Reklama

Budzisław Kościelny

Pielgrzymi z krzyżem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Czcigodny Księże Proboszczu, drodzy Parafianie, my, uczestnicy pielgrzymki, w większości przedstawiciele Grup Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus", od 18 lat pełniący wartę przy grobie kapłana męczennika, dzisiaj sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki - pielgrzymki organizowanej pod przewodnictwem proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu, ks. prał. Zygmunta Malackiego - przybywając do Budzisławia Kościelnego, prosimy Cię, Księże Proboszczu o przyjęcie krzyża pielgrzymującego od grobu sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.
Głównym celem pielgrzymki było i jest błaganie Boga o potrzebne łaski dla Jego Świątobliwości Jana Pawła II, Księdza Prymasa, Biskupów i całego polskiego Kościoła i prośba o rychłą beatyfikację Sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki oraz dziękczynienie społeczności parafialnej z Budzisławia Kościelnego za ich wiarę i patriotyzm.
(Ks. Czesław Banaszkiewicz)

Pielgrzymi z warszawskiego Żoliborza stanowią żywą i chlubną historię narodu polskiego. Walczyli o wiarę, wolność i sprawiedliwość w różnych etapach dziejowych Ojczyzny. Tworzyli podziemie "Solidarności", stanowili ochronę ks. Popiełuszki za jego życia. Od 18 lat pełnią wartę przy jego grobie i pielgrzymują z krzyżem w różne zakątki Polski. Niedawno (od 5 do 6 października) przebywali w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budzisławiu Kościelnym. Zamieszczone we wstępie słowa stanowią fragment przesłania, jakie zostało odczytane przez ks. Czesława Banaszkiewicza, przyjaciela ks. Jerzego Popiełuszki, na zakończenie Mszy św. odprawionej 6 października w kościele parafialnym w Budzisławiu Kościelnym. Dzień wcześniej, o godz. 15.00 pielgrzymów witał w miejscowości Nieborzyn proboszcz parafii - ks. kan. Jan Krawczyk w asyście przedstawicieli wspólnoty budzisławskiej. Po przekazaniu krzyża i tablicy informacyjnej delegacjom z poszczególnych miejscowości parafii w procesji udano się do kościoła, gdzie Ksiądz Proboszcz poprowadził modlitwę różańcową. Na posiłki i nocleg pielgrzymi zostali zaproszeni do domów parafian.
W niedzielę 6 października, o godz. 8.30 została odprawiona Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych AK, kościelnych służ porządkowych, miejscowej OSP oraz przedstawicieli władz samorządowych i licznych parafian. Wartę przy krzyżu zaciągnęła młodzież szkolna.
Podczas Mszy św. ks. Cz. Banaszkiewicz wygłosił homilię, po czym przekazał dar dla parafii budzisławskiej: drewniany krzyż z napisem "Zło dobrem zwyciężaj". Składa się on z trzech nakładających się na siebie krzyży o wymiarach: 3, 70 m - symbolizujący 37 lat życia Księdza Jerzego, krótszy - 1, 60 m i najmniejszy, 12-centymetrowy, przypominający 12 lat kapłaństwa Męczennika, wykonany z katafalku, na którym stała trumna z jego doczesnymi szczątkami.
Ksiądz Proboszcz otrzymał od pielgrzymów pamiątkowy medal - dowód wdzięczności za życzliwość i przyjęcie krzyża do kościoła parafialnego. Medal otrzymała również Ewa Gontarczyk - główna organizatorka pobytu pielgrzymów w Budzisławiu Kościelnym. Po Mszy św. odbył się koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu aktorów scen warszawskich, przybliżający postać Księdza Jerzego.
Pielgrzymi otrzymali serdeczne podziękowanie od Księdza Proboszcza i przedstawicieli wspólnoty parafialnej: Jolanty Matuszak, Ewy Gontarczyk, Piotra Pogorzelskiego, uczennic Pauli Pankros i Sandry Steckiej. Dziękowano za trud, oddanie, poświęcenie oraz wzbudzenie ducha wiary i patriotyzmu. Dowodem wdzięczności była wiązanka róż i upominek książkowy, złożone na ręce gości. O godz. 12.30, po wymianie adresów i serdecznym pożegnaniu pielgrzymi opuścili naszą parafię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.

Ks. Wiesław Bajger – przechodzi na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję