Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótko

9 grudnia na Jasną Górę przybyli strażacy z województwa lubuskiego. Pielgrzymka związana była z ceremonią poświęcenia 22 samochodów strażackich.

12 grudnia zabrzmiał koncert z okazji święta patronalnego Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie im. Marcina Józefa Żebrowskiego. Stanowił on trzecie spotkanie w ramach 8. Jasnogórskich Wieczorów Organowych. Wystąpili Chór i Orkiestra ZSM w Częstochowie pod dyrekcją Zygmunta Nitkiewicza. Na organach zagrała Monika Lipka.

14 grudnia odbyło się spotkanie Jasnogórskiego Stowarzyszenia „Pro Fortalitium Marianum”. Głównym celem Stowarzyszenia jest wspieranie wysiłków na rzecz opieki nad Jasną Górą jako twierdzą. - Chcemy znajdować wszystkie możliwe furtki, otwierać wszystkie drzwi, a jednocześnie wykorzystywać własny potencjał do tego, by wspierać wolność związaną z ochroną tego zabytku - mówi Jarosław Stuczyński, kasztelan gniewski, prezes Jasnogórskiego Stowarzyszenia. - W najbliższym czasie chcemy dokonać wszelkich formalności związanych z rejestracją Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Stowarzyszeń i wtedy rozpoczniemy formalną, codzienną pracę nad opracowywaniem pewnych montaży i projektów finansowych. Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św., którą odprawił o. Jan Berny, sekretarz generalny Zakonu Paulinów, a współkoncelebrowali: o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu, i ks. Artur Kochański, kapelan Stowarzyszenia.

Z Betlejem na Jasną Górę

Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło po raz 19. do Polski. To coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. 13 grudnia światło zapłonęło na Jasnej Górze. Mszy św. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Od Betlejemskiego Światła Pokoju zapalono wieczne lampy w Kaplicy. Wraz z harcerzami modliły się władze naczelne ZHP. - Kochani młodzi, bardzo dziękujemy wam, że odbieracie to światło, żeście głodni światła - mówił do harcerzy abp Nowak. - Światło jest z Betlejem, za nim jest to imię Jezus, Miłość Przedwieczna, Zbawiciel. Idźcie do ludzi z sercem, z miłością, zanieście im pokój, życzcie im miłych świąt, bo niosąc miłość, naprawdę niesiecie Boga Żywego - zaznaczył Metropolita Częstochowski. - Dzielimy się sercem, dzielimy się Miłością, która narodziła się w Betlejem, a objawiła na krzyżu.

Wystawa

Kościół a kultura niezależna

Reklama

Konferencja Naukowa „Kościół a kultura niezależna” miała miejsce 10 grudnia na Jasnej Górze. Spotkanie odbywało się w ramach projektu Rok Kultury Niezależnej, a zorganizowali je: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Jasnogórska Fundacja „Pro Patria”. - Lata 80. to były czasy, kiedy bojkot podjęty przez aktorów, artystów wobec tej rzeczywistości sprawił, że rzeczywiście w Kościele znaleźli to miejsce wolności. Ale też poczuliśmy, że Kościół to najbardziej właściwe miejsce do prezentacji różnych wydarzeń kulturalnych, spektakli, wystaw, koncertów - wspomina ks. dr Stanisław Puchała, proboszcz katedry w Katowicach. - Jasna Góra jest tym szczególnym miejscem, z którego płynie inspiracja do tworzenia kultury, to jest jakby miejsce samego serca kultury polskiej. Stąd płynęły natchnienia, stąd płynęła jasność, która wtedy wypełniała i serca, i umysły, które pozwoliły wtedy dalej pomnażać to dobro, i dzielić się nim z tymi, do których chcieliśmy trafić. - To trudne czasy. I wtedy w kościołach udostępnialiśmy miejsce i możliwość wypowiedzenia się twórcom i artystom polskim w ramach spraw związanych z wiarą chrześcijańską, z religią - dopowiada ks. dr Stefan Misiniec, organizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie.
Konferencję zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył o. Dominik Byblewski. Zebranych powitał o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów. W trakcie konferencji referaty przedstawili m.in.: dr hab. Jan Żaryn (IPN Warszawa), ks. dr Stanisław Puchała, Roman Graczyk (IPN Kraków, TP), o. dr Jan Golonka. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Kultura niezależna w Kościele w latach 80.”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedzi

31 grudnia - Zakończenie Roku - Czuwanie Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, Pasterka

Konkurs na wieczernikową choinkę - głosowanie

W jasnogórskim Wieczerniku stoi 29 drzewek. To pielgrzymi stanowią konkursowe jury. Zachęcamy do obejrzenia i wybrania najładniejszej choinki przystrojonej przez dzieci ze szkół archidiecezji częstochowskiej.
Głosujemy od 25 grudnia 2009 do 4 stycznia 2010. Specjalnie przygotowane kartki - i tylko one są ważne - znajdują się na stoliku przy wejściu do Wieczernika. Obok stoi urna, do której należy wrzucać kartki z numerem wybranej choinki. Rozstrzygnięcie konkursu 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Konkursowi towarzyszy zbiórka ofiar na pomoc paulińskim misjom w Kamerunie.

Święto rodzin na Jasnej Górze

Uroczysta Msza św. w intencji polskich rodzin odprawiona zostanie w Bazylice Jasnogórskiej w niedzielę 27 grudnia o godz. 17.00.
Po Eucharystii rozpocznie się rodzinne kolędowanie w Wieczerniku.
Na najliczniej reprezentowaną rodzinę, a więc taką, która przyjdzie oprócz mamy, taty, dzieci, także z babciami, dziadkami, ciociami, wujkami itd., czeka nagroda. W obchodzoną wtedy uroczystość Świętej Rodziny w modlitwie i ofierze pamiętać będziemy o rodzinach w Kamerunie. Organizatorem spotkania są: Klasztor Ojców Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję