Reklama

Najdłuższa w Polsce

Co wyróżnia Pieszą Pielgrzymkę Kaszubską spośród innych? Bez wątpienia jest najdłuższą pielgrzymką w Polsce. W ciągu 19 dni pielgrzymi pokonują 640 km. W tym roku w dniach 25 lipca - 12 sierpnia szli już po raz 31., pogłębiając swoją wiarę i rozważając hasło roku duszpasterskiego

Niedziela Ogólnopolska 33/2012, str. 18-19

Archiwum Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej

Z Helu na Jasną Górę - najdłuższa pielgrzymka

Z Helu na Jasną Górę - najdłuższa pielgrzymka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyszła z Helu, można rzec - z „początku” Polski. XXXI Piesza Pielgrzymka Kaszubska na Jasną Górę rozpoczęła się 25 lipca br. Po pokonaniu 38 km pątnicy nawiedzili sanktuarium Królowej Polskiego Morza w Swarzewie. Ale zanim dotarli do Pani Jasnogórskiej, byli w drugim kaszubskim sanktuarium maryjnym - w Sianowie k. Kartuz - u Królowej Kaszub i zarazem Patronki szczęśliwych małżeństw, u Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu, a także w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Modlili się również w lasach Piaśnicy nad grobami pomordowanych tam rodaków, rozważając Drogę Krzyżową. Atutem pielgrzymki z Kaszub jest jej kaszubski charakter: flagi, koszulki, transparenty, znaczki oraz Liturgia Słowa - wszystko w języku kaszubskim.
- Kaszubi są najliczniejszą grupą etniczną w Polsce. Mają specyficzny charakter duchowy i swoistą pobożność - zauważa ks. Jan Perszon, główny kierownik pielgrzymki, profesor i dziekan WT UMK w Toruniu. - Wyrasta ona z historycznie uwarunkowanej więzi z Kościołem, który przez długi czas zaborów skutecznie bronił religijnej (a także narodowej) tożsamości autochtonicznej ludności Pomorza. Kultywując tradycje ojców, współcześni pielgrzymi kaszubscy podejmują je w „nowoczesny” sposób. Stąd w podejściu do religijnego „czynu”, jakim jest pielgrzymowanie, widać zmiany, po części uwarunkowane transformacją kulturową współczesnego społeczeństwa. Istotną rolę w atrakcyjności „Kaszubskiej” odgrywa fakt, że stawia ona uczestnikom wysokie wymagania: dyscyplina, zmęczenie długim marszem, spora porcja ćwiczeń duchowych i nabożeństw - zaznacza ks. Jan Perszon. - Rodzinny charakter pielgrzymki podtrzymują gremialnie uczęszczane spotkania w ciągu roku: u Królowej Polskiego Morza na wrześniowym odpuście, grudniowe spotkanie opłatkowe (3. niedziela Adwentu, od 2001 r. w Pucku), spotkanie wielkanocne (3. niedziela wielkanocna) i świętojańskie (w 3. lub 4. niedzielę czerwca w Mechowie).
Główny kierownik pielgrzymki podkreśla, że od kilkunastu lat jest tradycją, iż w „Kaszubskiej” na pierwszym odcinku drogi śpiewa się Godzinki, po nich zaś jest „szkoła modlitwy”. Istotą pielgrzymowania jest „reguła dnia”, czyli codzienny rytm modlitw i ćwiczeń duchowych, które stanowią rdzeń wspólnego wzrastania w Chrystusie. Każdy dzień zaczyna się Eucharystią sprawowaną w miejscowym kościele. Po wyruszeniu odmawia się „Anioł Pański” i modlitwy poranne, Godzinki ze „szkołą modlitwy”. Po pierwszym postoju przychodzi czas na konferencję i śpiewany Różaniec, o ile wystarczy czasu. Po przerwie obiadowej „idą”: śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego (zwykle z litanią) oraz nabożeństwa przypadające na konkretne dni tygodnia i miesiąca. Wieczorem pielgrzymi gromadzą się w kościele o godz. 21 na Apelu Jasnogórskim. W środy i soboty odprawia się Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podczas której odczytywane są karteczki z intencjami pielgrzymów. We wtorki i piątki jest celebrowana Droga Krzyżowa. Każdy pielgrzymkowy czwartek ma charakter powołaniowy; odprawia się też modlitwy związane z pierwszymi czwartkiem, piątkiem i sobotą sierpnia.
Piesza Pielgrzymka Kaszubska na Jasną Górę idzie już po raz 31. (Ale o Kaszubach pielgrzymujących na Jasną Górę w XV wieku wspomina już historyk Jan Długosz). Po raz pierwszy wyruszyła ze Swarzewa 25 lipca 1982 r. Założycielem pielgrzymki był ks. kan. Zygmunt Trella, proboszcz z Mechowa w powiecie puckim, który powziął decyzję o zorganizowaniu Pielgrzymki Kaszubskiej ze Swarzewa na Jasną Górę jako dziękczynienie za 600-lecie Cudownej Ikony Jasnogórskiej. Pomysł samodzielnej pielgrzymki podsunęli mu pielgrzymi z Wejherowa. W 1991 r. ks. Trella szedł w pielgrzymce po raz ostatni. Kolejnymi przewodnikami pielgrzymki byli: ks. Piotr Bonin, ks. Piotr Zaremba, ks. Grzegorz Kuzborski. Obecny kierownik pielgrzymki - ks. Jan Perszon pełnił przez kilkanaście lat funkcję jej ojca duchownego, od 2001 r. jest nim ks. Jan Plottke, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Starzynie. Od roku 1992 Kaszubi wędrują na Jasną Górę w ramach archidiecezji gdańskiej.
W roku Wielkiego Jubileuszu 2000 Pielgrzymka Kaszubska wyruszyła po raz pierwszy z Helu, by w ten „symboliczny sposób połączyć «morskie Kresy Rzeczypospolitej» z Jasną Górą”. Za sprawą 25-lecia obchodów pielgrzymka stała się sławna, bowiem w 2006 r. Kaszubi powędrowali aż do krzyża na Giewoncie. Trasa trwała 26 dni i liczyła ok. 930 km. Pielgrzymkowy jubileusz zbiegł się z 50. rocznicą działania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, na Jasnej Górze odbyły się więc wspólne uroczystości dziękczynne.
W ubiegłym roku - z okazji 30-lecia pielgrzymki - postanowiono przejść drogę z Helu i Swarzewa na Jasną Górę, a następnie do Lewoczy - do narodowego sanktuarium Słowaków. W sumie 29 dni wędrówki i ok. 1040 km marszu. Pomysł podsunął w 2006 r. ówczesny kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach - ks. Mirosław Drozdek SAC. Istotnym motywem tego wędrowania było dziękczynienie Bogu za dzieło i beatyfikację Jana Pawła II. Pątnikom podczas jubileuszowej pielgrzymki towarzyszyły relikwie Błogosławionego wypożyczone z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Luzinie. Pielgrzymów wspierali dobroczyńcy - miasta: Jastarnia, Rumia, Reda, Wejherowo, Władysławowo; powiaty: pucki i wejherowski; gminy: Linia, Luzino, Puck, Szemud, Wejherowo; Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego; Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego; firmy: Fiat Auto-Mobil z Wejherowa i Wakoz z Luzina. W XXX Pieszej Pielgrzymce Kaszubskiej wzięło udział ponad 500 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję