Marek Dziedzic, sekretarz KBO wyraził nadzieję, że liczba uczestników ŚDM zgłoszonych z Polski dojdzie do 15 tysięcy. Cały czas bowiem powstają nowe grupki chętnych deklarujących chęć wyjazdu. Warto dodać, że do Portugalii przyjdą też młodzi polscy katolicy mieszkający na emigracji, którzy w swoich duszpasterstwach już przygotowują się do tego wydarzenia.
Obecne dane dotyczące liczby polskich uczestników ŚDM w Lizbonie wydają się zdecydowanie lepsze aniżeli wstępne przewidywania Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO). W czerwcu ub. roku, wkrótce po rozpoczęciu rejestracji ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor KBO szacował, że do Portugalii wybierze się co najmniej 4 tys. młodych Polaków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Koszt osobowy dwutygodniowego pobytu w Portugalii - tzn. obejmującego udział w Dniach w Diecezji oraz tygodniowych wydarzeniach w Lizbonie oraz przeloty - to około 4 tys. zł. Ks. Koprianiuk przyznaje, że z punktu widzenia młodego człowieka jest to dużo, natomiast KBO nie ma możliwości dofinansowania wyjazdów. Jednakże zachęca młodych, żeby – wykazując się pomysłowością – organizowała w swoich parafiach zbiórki pieniężne czy licytacje. Do wykorzystania w takich celach są np. gadżety, które pozostały po w ŚDM w Krakowie w 2016 r., np. chusty czy plecaki.
Reklama
“Pozostało jeszcze nieco czasu, w diecezjach odbywają się różne spotkania, podczas których księża starają się zachęcać młodych i wspierać ich wysiłki w zdobywaniu funduszy umożliwiających wyjazd” - powiedział KAI Marek Dziedzic, sekretarz polskiego biura ŚDM.
Spotkanie centralne, które odbędzie się w Lizbonie, tradycyjnie już zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach. Odbędą się one w dniach 26-31 lipca. Pielgrzymów z całego świata przyjmie wówczas 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.
Dni w Diecezjach, to czas przed tygodniem wydarzeń centralnych ŚDM, poświęcony na lepsze poznanie lokalnego Kościoła i spędzenie czasu z mieszkańcami Portugalii. Pielgrzymi będą zaproszeni do udziału w programie duchowym i kulturalnym, przygotowanym przez każdą z diecezji. Młodzi zamieszkają przeważnie w domach portugalskich rodzin, co pozwoli im jeszcze lepiej poznać lokalną wspólnotę.
Krajowe Biuro ŚDM podjęło rozmowy z siedmioma portugalskimi diecezjami odnośnie do możliwości przyjęcia polskich pielgrzymów. Są to diecezje: Braga, Bragança-Miranda, Coimbra, Lamego, Porto, Viana do Castelo i Vila Real.
Podczas wydarzeń centralnych w Lizbonie zaplanowano tradycyjny Festiwal Młodych. W programie znajdą się koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach.
Planowane jest urządzenie sceny polskiej, na której polscy artyści będą mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne i teatralne w służbie ewangelizacji. KBO chce, aby jak najwięcej młodych z Polski oraz środowisk polonijnych włączyło się we wspólne przeżywanie finału ŚDM w Lizbonie.
Reklama
Na stronach https:// sdmpolska.pl/hymn i na YouTube dostępna jest polska wersja hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie ("Ha pressa no ar", pol. "W powietrzu jest pośpiech"). Nagranie zrealizowano we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Logo ŚDM w Lizbonie przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów ŚDM. W logotypie umieszczono też różaniec - to nawiązanie do duchowości maryjnej, silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.
Ks. Tomasz Koprianiuk wyraża nadzieję, że w ŚDM będą mogli uczestniczyć także młodzi ludzie z Ukrainy – zarówno ci, którzy przebywają w ojczyźnie jak i w naszym kraju. Dlatego planuje się uruchomienie kościelnej zbiórki pod hasłem "Bilet dla Ukrainy", będącej kontynuacją wcześniejszej akcji "Bilet dla Brata" przed ŚDM w Krakowie w 2016 r. KBO współpracuje w tej kwestii m.in. z ks. Grezgorzem Nazarem, duszpasterzem młodzieży grekokatolickiej w Polsce.
Zdaniem dyrektora Biura Krajowego ŚDM idea Światowych Dni Młodzieży, wymyślona i realizowana przez Jana Pawła II jest i zawsze pozostanie aktualna. „Owszem, to jest dzieło papieża Wojtyły, ale dziś jest to po prostu wyjście z Wieczernika pod wodzą papieża, każdego kolejnego papieża, i manifestacja młodego Kościoła” – tłumaczy ks. Koprianiuk.