Reklama

Pielgrzymki "Niedzieli"

By „Niedziela” była jak codzienny chleb

Niedziela Ogólnopolska 39/2010, str. 32-33

GRAZIAKO/Niedziela

Bazylika Jasnogórska, 18 września 2010 r., Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczy bp Antoni Pacyfik Dydycz

Bazylika Jasnogórska, 18 września 2010 r., Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczy bp Antoni Pacyfik Dydycz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę poprzedzającą Dzień Środków Społecznego Przekazu pracownicy „Niedzieli”, czytelnicy i przyjaciele naszego tygodnika już od 14 lat pielgrzymują na Jasną Górę, by zawierzyć Maryi swoją pracę, katolickie media i trudne sprawy współczesnego świata. Tak było i w tym roku. 18 września liczne grono związanych z „Niedzielą” pielgrzymów, nie tylko z Polski, spotkało się u Pierwszej Redaktorki „Niedzieli” - tak redakcja nazywa Matkę Bożą Jasnogórską. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap.

Uczyć się służby Słowu

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Ku chwale ołtarzy. Przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II”. Podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, witając pielgrzymów, mówił m.in. o głębokim sensie pielgrzymowania do Maryi, która - tak jak przed wiekami w Kanie Galilejskiej - zawsze wie, czego nam potrzeba. Z kolei ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że coroczna pielgrzymka do Matki Bożej Jasnogórskiej jest świadectwem naszej wiary i pobożności. Powiedział, że redakcja stara się wydawać pismo na wysokim poziomie, ale miłość do Pana Boga jest ważniejsza niż artykuły i felietony.
Bp Antoni Dydycz homilię poświęcił ewangelizacji przez media. Przypomniał, że polecenie Chrystusa: „Idąc na cały świat, głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” coraz szerzej dociera do ludzkich umysłów i serc za pośrednictwem środków komunikacji społecznej, a więc przez prasę, radio, telewizję, internet i telefonię komórkową. - Katolickie środki przekazu programowo głoszą Dobrą Nowinę, czyli prawdę i miłość. Stoją na straży każdego życia. Bronią moralności w życiu indywidualnym i publicznym. Zabiegają o zdrową pod każdym względem rodzinę. Wyjątkowo troszczą się o należyte wychowanie dzieci i młodzieży. Ale są też, niestety, takie media, dla których głębokie wartości ogólnoludzkie stanowią przedmiot mniej lub bardziej jawnych drwin - wyznał bp Dydycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Niedziela” jak chleb

Wśród darów ołtarza złożono m.in. najnowszy rocznik „Niedzieli” i najnowsze książki z serii Biblioteka „Niedzieli”. Podczas Mszy św. poświęcono i przekazano kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który w tym roku był darem redakcji dla diecezji drohiczyńskiej za 15 lat, a właściwie już 16. rok obecności „Niedzieli” na jej terenie. Poświęcono też obraz dla parafii Gomulin w archidiecezji łódzkiej, liczącej 2 tys. wiernych, którzy prenumerują 375 egzemplarzy „Niedzieli”, czyli prawie w każdej rodzinie jest czytany nasz tygodnik.
Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej odczytał Redaktor Naczelny „Niedzieli”. Uczestnicy pielgrzymki prosili w nim m.in. o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, a także o opiekę nad wszystkimi, których dotknęły bolesne wydarzenia ostatnich miesięcy: katastrofa smoleńska, kolejne fale powodzi i nawałnice. Złożyli również intencję, by „Niedziela” - zarówno przez swoje szpalty, jak i przez obecność w radiu, telewizji oraz w internecie - prowadziła do spotkania się ludzi w wierze, w miłości i w prawdzie. Na zakończenie Mszy św. bp Dydycz zaapelował, aby w katolickich rodzinach prasa katolicka była obecna jak codzienny chleb na stole. - W wielu domach brakuje tego pożywienia, a medialny chaos powoduje zakłócenia i niepokój - mówił bp Dydycz. - Niech Matka Najświętsza sprawi, aby „Niedziela” stawała się ludziom coraz bliższa - zakończył.

„Sursum Corda”

W drugiej części pielgrzymki - podczas spotkania w redakcyjnej auli - zostały uhonorowane osoby zasłużone dla pisma. Najwyższe wyróżnienie przyznawane przez „Niedzielę” - statuetki „Sursum Corda” otrzymali: bp Antoni Pacyfik Dydycz - ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR - dyrektor Radia Maryja oraz o. Stanisław M. Piętka OFMConv - gwardian klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Wśród tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” są m.in.: ks. prał. Marian Subocz - dyrektor Caritas Polska, ks. prał. Jan Drob - przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Czesław Ryszka - senator RP, Bogusław Kowalski - poseł na Sejm oraz o. Konrad Hejmo OP z Rzymu. Wręczono także nagrody i wyróżnienia za udział w ogłoszonym przez „Niedzielę” konkursie „Mój krzyż”. Zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. prał. Jana Droba pt. „Idea nowenny przed beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II”, w którym prelegent wyjaśnił, na czym polega systematyczne duchowe przygotowanie Polaków do oczekiwanego wyniesienia Papieża Polaka na ołtarze.
Dziękując w imieniu laureatów za przyznanie statuetek „Sursum Corda” i medali „Mater Verbi”, o. Stanisław Piętka zauważył, że nazwa statuetki nawiązuje do liturgii mszalnej, „ale też pięknie brzmi na Jasnej Górze, gdyż koresponduje z osobą przeora i obrońcy klasztoru o. Augustyna Kordeckiego, którego nazwisko pochodzi od łacińskiego rzeczownika «cor» - serce”. Podkreślił również, że nagrodę tę odczytuje nie tylko jako wyróżnienie, ale także jako zadanie.
Spotkanie pielgrzymkowe miało również bogate akcenty artystyczne. Wystąpiły: śpiewaczka Ewa Warta-Śmietana oraz mieszkająca w Polsce pianistka chińskiego pochodzenia Krystyna Man Li-Szczepańska, które dzień wcześniej uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Antoninie. Śpiewaczce akompaniowała na fortepianie prof. Małgorzata Westrych. Wiersz ks. Jana Twardowskiego „To wszystko trwa jak Chopin” recytował Jacek Śmietana. W trwającym obecnie Roku Chopinowskim wypowiedziane i wyśpiewane przez artystów treści miały wyjątkową wymowę.

Potrzeba współpracy

W przeddzień pielgrzymki - 17 września w redakcji „Niedzieli” odbyło się spotkanie z przedstawicielami katolickich rozgłośni radiowych i dziennikarzy wszystkich edycji „Niedzieli”. Po wysłuchaniu wykładu wybitnego medioznawcy bp. Adama Lepy z Łodzi na temat potrzeby bliskiej współpracy katolickich mediów rozpoczęła się dyskusja, w trakcie której wskazano wiele możliwości bliższego niż dotąd współdziałania przez spotkania, wymianę programów, wzajemną pomoc. Wręczono medale „Mater Verbi” dla rozgłośni współpracujących z „Niedzielą”. Są to m.in.: Radio Jasna Góra, diecezjalne Radio FIAT, Radio Niepokalanów, Radio Chicago.
Wśród życzeń, które z okazji pielgrzymki „Niedzieli” napłynęły do redakcji, jest list ze Szwecji od ks. Wiesława Wójcika TChr - dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym. W imieniu duszpasterstwa polonijnego dziękuje on za „Niedzielę”, która „jest cotygodniową katechezą, lekcją prawdy o wydarzeniach z życia Kościoła, ojczyzny i polskiej emigracji”. Serdeczne życzenia i zapewnienia o modlitewnej łączności przysłał również ks. Paweł Rytel-Andrianik z Jerozolimy.
Wszystkim dziękujemy za wspólną modlitwę i dar spotkania. Do zobaczenia za rok.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Rozważanie 7

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję