Reklama

Wiadomości

Zespół „Śląsk” obchodzi 70. rocznicę powstania

70 lat temu powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przez lata stał się ambasadorem polskiej kultury na świecie, a w kraju propagatorem twórczości ludowej.

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Piotr Lorenc/Niedziela

Publiczność zachwycił zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Publiczność zachwycił zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia "Śląska" zaczęła się 1 lipca 1953 r. za sprawą jego założycieli: kompozytora i dyrygenta Stanisława Hadyny (1919-1999) i choreografki Elwiry Kamińskiej (1912-1983). Oni stworzyli podstawy programowe i zaczęli organizować zespół, którego ideą było ukazywanie bogactwa kultury ludowej. Przez 70 lat przez "Śląsk" przewinęło się kilka tysięcy młodych ludzi, dla których zespół był pasją i sposobem na życie.

"Siedem dekad działalności artystycznej to droga, którą przebył Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+, osiągając zasłużone miano ambasadora kultury polskiej w kraju i na świecie. Wysoki poziom artystyczny oraz wykorzystanie zasobu polskich tradycji muzycznych stanowią niezaprzeczalne atuty w postrzeganiu zespołu jako promotora w zakresie upowszechniania niematerialnego dziedzictwa polskiej kultury" – powiedział PAP dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+ jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów" - dodał.

W repertuarze "Śląska" znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych, od wielkich widowisk, pokazujących barwnie folklor wszystkich regionów kraju, przez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W dorobku zespół ma także kilkanaście albumów. Pięć z nich posiada status złotej, a jedna platynowej płyty.

"Przez 70 lat zespół +Śląsk+ odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad dziewięć tysięcy koncertów dla ponad 27 milionów widzów" - wspomniał dyr. Cierniak.

Podziel się cytatem

Reklama

Twórczość "Śląska" kierowana jest do wielopokoleniowej publiczności, co ma służyć kultywowaniu historii Polski i Ziemi Śląskiej. W ten sposób umacniane są więzi międzypokoleniowe oraz znaczenie dziedzictwa narodowego w przestrzeni społecznej.

Reklama

W celu upamiętnienia twórców w 1999 r. zespół przyjął imię swojego założyciela i wieloletniego dyrektora – Stanisława Hadyny, a od 2006 r. na dziedzińcu pałacu w Koszęcinie (siedzibie zespołu "Śląsk") stoi pomnik – ławeczka z rzeźbą przedstawiającą Hadynę. Elwirę Kamińską upamiętniono, nadając jej imię Artystycznemu Ognisku Wokalno-Baletowemu działającemu pod egidą zespołu.

"+Śląsk+ jest spełnionym marzeniem Hadyny. Do jego realizacji już w latach 50. zaprosił Elwirę Kamińską, z którą wspólnie stworzyli podwaliny pod dzisiejszą wielkość zespołu. To im zawdzięczamy solidne podstawy i całą nadzwyczajną koncepcję scenicznej prezentacji folkloru" - wspomniał dyr. Cierniak.

"Zespół tworzyło kilka pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów, zmieniały się okoliczności społeczno-polityczne, ale dla wszystkich te dwie, wielkie osobowości były punktem odniesienia. Ich twórczość wciąż stanowi największą część repertuaru zespołu. Kompozycje, opracowania muzyczne Hadyny czy choreografie Kamińskiej stworzone w ubiegłym wieku nadal ogląda współczesny widz" - podkreślił.

Reklama

Ponadstuosobowy skład artystyczny "Śląska" obejmuje chór, balet i orkiestrę. Oprócz podstawowej aktywności scenicznej pod szyldem zespołu realizowana jest programowa działalność edukacyjna, dotycząca dorobku artystycznego regionu, skierowana do dzieci, młodzieży i nauczycieli.

W minionych latach zespół "Śląsk" zrealizował wiele projektów edukacyjnych, m.in. konferencje, spotkania integracyjne, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno-taneczne, letnie szkoły artystyczne, a także Międzynarodowe Dni Folklorystyczne "Śląskie bez granic", Regionalny Przegląd Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie" i Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny.

Kultura ludowa kojarzy się najczęściej z dość odległą historią i archaiczną formą. Zespół "Śląsk" próbuje jednak przekładać ją na język obecnie bardziej popularny dla młodzieży. Poszukuje w ten sposób form, dzięki którym można atrakcyjnie przekazywać historię kultury.

"70 lat wytrwałego popularyzowania twórczości ludowej daje nam solidne podstawy, aby sięgać po nowe formy. W ten sposób szukamy wspólnego języka z młodym pokoleniem. Stąd obok naszego sztandarowego, ludowo-narodowego, repertuaru w twórczości zespołu pojawiają się widowiska i projekty inspirowane kulturą ludową, jak choćby ostatnia płyta +Pieśni współczesne+, zrealizowana we współpracy ze śląskim raperem Miuoshem" - wyjaśnia dyr. Cierniak. "Płyta pokryła się już podwójną platyną, a liczne wspólne koncerty z tym projektem gromadzą komplety widzów w największych salach w Polsce. Za płytę, łączącą muzykę miejską z tradycjami ludowymi, otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Fryderyka" – dodaje.

Jubileuszowa gala z okazji 70-lecia zespołu "Śląsk" odbyła w Teatrze Wielkim w Warszawie 5 czerwca. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. 1 lipca, w dniu rocznicy powstania, zespół świętuje w swojej siedzibie w Koszęcinie.

Podziel się cytatem
(PAP)

Reklama

Autor: Tomasz Szczerbicki

szt/ skp/

2023-07-01 08:02

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premiera on-line – koncert pieśni maryjnych „Bogurodzica”

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

W 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, 28 maja, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza o godz. 19:00 na kolejną premierę on-line – koncert pieśni maryjnych pt. „Bogurodzica”.

Program zawiera najbardziej znane i lubiane polskie pieśni maryjne, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”. W większości są to opracowania muzyczne kompozytora specjalizującego się w twórczości sakralnej – Romualda Twardowskiego. W repertuarze znalazły się także opracowania Stanisława Hadyny, w tym „Bogurodzicy”, a także Janusza Stalmierskiego i Krzysztofa Dziewięckiego.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję