie mówiąc już wcześniej o ofiarach Styczniowego Powstania, czy wszelkich innych narodowych powstań. Cieszymy się, że są z nami tutaj w domu Matki ludzie młodzi, którzy dzisiaj przejmują tę pamięć. Pamięć, aby być sobą wobec Boga i wobec Ojczyzny.

11 marca 2023 r.
„Kościół jest wspólnotą osób, które z wiarą podchodzą pod krzyż i z wiarą wpatrują się w Ukrzyżowanego Chrystusa”. Tymi słowami nas zwoływał i tak nas uczył św. Jan Paweł II. A dzisiaj, kiedy słyszymy na ziemi polskiej, że nasz papież był głową obcego państwa, a my jesteśmy zbiorem wiernych, którzy nie mają prawa do lekcji religii w szkołach... To przeżywamy, że są to głosy nie tylko antychrześcijańskie, ale to jest również antypolskie. Matko Kościoła, módl się za nami! Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

10 marca 2023 r.
Ze zdumieniem odkrywamy słowa zapisane w poezji Karola Wojtyły: „Gdzie jesteś Prawdo? Jeżeli nawet ona jest we mnie, musi wybuchnąć nie mogę jej odepchnąć. Bo inaczej zaprzeczyłbym sam sobie”. Zdumiewające, jak wciąż mówi do nas… Matko Kościoła, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

9 marca 2023 r.
„Wszystko, co Polskę stanowi – zawierzam – przez ręce Jasnogórskiej Bogarodzicy”. Te słowa wypowiadał na placu Zwycięstwa w Warszawie św. Jan Paweł II, 4 czerwca 1979 roku. I w tym samym duchu zawierzenia – „wszystkiego, co Polskę stanowi” – odbieramy pielgrzymowanie na Jasną Górę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, czy tak jak ostatnio, 2 lutego pani marszałek Sejmu Elżbiety Witek, czy premiera Mateusza Morawieckiego. I na pewno nie jest to przejaw „państwa wyznaniowego”, ale wskazanie i potwierdzenie na fundamenty, i tożsamość naszego narodu. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

8 marca 2023 r.
Zmarły w marcu 2020 roku ks. prof. Czesław Stanisław Bartnik napisał swoiste proroctwo, że „największym niebezpieczeństwem dla współczesnej Polski jest mętniactwo umysłowe praktyczne i historyczne. A jeśli to mętniactwo zbiegnie się jeszcze z nienawiścią, to jest po prostu mętniactwem nienawistnym”. Doświadczamy tego chociażby przez osobę Świętego Jana Pawła II czy kard. Adama Stefana Sapiehę. A w tym – 8 marca - kalejdoskopie kobiet polskich, od wspomnianej dzisiaj Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz wspomnijmy również żołnierza Wojska Polskiego jedyną, kobietę zamordowaną w Katyniu, Janinę Lewandowską, córkę generała Jana Dowbora Muśnickiego. To są wspaniałe przykłady, o których Polska winna z wdzięcznością pamiętać. Matko Chrystusa i Kościoła, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami! Wszyscy Święci współcześni męczennicy za wiarę, módlcie się za nami!

7 marca 2023 r.
Dnia 8 kwietnia 2005 roku w homilii pogrzebowej Jana Pawła II, Papież Benedykt XVI wypowiedział następujące słowa: „Możemy być pewni, że umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II patrzy na nas z „Domu Ojca” i nam błogosławi”. A dzisiaj, trzeba przypomnieć słowa Świętej Faustyny Kowalskiej: „Polsko, Pan Bóg cię wywyższy, ale czy będziesz umiała być wdzięczną?” Możemy być pewni, że z „Domu Ojca” Jan Paweł II nie tylko na nas patrzy, ale przebacza i modli się za nas, o uwolnienie od wewnętrznej niewoli kłamstwa i podziału pomiędzy nami.

6 marca 2023 r.
Jan Paweł II przebywając na KUL-u wypowiedział bardzo znamienne słowa: „Uniwersytecie, służ prawdzie! A służąc prawdzie służysz wolności człowieka”. Dlatego z tego bogactwa słów zaczerpnijmy zadanie. Nie mamy prawa milczeć… gdy trwa „festiwal… oszczerstw i kłamstw” wobec jego osoby, nawet aktualnie w tej godzinie na ekranach telewizyjnych. Bo najpierw podzielimy się poprzez „kłamstwo, zadomowione”, a później staniemy się niewolnikami. Tylko jeszcze nie wiemy, kogo? Albo, jakiego systemu? Dlatego prośmy Maryję, która zrodziła nam Chrystusa jako Prawdę, Drogę i Życie, ażebyśmy odważnie stawali w obronie Świętego Jana Pawła II.

2 marca 2023 r.
Uwierzmy w moc modlitwy, którą dzisiaj wypowiadał Kościół: „Wszechmogący wieczny Boże, bez Ciebie istnieć nie możemy, daj nam zdolność, stałą zdolność prawidłowego myślenia i odwagi w działaniu. Przez Chrystusa, Pana naszego Amen”.

1 marca 2023 r.
W Narodowym Dniu Pamięci i Modlitwy o Żołnierzach Niezłomnych trzeba przywołać słowa Świętego Jana Pawła II: „Polska stała się miejscem i ziemią szczególnego dziedzictwa, i szczególnego świadectwa”. Takim pięknym sygnałem jest ranking socjologiczny wśród młodzieży Europy, że młodzi Polacy w 36 % opowiadają się nawet o ofierze życia za Ojczyznę, wobec 24% Estończyków, 17% Litwinów, 11%Niemców i innych narodów. Choć nie wszystkie narody wzięły w tym udział. Dlatego prośmy Maryję, żeby nasze młode pokolenie przejęło to dziedzictwo Polski i było pięknym świadectwem wobec narodów Europy i świata.

28 lutego 2023 r.
W czasie Wielkiego Postu w sposób szczególny powracają do nas następujące zadania: odkryć na nowo poczucie obecności Boga, który posłał swojego Syna dla naszego zbawienia; odkryć poczucie grzechu, bo ono jest jakby termometrem życia religijnego i nie ulegać złudzeniu, że jest jakiś rozdźwięk pomiędzy Chrystusem a Kościołem.

27 lutego 2023 r.
Objawienie Starego i Nowego Testamentu ukazuje nam, że Pan Bóg nie zadawala się jedynie zewnętrzną praktyką religijności. Dlatego już prorok Izajasz na progu Wielkiego Postu mówił, że „Lud ten czci mnie tylko wargami, ale sercem daleko jest ode Mnie”. A dzisiaj Pan Jezus w Ewangelii Świętego Mateusza powie wprost: „Byłem głodny, spragniony, chory, w więzieniu… Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych Mnieście uczynili”. Maryjo, Matko Chrystusa i Kościoła módl się za nami!

26 lutego 2023 r.
Dzisiaj w całym Kościele wsłuchiwaliśmy się w akt pierwszego nieposłuszeństwa Bogu przez człowieka. I ta wolność bez odniesienia do Boga zawsze kończy się nie tylko klęską, ale i śmiercią. Przekonują nas o tym wszelkie dyktatury; czy to nazistowska, czy marksistowska, czy dzisiaj dyktatura relatywizmu. Bo w tej – „tak zwanej większości” - pozwalają na zło, a zło sprowadza cierpienie i śmierć. Dlatego prosimy, Maryjo, Matko Odkupiciela, módl się za nami! Królowo pokoju, módl się za nami!

25 lutego 2023 r.
Wielokrotnie na kartach Pisma Świętego a zwłaszcza Nowego Testamentu odnajdujemy wezwanie do modlitwy ufnej i wytrwałej. Rozumiemy te słowa Chrystusa: „czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym”. W modlitwie nie chodzi o jej długość, ale o żarliwość z jaką wypowiadamy i przeżywamy naszą modlitwę, żeby uzgodnić naszą wolę według woli Boga.

22 lutego 2023 r.
Przekraczając próg Wielkiego Postu, warto zamyśleć się nad słowami świętego Jana Pawła II, że „lęk współczesnego człowieka rodzi się z bezsensu życia. Bo przecież inaczej żyje się wobec Boga, a inaczej wobec nicości”. Dlatego wybierajmy Chrystusa, abyśmy żyli, a nie nicość i proch.

21 lutego 2023 r.
Wkraczając w czas Wielkiego Postu, jako ludzie wierzący, nie jesteśmy ludźmi zanurzonymi w popiele, ale zanurzeni przez Chrystusa w nowe życie. Dlatego jesteśmy ludźmi nadziei, której świat dać nie może.

19 lutego 2023 r.
Kiedy w sierpniu 1957 roku pielgrzymi wypełniający Błonia Jasnogórskie zawołali: „Matko, zejdź do nas!” Któż z nas mógłby przypuszczać, że za rok kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej wyruszy – jak mówił ksiądz poeta, Jan Twardowski „bez biżuterii” – do polskich wspólnot, do każdej parafii. Dzisiaj, kiedy kończy się peregrynacja w Gnieźnie, a zaczyna już niedługo we Włocławku, a za rok w Częstochowie, ktoś może postawić pytanie o konkurencyjność łask pomiędzy obrazami. A my wiemy, że tu nie chodzi o przywiązanie do obrazów, ale osobowe przylgnięcie do Chrystusa-Zbawiciela i Jego Matki. Maryjo, uproś nam tę łaskę!

18 lutego 2023 r.
Zmarły przed 30 laty ks. prof. Włodzimierz Sedlak z Radomia, w czasie jednej konferencji powiedział następujące zdanie, że nasza próba człowieczeństwa, którą jest życie, nie jest radosną drogą. Ale człowiek musi stawiać sobie nieustannie pytanie: „Dokąd idziesz? Dokąd idziesz człowieku? Jeśli idziesz z Chrystusem osiągniesz cel życia, jeśli poza Nim - pójdziesz donikąd. Maryjo, Matko Chrystusa - naszej Drogi, Prawdy i Życia, módl się za nami!

17 lutego 2023 r.
W kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego dzisiaj jest wspomnienie Najświętszego Oblicza Zbawiciela. Już w Starym Testamencie Autor Psalmu 27 wyraża pragnienie: „Szukam Oblicza Twego, Panie. Nie zakrywaj przede mną swojej Twarzy”. Wielokrotnie przemawiał Bóg do Ojców naszych przez proroków – jak mówi Autor Listu do Hebrajczyków – a w ostatecznych czasach przemówił do nas przez Syna. A dzisiaj odkrywamy Jego Oblicze w Eucharystii. Szukajcie Mnie, bo można Mnie znaleźć codziennie. Maryjo, wspomóż naszą drogę spotkania z Jezusem Eucharystycznym!

11 lutego 2023 r.
Przed dziesięciu laty usłyszeliśmy niezwykłe słowa Benedykta XVI, że „nie porzucam krzyża, ale znajduję sposób, aby głębiej również służyć Kościołowi poprzez odosobnienie, cierpienie i modlitwę”. Dzisiaj dziękujemy Bogu za dar jego pontyfikatu. I kiedy już z „domu Ojca” patrzy na nas i nam błogosławi, dziękujemy za jego syntezę wiary i rozumu. Że wiara nie jest sentymentalizmem, ale odpowiedzią – ze światłem Bożym – na najtrudniejsze tematy ludzkiego życia, między innymi cierpienia i śmierci.

9 lutego 2023 r.
Stojąc wobec wielorakich wyzwań, które przeżywa nasza Ojczyzna, a zwłaszcza czekających nas podstawowych wyborów pomiędzy: prawdą a kłamstwem, dobrem a złem, warto przywołać słowa Jana Pawła II z lotniska radomskiego, z 4 czerwca 1991 roku: „Trzeba wierzyć w mądrość Narodu, który buduje na Ewangelii, na Krzyżu Chrystusowym i zawierzeniu wobec Matki Boga”. Idźmy w tym świetle, a nie pobłądzimy…

8 lutego 2023 r.
W czasie pierwszej „Solidarności” Jan Paweł II zadał nam „pracę nad sensem pracy”. Dzisiaj przed Obliczem Matki Bożej mamy duszpasterzy ludzi pracy. Chciałbym podkreślić wdzięczność wobec Boga i wstawiennictwa Maryi, bo nie chodzi o liczby, ale blisko 10 milionów ludzi z Ukrainy przechodzi przez polskie domy; dziesięcioro osób - w tym dzieci - ratują polscy strażacy w Turcji i w Syrii. A ratownicy-górnicy wchodzą do Kopalni „Pniówek”, żeby wydobyć swoich zmarłych współbraci. Niech te przykłady będą dla nas wszystkich zobowiązaniem do ufnej modlitwy o wierność Bogu i Ojczyźnie.

7 lutego 2023 r.
Wobec różnorodności naszych powołań warto rozważyć słowa św. Wincentego a Paulo, że „Pan Bóg nie patrzy na sukces, który jest związany z osiągniętymi przez nas dobrami, ale przede wszystkim na wnętrze i na miłość, z którą związane są nasze czyny”.

6 lutego 2023 r.
Współpatronką dnia dzisiejszego jest Święta Dorota z Cezarei Kapadockiej – obecnie jest to teren Turcji – żyjąca na przełomie III i IV wieku. Została ścięta mieczem za cesarza Dioklecjana. Czego nas uczy Święta Dorota? Żebyśmy nie stawiali granic Panu Bogu. I niezależnie od lat naszego życia, abyśmy umieli przyjmować dary Boże i odpowiadać na nie z wdzięcznością i wzajemnością.

5 lutego 2023 r.
Pan Jezus nie powiedział powinniście być światłem, powinniście być solą dla ziemi. Jesteście solą i światłem. Nie czekajmy na przyzwoity poziom, ale uwierzmy w łaskę Chrystusa, która każdemu z nas została ofiarowana i przygotowana przez Niego, również i przez Maryję.

4 lutego 2023 r.
Wobec reprezentacji Wojska Polskiego przez panów generałów z rodzinami, oraz żołnierzy, przyznajmy rację jednemu ze współczesnych kaznodziei, że „w niebie wszyscy będziemy weteranami wojennymi. Bo Pan Bóg sprawił, że po upadku człowieka nie osiąga się nieba bez walki”. Błogosławię wam wszystkim i Ojczyźnie.

3 lutego 2023 r.
W naszym życiu, które jest pielgrzymowaniem, stajemy wobec bardzo podstawowego wyboru, albo łączy nas spójność duchowa, poczynając od rodzin, Kościoła, narodu, albo spójność technologioczna, gdzie nie ma więzi osobowej i potrzeby tej więzi. Liczy się tylko sukces i władza. Stajemy codziennie do takich wyborów. Opowiadajmy się po stronie Boga, a wtedy znajdziemy się i my w centrum Jego miłości.

2 lutego 2023 r.
Życie konsekrowane, które jest w sercu Kościoła, jest najpierw odkrywaniem prawdy o sobie z pomocą łaski Boga, a później wolnym wybraniem Chrystusa, żeby swoim życiem powiedzieć Mu: „Jezu kocham Cię na czas i na wieczność!” Błogosławimy z ks. bpem Andrzejem wszystkim tym, którzy są powołani, którzy spełniają się na tej drodze i tym, którzy stoją na progu dobrego Bożego wyboru.

1 lutego 2023 r.
Sługa Boży, amerykański abp Fulton Sheen porównał nasze życie do wielkiego spektaklu, w którym trudno być obojętnym wobec Jezusa. Albo każdego dnia traktujemy Go jako znak sprzeciwu wobec naszej wolności, albo możemy na Nim budować nasze życie i naszą przyszłość. Maryjo, w tajemnicy Ofiarowania Pańskiego, módl się za nami, abyśmy określali się po stronie Boga objawionego w Chrystusie.

31 stycznia 2023 r.
Kościół wskazuje dzisiaj w liturgii na postać św. Jana Bosko, charyzmatycznego wychowawcę wielu pokoleń ludzi młodych. Wskazał im pewne drogi do nieba: pobożność maryjną i eucharystyczną. Trzymajmy się tych charyzmatów, również przez Jasną Górę.

30 stycznia 2023 r.
Wspominany dzisiaj w liturgii Kościoła w Polsce, bł. ks. Bronisław Markiewicz, założyciel zgromadzenia Księży Michalitów i współzałożyciel Sióstr Michalitek wskazał na Boga: „Któż jak Bóg”. Odmawiajmy często modlitwę do Świętego Michała Archanioła, którą podarował nam papież Leon XIII, wobec wszelkiej pełzającej apostazji i wszelkiego rodzaju podziałów w świecie, i w Kościele.

28 stycznia 2023 r.
Autor Listu do Hebrajczyków pouczył nas dzisiaj, że „wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy i rzeczywistością, której nie widzimy”. A na tej drodze w sposób szczególny prowadził Kościół i nas dzisiaj św. Tomasz z Akwinu, wciąż aktualny filozof i teolog, doktor Kościoła, który pokazał nam, że światło rozumu i światło wiary są komplementarne, a nie przeciwko sobie. Dlatego żal nam tych braci i sióstr, którzy odrzucając ten dar chodzą w ciemności.

27 stycznia 2023 r.
Trwając na modlitwie o dar kanonizacji bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego zamyślmy się przez chwilę nad jego słowami: „Żeby prawdziwie troszczyć się o Polskę trzeba najpierw myśleć po polsku, a później mówić po polsku z miłością”.

26 stycznia 2023 r.
W nocy stanu wojennego św. Jan Paweł II prosił: „Oby w Ojczyźnie Jasnej Góry nigdy nie zagasło światło nadziei”. Dzisiaj tę jego modlitwę kierujemy na Ukrainę. żeby dla tych, którzy żyją w mrokach cierpień i śmierci, to światło rozbłyskało. Tak jak Chrystus przychodząc na ten świat, oświeca każdego człowieka. Dlatego przez Maryję prosimy: Błogosław Ojczyźnie naszej, Polsce przekazującej to światło nadziei, aż do zwycięstwa na Ukrainie.

25 stycznia 2023 r.
Dzisiaj Ojciec Święty Franciszek mianował nowym rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej ks. abp. Salvatore Pennacchio, naszego nuncjusza apostolskiego w Polsce. Dlatego obejmujemy go naszą wdzięczną modlitwą również za wierne świadectwo przybywania tutaj i zawierzenia swojej posługi zgodnie z hasłem, według słów Jana Pawła II, który go wyświęcił na biskupa – „Nie lękajcie się!”. I niech to wołanie świętego Jana Pawła II będzie również wyproszone dla dalszej jego posługi i dla naszego świadectwa.

24 stycznia 2023 r.
Dziennikarzy i ludzi mediów, którzy dzisiaj obchodzą swoje patronalne święto – św. Franciszka Salezego, zwykliśmy nazywać - za św. Janem Apostołem i Benedyktem XVI - „współpracownikami prawdy”. Bo kto służy prawdzie ocala człowieka. A kto służy kłamstwu niszczy świat. Matko Wcielonego Słowa módl się za nami!

23 stycznia 2023 r.
Z bogatego dziedzictwa kard. Józefa Glempa przywołajmy dzisiaj kilka słów, które wypowiedział w stanie wojennym, że „Kościół nie jest i nie chce być obok władzy państwowej żadną siłą polityczną. Chyba, że ktoś od strony socjologicznej czy społecznej takim chce go widzieć. Kościół jest tym, czym jest, głoszącym ewangeliczną miłość Chrystusa i dzielącym szafarstwo sakramentów świętych”. Matko Kościoła, módl się za nami! Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

22 stycznia 2023 r.
Słowa „polskość” i „patriotyzm” oznaczają miarę, którą trzeba przykładać poprzez czwarte Przykazanie: „Czcij ojca i matkę swoją”. A ta wspólnota oznacza miłość, a nie szaleństwo…

21 stycznia 2023 r.
Od czasu Soboru Watykańskiego II Kościół bardzo troszczy się o to, żeby chrześcijanie, którzy gromadzą się na Eucharystii nie byli jak obcy milczący widzowie, ale żeby się stawali współuczestnikami tych dwóch stołów: Stołu Słowa Bożego i Stołu Eucharystii. Prośmy Maryję, abyśmy byli - obok Niej -współuczestnikami tych tajemnic.

20 stycznia 2023 r.
Każdy piątek przypomina nam o tajemnicy Najświętszego Serca Jezusowego. Aby wiara nas niosła i nie była ciężarem, potrzeba dotknąć przebitego Serca Jezusa i Jego miłosiernej Miłości. Musimy przylgnąć do Niego tacy, jacy jesteśmy.

19 stycznia 2023 r.
W Liście apostolskim o chrześcijańskim sensie cierpienia – Salvificis dolores - Święty Jan Paweł II solidaryzując się z ludźmi chorymi odważył się zatytułować jeden z rozdziałów: „Jezus Chrystus – Cierpienie przezwyciężone miłością”. Tego dotknięcia Chrystusa przez Maryję życzymy wszystkim i każdemu z osobna.

18 stycznia 2023 r.
Podczas Ostatniej Wieczerzy, sam Chrystus prosił Ojca o jedność swoich Uczniów. I w tej modlitwie również modlił się za nas, czyli za tych, którzy dzięki ich słowu uwierzą w Niego. Dlatego uwierzmy w szczególne pośrednictwo Maryi, która uczy nas zawierzyć Bogu we wszystkich okolicznościach naszego życia, które nas spotykają.

17 stycznia 2023 r.
Przed laty Czesław Niemen wyśpiewał dramatyczny song, który jest bardzo aktualny: „Dziwny jest ten świat, Gdzie jeszcze wciąż Mieści się wiele zła (…) Lecz ludzi dobrej woli jest więcej I mocno wierzę w to Nie zginie nigdy dzięki nim” Ufamy Opatrzności Bożej i prosimy Królową Pokoju o potrzebną łaskę przebaczenia i ustania wojen.

16 stycznia 2023 r.
W dzisiejszym fragmencie Ewangelii według Świętego Marka Chrystus mówi o „nowości” swojego wejścia w ten świat, żebyśmy nie wlewali młodego wina do starych bukłaków. Jednocześnie jest to wskazówka, że chrześcijaństwo nieraz tak jest pojmowane, jako „stare bukłaki”, epoka już schyłkowa… Tymczasem odczytujmy również, że Chrystus jest Radosną, Dobrą Nowiną o życiu i o sensie naszego życia. A przekonują nas o tym chociażby ostatnie chwile wyznań Następców Świętego Piotra. Świętego Jana Pawła II ze słowami „Totus Tuus!”, Amen i Benedykta XVI: „Jezu, kocham Cię!”.

15 stycznia 2023 r.
W czasie Jubileuszu 600-lecia obecności Maryi na Jasnej Górze w 1983 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział o specyficznej roli Ojców i Braci Paulinów. Że jest to służba miłości macierzyńskiej. To ona rodzi naród poprzez konfesjonał i Eucharystię. Dziękujemy za te wymiary służby Maryi i ludziom.

14 stycznia 2023 r.
Śp. Ojciec Profesor, paulin Szczepan Zachariasz Jabłoński modlił się przed laty do Maryi jako Królowej Pustelników, ażeby „nie spustynniały nasze sumienia” i żeby za Jej przyczyną każda taka przestrzeń „pustyni serca” przemieniła się z pomocą łaski Boga w żywy ogród.

13 stycznia 2023 r.
Zdumiewający jest fakt z dzisiejszej Ewangelii, że skoro z powodu tłumu niosący paralityka nie mogli przedostać się do Jezusa rozebrali dach i spuścili go przed Jezusa. Jezus widząc ich wiarę, odpuścił mu grzechy i uzdrowił go z jego choroby. Uwierzmy w siłę wzajemnej modlitwy, w mocy Ducha Świętego.

12 stycznia 2023 r.
Nowotestamentalny autor Listu do Hebrajczyków pouczył nas dzisiaj w Liturgii Słowa, abyśmy przyzywali pomocy Ducha Świętego, żeby się ustrzec od przewrotności serca i niewiary. O to Kościół prosi w czasie każdej Eucharystii: „Wybaw nas od wszelkiego zamętu”, który pochodzi od ducha złego. Maryjo, Matko Chrystusa i Kościoła módl się za nami!

11 stycznia 2023 r.
W tych pierwszych dniach Nowego Roku Pańskiego 2023 warto przywołać myśli św. Augustyna o początku i przeznaczeniu człowieka: „Stworzyłeś nas Boże i ukierunkowałeś ku Sobie. Dlatego niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Tobie”. Poczynając od Świętego Augustyna Następcy Świętego Piotra przestrzegają nas, „że wszelkie drogi człowieka, które nie prowadzą do Boga są bezdrożami i prowadzą donikąd”.

10 stycznia 2023 r.
W Kościele Chrystusowym i przez Kościół weszliśmy na drogi tak zwanego zwykłego okresu, który charakteryzuje się kolorem zielonym szat liturgicznych. Ale zdajemy sobie sprawę, że ten czas jest przeniknięty miłością Odkupiciela i każda Eucharystia ukazuje nam cud przemiany tego świata. Niech nam towarzyszy słowo Psalmisty Psalmu 23.: „Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”.

3 stycznia 2023 r.
„Trwajcie mocni w wierze”. To są pierwsze słowa z Testamentu duchowego Ojca Świętego Benedykta XVI. A jeszcze jedna myśl, że istnienie życia wiecznego w Bogu daje nam już dzisiaj gwarancję bezpieczeństwa i szczęście na ziemi.

1 stycznia 2023 r.
Na podobieństwo trzech słów Apelu Jasnogórskiego: „jestem, pamiętam, czuwam”, przyjmijmy na progu tego Nowego Roku Pańskiego 2023, przez wstawiennictwo Matki Bożej szczególne dary i zadania: radość wiary, nadzieję złożoną w Bogu i wdzięczność za dar naszego życia, i powołania. I jak pisze ks. Kazimierz Wójtowicz - Zmartwychwstaniec „Stukajmy do Niepokalanego Serca Maryi, bo Ona potrafi rozwiązać, każdy węzeł, także ten, w który zapętlił się dzisiaj świat”. Rozumiemy, że chodzi tutaj o Chrystusowy pokój, a nie tylko o brak wojen…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-01-12 20:49

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apelowe „głosów zbieranie” 2019 r.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apelowe głosów zbieranie

BPJG/ Marek Kępiński

23 grudnia 2019 r.
W tych dniach na wzór Maryi pozwólmy się zaskoczyć Chrystusowi i prawdzie o Nim. Bo On jest Prawdą, a dopiero wtedy będziemy zdolni przyjąć Go i rozpoznawać na drogach rozumu i wiary.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Zobaczyć Chrystusa w bliźnim

2024-03-28 19:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wielki Czwartek przy wielkanocnym stole w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu spotkali się ludzie starsi, samotni i bezdomni.

Wydarzenie rozpoczęło się od życzeń pana Dariusza Bożka, prezydenta miasta, który podkreślił, że Wielkanoc jest świętem radości i miłości, mimo, że poprzedza ją śmierć Chrystusa. Jednak to nie ona zwyciężyła, lecz życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję