Reklama

Kościół

Warszawa: prezentacja nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - to hasło nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Program potrwa rok i rozpocznie się w pierwsza niedzielę Adwentu, czyli 3 grudnia 2023 r. Podczas prezentacji programu, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie, bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP wyjaśniał, że program ma nas pobudzić do refleksji nad własnym uczestnictwem we wspólnocie Kościoła oraz zainspirować do większego i pełniejszego zaangażowania. Ma on zatem być drogą ku odnowie Kościoła - w duchu synodalnym.

[ TEMATY ]

program duszpasterski

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencji prasowej z udziałem współautorów programu przewodniczył ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.

Bp Andrzej Czaja, biskup opolski, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, ze względu na chorobę nie był obecny na spotkaniu. Nagrał jednak do uczestników specjalne przesłanie, w którym podkreślił, że rozpoczynający się program duszpasterski ma nam pomóc postawić pierwsze kroki ku odnowie Kościoła, której kierunek wytyczył papież Franciszek poprzez synod o synodalności. Wyjaśniał, że Kościół ma się stawać coraz bardziej wspólnotą, w której każdy słucha drugiego a wszyscy słuchają Ducha Świętego, wspólnotą otwartą i służebną. - Proponowany program duszpasterski ma pobudzić wszystkich wiernych do refleksji nad własnym uczestnictwem w tej wspólnocie oraz zainspirować do większego i pełniejszego zaangażowania - mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dr hab. Wioletta Szymczak - prof. KUL, konsultor Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i współautorka programu zwróciła uwagę na kluczowe pojęcia z nim związane. „Tożsamość” - to pytanie o to, kim jesteśmy jako Kościół. „Wspólnota” - to wyzwanie, byśmy zaczęli ją realnie tworzyć, by była ona rozpoznawalna. „Uczestnictwo” - to zadanie, by nasza obecność we wspólnocie miała konkretny kształt. „Doświadczenie „ - mamy nie tylko o tym wszystkim mówić, ale tego doświadczać i zapraszać do doświadczenia innych.

Podziel się cytatem

Bp Waldemar Musioł, biskup pomocniczy opolski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że program ma być zasadniczo realizowany w trzech przestrzeniach - diecezjalnej, parafialnej i rodzinnej, dlatego jego adresatami są biskupi, proboszczowie oraz małżonkowie i rodzice. Jak podkreślił, w ramach programu proponowane jest, by w diecezjach organizowane były modlitwy biskupów z kapłanami oraz kapłanów między sobą. Apelował, by podjęto działania w kierunku formacji kapłanów, by przygotowywano program formacji do poszczególnych posług - już istniejących i nowych. Zachęcał też do podjęcia wspólnej refleksji duchownych i świeckich w parafiach - nad tym, co służy a co nie służy wspólnocie; do faormacji liderów wspólnot, do ewangelizacyjnego wyjścia do ludzi młodych, by ich powrót do Kościoła nie był powrotem do starych schematów ale do wspólnoty, której dany człowiek wiele może dać i wiele otrzymać.

Mówił również o konieczności oferty formacyjnej dla małżonków i rodziców, o wyjściu parafii do rodzin w kryzysie, w sytuacjach nieregularnych, w biedzie, nie tylko materialnej.

Na koniec podkreślił znaczenie kolejnej przestrzeni, w której mógłby być realizowany program - przestrzeni medialnej, zachęcając dziennikarzy do pomocy i współpracy.

Reklama

O materiałach przygotowanych w ramach programu duszpasterskiego dla rodzin mówiła redaktorka tych materiałów, dr Ewa Porada. Jak podkreśliła, to oferta głównie dla tych, którzy nie mogą się formaować w grupach parafialnych. Materiały dostępne będą głównie na stornach internetowych parafii i diecezji, mogą też być drukowane np. w gazetkach parafialnych. Zawierają krótkie rozważania na każdą niedzielę połączone z zadaniem do wykonania dla rodziny.

Odpowiadając na pytania o rzeczywisty wymiar realizacji programów duszpasterskim w konkretnych parafiach bp Musioł podkreślił wielką rolę biskupów i proboszczów. - Możemy tylko o to apelować i prosić - powiedział.

Komplet materiałów przygotowanych przez Komisję Duszpasterstwa KEP na rok 2023/2024 składa się z pięciu zeszytów w wersji papierowej (zeszyt teologiczno - pastoralny, zeszyt homiletyczny, zeszyt liturgiczny, zeszyt katechetyczny i zeszyt maryjny) oraz materiałów dla rodzin w wersji elektronicznej.

Reklama

Zeszyt teologiczno - pastoralny zawiera artykuły przybliżające zamysł twórców programu, nawiązujących m.in. do trwającego obecnie w Kościele synodu o synodalności. Jak wyjaśnia bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, spośród trzech słów - kluczy, którymi papież Franciszek posługuje się w kontekście tego synodu: „komunia”, „uczestnictwo” i „misja”, Komisja za szczególnie istotne uznała słowo „uczestnictwo”. - Nie będzie odnowy życia i misji wspólnoty Kościoła i nie będzie rozwoju jego synodalności bez czynnego zaangażowania wszystkich: pasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich- napisał bp Czaja odnosząc się do tytułu tegorocznego programu: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Podziel się cytatem

Zeszyt homiletyczny przeznaczony jest dla tych, którzy pełnią posługę głoszenia słowa w czasie liturgii. Zawiera materiały, opracowane w taki sposób, by mogły być praktyczną pomocą przy tworzeniu niedzielnej i świątecznej homilii.

Zeszyt liturgiczny zawiera propozycje nabożeństw, które mogą być organizowane w parafiach w ciągu najbliższego roku. Mogą one być okazją do głębszego uświadamiania wiernym potrzeby uczestniczenia we wspólnocie Kościoła. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. czuwanie modlitewne przed Pasterką, nabożeństwo eucharystyczne z okazji Dnia Życia Konsekrowanego, nabożeństwo w Wigilię przed Zesłaniem Ducha Świętego, nabożeństwo dziękczynne za grupy liturgiczno - formacyjne w parafii, czy nabożeństwo dziękczynno - błagalne w intencji parafialnego zespołu Caritas.

Zeszyt katechetyczny to propozycje katechez prowadzonych w ramach parafialnego duszpasterstwa - katechez dla członków parafialnych rad duszpasterskich, katechez przedchrzcielnych dla rodziców i chrzestnych, katechez dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz rodziców kandydatów do bierzmowania.

Zeszyt maryjny w tym roku stanowi zachętę do przeżywania wspólnoty Kościoła na modlitwie, razem z Maryją. W sposób szczególny skierowany jest do członków Żywego Różańca, którzy tworzą jedne z najstarszych i najbardziej zaangażowanych w apostolstwo grup parafialnych. Głównie z myślą o tym środowisku zostało przygotowanych dwadzieścia konferencji do wykorzystania czy to podczas comiesięcznych spotkań formacyjnych połączonych z celebracjami pierwszosobotnimi, czy zmianą tajemnic różańcowych. Mogą być one także przydatne podczas dni skupienia i rekolekcji maryjnych.

Materiały dla rodzin można udostępniać na stronach internetowych diecezji i parafii w wersji elektronicznej. Broszurka na każdą niedzielę składa się z 3 części. Część pierwsza - „wprowadzenie” - to przedstawienie nauczania Kościoła na dany temat, Część druga - „do refleksji” - to rozważania pogłębiające nauczania Kościoła. Część trzecia - „zadanie” - jest propozycją konkretnego działania.

2023-11-16 17:35

Oceń: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być solą ziemi w Roku Wiary

Niedziela łódzka 49/2012, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

adwent

program duszpasterski

Archiwum kurii łódzkiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski
1. Program duszpasterski wypracowany w archidiecezji łódzkiej jest adaptacją programu ogólnopolskiego, przygotowanego przez Komisję Duszpasterstwa Episkopatu Polski. W pracach nad „programem łódzkim” uwzględniono specyfikę archidiecezji łódzkiej z jej różnorakimi uwarunkowaniami w dziedzinie życia religijnego i społecznego oraz w odniesieniu do szeroko pojętej posługi duszpasterskiej. Refleksja nad tymi problemami pozwoliła sformułować wnioski i postulaty, które pomogą duszpasterzom i katechetom w realizowaniu wyzwań, jakie kieruje pod ich adresem przesłanie Roku Wiary, rozpoczętego uroczyście 11 października 2012 r., oraz inspiracja odbytego w październiku tego roku Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, poświęconego nowej ewangelizacji. Projekt „programu łódzkiego” omawiany był w zespołach specjalistów z dziedziny duszpasterstwa, katechezy i mass mediów. Dodać należy, że obecny program duszpasterski kończy trzyletni cykl pracy Kościoła w Polsce, realizowany pod hasłem „Kościół domem i szkołą komunii”. Zgodnie z dotychczasową praktyką, realizacja nowego programu duszpasterskiego rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu, tj. 2 grudnia br.
CZYTAJ DALEJ

Czy w Wielką Sobotę jest Msza św.?

Pytanie czytelnika: Koleżanka powiedziała mi, że w Wielkim Tygodniu nie ma Mszy św. w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Nie bardzo rozumiem, bo Msza św. w sobotę przecież jest. Proszę o wytłumaczenie.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Jad Waszem: powstanie w getcie warszawskim stało się przykładem, inspiracją i symbolem

2025-04-19 07:50

[ TEMATY ]

Getto Warszawskie

commons.wikimedia.org

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Powstańcy getta warszawskiego nie mieli złudzeń, widzieli, co ich czeka, ale jednak zdecydowali się na walkę, która stała się przykładem, inspiracją i symbolem - napisał jerozolimski Instytut Jad Waszem. W sobotę obchodzona jest 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Kiedy Niemcy wkroczyli do getta, zostali zaatakowani przez bojowników. Powstańcy, mimo minimalnych zapasów, przez blisko miesiąc stawiali opór jednej z najpotężniejszych wówczas armii świata, która miała przytłaczającą przewagę liczebną i sprzętową" - przypomniała w mediach społecznościowych izraelska instytucja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję