Reklama

Wiadomości

Zespół „Śląsk” obchodzi 70. rocznicę powstania

70 lat temu powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przez lata stał się ambasadorem polskiej kultury na świecie, a w kraju propagatorem twórczości ludowej.

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Piotr Lorenc/Niedziela

Publiczność zachwycił zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Publiczność zachwycił zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia "Śląska" zaczęła się 1 lipca 1953 r. za sprawą jego założycieli: kompozytora i dyrygenta Stanisława Hadyny (1919-1999) i choreografki Elwiry Kamińskiej (1912-1983). Oni stworzyli podstawy programowe i zaczęli organizować zespół, którego ideą było ukazywanie bogactwa kultury ludowej. Przez 70 lat przez "Śląsk" przewinęło się kilka tysięcy młodych ludzi, dla których zespół był pasją i sposobem na życie.

"Siedem dekad działalności artystycznej to droga, którą przebył Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+, osiągając zasłużone miano ambasadora kultury polskiej w kraju i na świecie. Wysoki poziom artystyczny oraz wykorzystanie zasobu polskich tradycji muzycznych stanowią niezaprzeczalne atuty w postrzeganiu zespołu jako promotora w zakresie upowszechniania niematerialnego dziedzictwa polskiej kultury" – powiedział PAP dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+ jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów" - dodał.

Reklama

W repertuarze "Śląska" znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych, od wielkich widowisk, pokazujących barwnie folklor wszystkich regionów kraju, przez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W dorobku zespół ma także kilkanaście albumów. Pięć z nich posiada status złotej, a jedna platynowej płyty.

Reklama

"Przez 70 lat zespół +Śląsk+ odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad dziewięć tysięcy koncertów dla ponad 27 milionów widzów" - wspomniał dyr. Cierniak.

Podziel się cytatem

Twórczość "Śląska" kierowana jest do wielopokoleniowej publiczności, co ma służyć kultywowaniu historii Polski i Ziemi Śląskiej. W ten sposób umacniane są więzi międzypokoleniowe oraz znaczenie dziedzictwa narodowego w przestrzeni społecznej.

W celu upamiętnienia twórców w 1999 r. zespół przyjął imię swojego założyciela i wieloletniego dyrektora – Stanisława Hadyny, a od 2006 r. na dziedzińcu pałacu w Koszęcinie (siedzibie zespołu "Śląsk") stoi pomnik – ławeczka z rzeźbą przedstawiającą Hadynę. Elwirę Kamińską upamiętniono, nadając jej imię Artystycznemu Ognisku Wokalno-Baletowemu działającemu pod egidą zespołu.

"+Śląsk+ jest spełnionym marzeniem Hadyny. Do jego realizacji już w latach 50. zaprosił Elwirę Kamińską, z którą wspólnie stworzyli podwaliny pod dzisiejszą wielkość zespołu. To im zawdzięczamy solidne podstawy i całą nadzwyczajną koncepcję scenicznej prezentacji folkloru" - wspomniał dyr. Cierniak.

"Zespół tworzyło kilka pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów, zmieniały się okoliczności społeczno-polityczne, ale dla wszystkich te dwie, wielkie osobowości były punktem odniesienia. Ich twórczość wciąż stanowi największą część repertuaru zespołu. Kompozycje, opracowania muzyczne Hadyny czy choreografie Kamińskiej stworzone w ubiegłym wieku nadal ogląda współczesny widz" - podkreślił.

Reklama

Ponadstuosobowy skład artystyczny "Śląska" obejmuje chór, balet i orkiestrę. Oprócz podstawowej aktywności scenicznej pod szyldem zespołu realizowana jest programowa działalność edukacyjna, dotycząca dorobku artystycznego regionu, skierowana do dzieci, młodzieży i nauczycieli.

W minionych latach zespół "Śląsk" zrealizował wiele projektów edukacyjnych, m.in. konferencje, spotkania integracyjne, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno-taneczne, letnie szkoły artystyczne, a także Międzynarodowe Dni Folklorystyczne "Śląskie bez granic", Regionalny Przegląd Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie" i Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny.

Kultura ludowa kojarzy się najczęściej z dość odległą historią i archaiczną formą. Zespół "Śląsk" próbuje jednak przekładać ją na język obecnie bardziej popularny dla młodzieży. Poszukuje w ten sposób form, dzięki którym można atrakcyjnie przekazywać historię kultury.

"70 lat wytrwałego popularyzowania twórczości ludowej daje nam solidne podstawy, aby sięgać po nowe formy. W ten sposób szukamy wspólnego języka z młodym pokoleniem. Stąd obok naszego sztandarowego, ludowo-narodowego, repertuaru w twórczości zespołu pojawiają się widowiska i projekty inspirowane kulturą ludową, jak choćby ostatnia płyta +Pieśni współczesne+, zrealizowana we współpracy ze śląskim raperem Miuoshem" - wyjaśnia dyr. Cierniak. "Płyta pokryła się już podwójną platyną, a liczne wspólne koncerty z tym projektem gromadzą komplety widzów w największych salach w Polsce. Za płytę, łączącą muzykę miejską z tradycjami ludowymi, otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Fryderyka" – dodaje.

Reklama

Jubileuszowa gala z okazji 70-lecia zespołu "Śląsk" odbyła w Teatrze Wielkim w Warszawie 5 czerwca. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. 1 lipca, w dniu rocznicy powstania, zespół świętuje w swojej siedzibie w Koszęcinie.

Podziel się cytatem
(PAP)

Autor: Tomasz Szczerbicki

szt/ skp/

2023-07-01 08:02

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oratorium „Odwaga świętości”

W ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater im. Krzysztofa Pośpiecha odbędzie się prawykonanie Oratorium „Odwaga świętości”.

W bazylice jasnogórskiej 1 października o godz. 16.00 oratorium do słów Tadeusza Szymy, muzyki Włodzimierza Krawczyńskiego oraz w opracowaniu na orkiestrę przez Tomasza Chmiela, wykona Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu

2026-06-24 07:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Mszę dla pątników odprawił kard. Grzegorz Ryś. Bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu - powiedział. Polskę i Węgry łączą m.in dzieje zakonu paulinów, który pochodzi z Węgier.

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję