Reklama

Niedziela Lubelska

Piaski. Dzielą się dobrem

Agnieszka Paździor

Cieszmy się i radujmy z narodzin Jezusa - mówił ks. proboszcz Stanisław Duma, zapraszając parafian na jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piaskach pod kierunkiem nauczycieli i ks. Mariusza Koziny. - Trwając w świątecznym nastroju podążajmy z Maryją i Józefem oraz pasterzami do Betlejem. W odpowiedzi na to młodzi artyści zaśpiewali radosną pieśń, której refren brzmiał: „Święta to czas kolędowania, święta to czas narodzin Pana”. W klimat niezwykłego zdarzenia, jakim były narodziny Syna Bożego wprowadziła kolęda „Cicha noc”, śpiewana przez chór pod kierunkiem nauczycielki Leny Poniewozik. Wędrówka Maryi z Józefem poszukjących bezskutecznie noclegu to kolejna odsłona świetnie zagrana przez dzieci. Matka Boża śpiewa pieśń o swojej samotności i tułaczce (Ciemna noc niepojęta…). Dramatyzm tej sceny podkreśla kolęda śpiewana tym razem przez chór anielski: „Nie było miejsca dla Ciebie…”.

W drugiej części jasełek radykalnie zmienia się nastrój. Radość z narodzin Dzieciątka wyrażają aniołowie, nucąc wraz ze wszystkimi uczestnikami: „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”. Natomiast pastorałka „Mario, czy Ty wiesz?” zapowiada wielkie wydarzenie - zbawienie świata przez Jezusa. Jasełka, nawiązując do zdarzeń znanych z przekazu ewangelicznego, zawierają uniwersalne przesłanie. Wskazują na potrzebę dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. I nie chodzi tu tylko o podarowanie kromki chleba ubogiemu wędrowcy czy udzielenie mu schronienia, co jest ważne szczególnie teraz w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie. W zakończeniu mocno wybrzmiewa przesłanie: „Naucz nas Boże miłości, abyśmy do niej dorośli”. „Przymnóż nam wiary, naucz przebaczać i przebacz”. W relacji z bliźnimi ważne są takie wartości jak: łagodność, przyjaźń, empatia i miłość. Kobieta, która oczekując Boga, sprząta mieszkanie, piecze ciasto, zakłada najpiękniejszą suknię, lecz odmawia pomocy potrzebującym, nie doczekała się Jego przyjścia. Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Zawsze jest Boże Narodzenie, ilekroć się do mnie uśmiechasz”, wskazując na potrzebę życzliwości i serdeczności w kontaktach międzyludzkich. Dzieci sparafrazowały tę myśl, mówiąc: „Codziennie każdy z nas jest świadkiem Bożego Narodzenia. Na ołtarzu przychodzi to samo Dziecię - Jezus. Wyjdźcie Mu na spotkanie”.

Reklama

Jasełka zwieńczyła radosna pieśń pt. „Grudniowe noce”. Ksiądz Proboszcz podziękował młodym artystom za piękne występy, a nauczycielkom: Lenie Poniewozik, Alicji Grabowskiej i Agnieszce Paździor pogratulował znakomitych efektów uzyskanych dzięki wytężonej pracy. - Wysoki poziom jasełek świadczy o tym, że mamy utalentowane dzieci i wspaniałych nauczycieli - mówił z radością kapłan. Natomiast rodzice i dziadkowie ocierali łzy wzruszenia i z dumą spoglądali na swoje pociechy.

Warto dodać, że wcześniej dzieci uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym na plebanii (50 osób). Ponadto występując w kilkuosobowych zespołach, odwiedziły parafian z Piask i wiosek jako kolędnicy misyjni (6 zespołów). Niosąc Dobrą Nowinę, odgrywali różne scenki, śpiewali kolędy oraz zbierali ofiary na misje. Zebrali sporą kwotę z przeznaczeniem dla swoich rówieśników z Papui-Nowej Gwinei.

2023-01-30 06:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Żyd, który napisał o Jezusie?

2023-03-27 21:13

[ TEMATY ]

książka

Żydzi

Adobe Stock

Książka „Nazarejczyk” Eugenia Zollego, naczelnego rabina Rzymu, której włoskie wydanie ujrzało światło dzienne w 1938 r., na polskim rynku wydawniczym jest już kilka lat. Dalej jednak jest to publikacja niezbyt znana.

Kim jest autor tej niezwykłej publikacji? Eugenio Zolli (dawniej Izrael Zoller, ur. w 1881 r. w Brodach nieopodal Lwowa) to wybitny żydowski profesor i egzegeta, znawca Biblii. Studiował nie tylko biblistykę w szkole rabinackiej, ale również filozofię i psychologię we Lwowie, Wiedniu i Florencji. Był naczelnym rabinem Triestu, a potem Rzymu. Wykładał literaturę hebrajską w Padwie. W końcu nawrócił się na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Praw Dziecka: Ponad 60 tys. połączeń do Dziecięcego Telefonu Zaufania w 2022 roku

2023-03-28 14:35

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Ponad 60 tys. połączeń telefonicznych i czatów internetowych odebrano w ubiegłym roku w Dziecięcym Telefonie Zaufania - poinformował we wtorek Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Zaapelował o popularyzowanie informacji o telefonach zaufania.

Rzecznik Praw Dziecka wziął we wtorek udział w oficjalnym otwarciu Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję