Reklama

Kościół

Warszawa: inauguracja roku dziękczynienia za ustanowienie bł. Stefana Frelichowskiego patronem polskiego harcerstwa

Bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy przewodniczył w katedrze polowej Mszy św., podczas której druhny i druhowie dziękowali za ustanowienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem polskiego harcerstwa. Podpisany został specjalny akt dziękczynienia oraz odczytany dekret bp. Lechowicza ogłaszający Rok Dziękczynienia za ustanowienie dh. Wicka, Patronem Harcerstwa Polskiego.

[ TEMATY ]

bł. ks. Stefan Frelichowski

Archiwum Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego

Portret beatyfikacyjny ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Portret beatyfikacyjny ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do katedry przybyli harcerze i skauci z największych organizacji harcerskich działających w Polsce i poza granicami kraju. Na ołtarzu umieszczone zostały relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a przed prezbiterium stanęły sztandary Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

W homilii bp Lechowicz porównał okres Wielkiego Postu do obozu harcerskiego, miejsca, w którym walczy się ze słabościami, zdobywa się nowe sprawności albo sprawdza wiedzę i umiejętności skautów. – Obóz harcerski, podobnie jak Wielki Post, jest szkołą życia, zaprawianiem się w różnych sprawnościach, czasem kształtowania i pracy nad cechami naszego charakteru, naszą osobowością i zdolnościami – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup dodał, że udział w obozie harcerskim wiąże się z podporządkowaniem pewnym regułom i zasadom, wprowadzających porządek bez których nie można mówić o osiągnięciu zamierzonych celów. – Tak jak w czasie obozu harcerskiemu, tak i w szczególnym okresie jakim jest czas Wielkiego Postu chcemy sobie uświadomić, że my również jako ludzie mamy pewne ramy, w granicach których powinniśmy funkcjonować. Mamy pewne reguły i zasady, które powinny porządkować nasze życie i decydować o naszych wyborach. Tym, który te reguły stworzył i porządkuje nasze życie jest Pan Bóg – przekonywał. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy wskazał na osobę bł. Stefana Frelichowskiego, jako przykładu do naśladowania w zaufaniu drogi życiowej Panu Bogu.

Biskup Lechowicz podkreślił, że obóz harcerski to także czas kształtowania wspólnoty, uczenia się bycia razem i współdziałania. – I to jest znów analogia z czasem Wielkiego Postu. Pan Jezus wzywa nas do dawania jałmużny, a więc na to, żebyśmy zwracali większą uwagę na potrzeby drugiego człowieka – powiedział. Zwrócił uwagę, że także bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, jest dobrym naśladowcą Jezusa, poprzez swoje poświęcenie okazane współwięźniom w obozach, w których był przetrzymywany. – My też jesteśmy powołani do tego, aby być wypełnionymi miłością i troską o drugiego człowieka. W czasach, które nastąpiły po pandemii, trzeba jeszcze bardziej obudzić w sobie tego ducha wspólnotowego. I tego wam życzę, żeby zbiórki i obozy harcerskie służyły temu byście na nowo odkryli wartość życie we wspólnocie i bycia razem – powiedział.

Reklama

Eucharystię koncelebrowali kapelani organizacji harcerskich, m.in. ks. por. SOP Piotr Zamaria, koordynator duszpasterstwa harcerzy w ordynariacie polowym i kustosz toruńskiego sanktuarium bł. ks. Stefana Frelichowskiego ks. Wojciech Niedźwiecki. Przed błogosławieństwem nastąpiło odczytanie dekretu bp. Lechowicza o Ogłoszeniu Roku Dziękczynienia za Ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego. Przedstawiciele władz organizacji harcerskich podpisali specjalny akt dziękczynienia za ustanowienie dh. Wicka patronem harcerstwa. Akt podpisali także Zygmunt Jaczkowski, siostrzeniec błogosławionego i prezes Fundacji Caritas Super Omnia Est, upowszechniającej wiedzę na temat dh. Wicka oraz bp Wiesław Lechowicz. Po zakończonej Mszy św. odbyło się spotkanie władz harcerskich z Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy.

Rok Dziękczynienia za Ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego

W dekrecie bp. Lechowicza zapowiedziano liczne wydarzenia związane z osobą Patrona Harcerstwa Polskiego, m.in. harcerskie spotkanie u grobu Św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie, wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wincentego do Narodowego Panteonu Polskich Świętych i Błogosławionych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w dniu 4 czerwca 2023 r. w czasie Święta Dziękczynienia, pielgrzymkę do Stutthofu, Sachsenhausen i Dachau oraz akcję upowszechnienia postaci błogosławionego w czasie 35. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Rok zakończy Msza św. w katedrze polowej 24 lutego 2024 r.

Reklama

„Jestem przekonany, że ta inicjatywa stanie się nie tylko okazją do dziękczynienia Bogu za patronat bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, ale i inspiracją do lepszego poznania jego osoby i ożywienia w środowiskach harcerskich ducha, którym się kierował Patron Harcerstwa Polskiego”, napisał bp Lechowicz.

Dh. Wicek - Patron Harcerstwa Polskiego

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. 14 marca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego.

W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. W grudniu 1940 r. trafił do obozu w Dachau. Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Więzienni towarzysze, przekonani o jego świętości, zdołali uratować fragmenty relikwii, zanim ciało zostało skremowane. 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Stefana W. Frelichowskiego.

Dwa tygodnie później Rada Naczelna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia błogosławionego patronem harcerstwa polskiego. 29 lipca 1999 r. władze naczelne ZHR zwróciły się z prośbą do bp. Sławoja Leszka Głódzia o nadanie sprawie oficjalnego biegu. Bp Głódź wystosował w imieniu ZHR prośbę do Konferencji Episkopatu Polski, którą prymas kard. Józef Glemp przedłożył w dniu 22 marca 2002 r. Kongregacji Watykańskiej. 20 września 2002 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, na patrona polskich harcerzy przed Bogiem.

23 lutego 2003 r. w katedrze polowej w Warszawie odbyły się uroczystości związane z ogłoszeniem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerzy polskich. Wzięli w nich udział oprócz kilku biskupów oraz dostojników państwowych polscy harcerze z różnych organizacji: ZHR, ZHP, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju.

2023-02-25 16:44

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taki jak my!

Niedziela toruńska 10/2022, str. I

[ TEMATY ]

czuwanie

bł. ks. Stefan Frelichowski

Natalia Kondej

Młodzi z Grudziądza – autorzy czuwania o ks. Frelichowskim

Młodzi z Grudziądza – autorzy czuwania o ks. Frelichowskim

Jest na tym świecie jeszcze więcej ludzi takich jak my, którzy mimo młodego wieku chcą przebywać w domu Bożym i poznawać historie niesamowitych ludzi. Tych, którzy byli zwykli, a jednocześnie niezwykli, którzy mimo ciężkich przeżyć dokonywali wielu wspaniałych rzeczy.

Czuwanie Przez krzyż codzienności do świętości odbyło się 18 lutego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Zostało przygotowane przez wspólnotę młodzieżową Sursum Corda wraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego im. Roty Grudziądzkiej pod kierownictwem ks. Mateusza Archity. Tematem czuwania była postać błogosławionego naszej diecezji – ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Każde czuwanie, które przygotowujemy, jest dla nas nowym doświadczeniem. Zagłębiamy się w historie niezwykłych ludzi. Mimo tego, że każdy z nas jest inny, warto zadać sobie pytanie: Czy chcielibyśmy postępować tak jak ten człowiek? Czy to może on jest w stanie być naszym życiowym autorytetem?

CZYTAJ DALEJ

Suplika do Maryi w Pompejach

[ TEMATY ]

nowenna

nowenna pompejańska

Adobe Stock

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do oparcia”?

8 maja trwa wielkie święto w Sanktuarium w Pompejach i uroczyście odczytuje się supliki do Królowej Różańca z Pompejów. Koniecznie się przyłącz, aby uzyskać wielkie łaski za przyczyną matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję