W naszej diecezji jest zwyczaj, że niektórzy spośród wiernych świeckich, którzy wyróżnili się szczególnym oddaniem i zaangażowaniem w życie Kościoła, zostają odznaczeni przez biskupa diecezjalnego specjalnym medalem. Jest on wyrazem wdzięczności biskupa i całego Kościoła lokalnego za dobro, które czynią odznaczeni. W tym roku medale zostaną wręczone w katedrze gorzowskiej w poniedziałek 10 września o godz. 18. Na uroczystość są zaproszeni sami odznaczeni wraz z księżmi proboszczami, rodziny zasłużonych oraz przedstawiciele parafii. W tej uroczystości mogą także uczestniczyć wszyscy diecezjanie. Mszy św. przewodniczyć będzie i medale wręczy biskup diecezjalny Stefan Regmunt. W tym roku medale otrzymają:
SŁAWOMIR GRUSZEWSKI
Urodził się 25 lipca 1965 r. w Sławie. Pochodzi z parafii pw. św. Michała Archanioła w Sławie. Zamieszkały w miejscowości Przybyszów. Stanu wolnego. Prowadzi własną działalność w branży budowlanej.
Zaangażowany w działalność lokalnego środowiska. Jest zakrystianem w kościele filialnym w Przybyszowie. Zatroskany o dobro Kościoła. Wkłada wiele pracy w należyte utrzymanie świątyni. Osobiście malował kościół oraz dba o jego otoczenie. Aktywnie uczestniczy w życiu religijnym swojej wspólnoty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
IRENEUSZ STANISŁAW KULCZYŃSKI
Reklama
Urodził się 5 stycznia 1961 r. we Wrocławiu. Związany z parafią pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Zamieszkały w miejscowości Sucha Górna na terenie parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach. Żonaty z Małgorzatą, ojciec Tomasza i Katarzyny. Radca prawny.
Przyczynił się do erygowania sanktuarium pielgrzymkowego św. Jakuba Starszego Apostoła. Współautor statutu sanktuarium. Wspiera prawnie działalność Stowarzyszenia Bractwo św. Jakuba. Jako wiceprezes OSP dba o piękno uroczystości kościelnych w sanktuarium.
MARIA I STANISŁAW KOWALKOWSCY
Maria Kowalkowska z domu Jesionowska urodziła się 10 czerwca 1937 r. w Paniewie Pomorskim. Stanisław Kowalkowski urodził się 8 marca 1938 r. we Lwowie. Sakramentalny związek małżeński zawarli w katedrze 2 czerwca 1962 r. Pochodzą z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie. Rodzice czterech synów.
Od początku powstania parafii i rozpoczęcia budowy kościoła państwo Kowalkowscy czynnie uczestniczą w życiu miejscowej wspólnoty. P. Maria dbała o czystość szat i paramentów liturgicznych oraz o wystrój kościoła i terenu kościelnego. Pracowała także w Instytucie Formacji Katolickiej dla Świeckich. Członek Bractwa Męki Pańskiej.
P. Stanisław od początku budowy kościoła parafialnego włączył się w prace przy świątyni. Przez 27 lat był zakrystianem, pełniąc swoją funkcję z dużym oddaniem.
JAN WYSOKIŃSKI
Reklama
Urodził się 25 maja 1958 r. w Ciemicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie Wielkim. Zamieszkały w miejscowości Łagów gmina Dąbie. Żonaty z Zofią. Ojciec Łukasza, Mariusza i Krzysztofa. Pracownik Urzędu Gminy w Dąbiu.
Zaangażowany w sprawy Kościoła. Pełni funkcję zakrystiana. Pomaga we wszystkich pracach remontowych i porządkowych przy kościele w Łagowie oraz pomaga przy kościele parafialnym w Leśniowie. Mając uprawnienia sędziowskie, często udziela się przy organizowaniu i sędziowaniu lokalnych zawodów. Angażuje się także w pielgrzymki i uroczystości religijne.
KAZIMIERZ BOCH
Urodzony 3 marca 1949 r. w Zgorzelcu. Mieszka w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie Bobrzańskim. Jest mężem Krystyny i ojcem córki Barbary. Obecnie przebywa na emeryturze.
Od 47 lat bezinteresownie służy w parafii jako organista. Angażuje się również w wiele prac w kościołach całej parafii. Jest bardzo skromny i ofiarny.
BOGDAN LUBAS
Urodził się 19 listopada 1943 r. w Okuluszu. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie Wielkim. Zamieszkały w miejscowości Łagów gmina Dąbie. Żonaty z Lucyną. Ojciec Sławomira, Małgorzaty i Mirosława. Obecnie na emeryturze. Sołtys.
Zaangażowany w sprawy Kościoła. Kierował pracami przygotowawczymi do generalnego remontu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Łagowie. Systematycznie pomaga przy wszystkich pracach przy kościele w Łagowie. Pomaga również przy kościele parafialnym w Leśniowie Wielkim. Od ponad 20 lat pełni funkcje sołtysa i żywo angażuje się w sprawy lokalnej społeczności.
GRZEGORZ KNOSKI
Reklama
Urodził się 10 stycznia 1958 r. w Krośnie Odrzańskim. Pochodzi z parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Maszewie Lubuskim. Zamieszkały w Lubogoszczy. Żonaty z Marią. Ojciec dwojga dzieci. Prowadzi własną działalność w branży budowlanej.
Bardzo mocno zaangażowany w życie wspólnoty parafialnej. Mobilizuje mieszkańców Lubogoszczy, którzy dzięki jego zaangażowaniu podjęli budowę zakrystii, remont dachu oraz malowanie prezbiterium i całego kościoła. Na forum parafii pełni bezinteresownie funkcję inspektora nadzoru przy inwestycjach parafialnych w Rybakach i Maszewie.
LEOKADIA MAJ
Urodzona w 1934 r. Pochodzi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach.
Od początku istnienia parafii czynnie uczestniczyła w tworzeniu wspólnoty parafialnej. Przez długie lata, prowadząc parafialny sklepik, wspierała finansowo budowę kościoła, dodatkowo sama dbała o czystość obrusów ołtarzowych, alb i komży. Nadal troszczy się o wystrój kościoła, szczególnie dbając o układanie kwiatów. W nowej parafii zakładała struktury Żywego Różańca i jest zelatorką jednej z nich i koordynatorką zaangażowania wszystkich róż w życie parafii. Należy również do Trzeciego Zakonu św. Franciszka.
HELENA JAGODA
Urodzona 2 sierpnia 1932 r. w Będnowie. Mieszka wraz z mężem Antonim w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Mama trójki dzieci: Mirosława, Małgorzaty i Piotra. Jest emerytowaną ekonomistką.
Od kilkunastu lat inicjuje różnego rodzaju działania na rzecz Radia Maryja i TV Trwam. Współorganizowała wiele transmisji radiowych i telewizyjnych w różnych parafiach miasta. Przez szereg lat, gdy była sekretarzem zespołu charytatywnego i parafialnej Caritas, organizowała wypoczynek i posiłki dla dzieci z parafii oraz wiele parafialnych pielgrzymek. Od 2008 r. jest poważnie chora. Swoje cierpienia ofiarowuje w intencji Ojca Świętego, Kościoła i Radia Maryja.
JANINA NOWICKA
Reklama
Urodzona 2 stycznia 1938 r. w miejscowości Gruszka Duża. Mieszka w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu. Żona Zenona i matka trójki dzieci: córki Elżbiety i dwóch synów kapłanów - o. Jerzego (redemptorysta, zmarły w 2002 r.) i ks. Tomasza pracującego w naszej diecezji.
Od ponad 20 lat zaangażowana w dzieło Żywego Różańca, do którego należy 150 osób. Należy również do grupy „Przyjaciół Paradyża” propagując w parafii modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne. Aktywnie działa w Parafialnym Zespole Caritas oraz dba o wystrój kościoła parafialnego.
STANISŁAW ŁOZIŃSKI
Urodził się 2 maja 1952 r. w Strzełkowie. Mieszka w parafii św. Michała Archanioła w Olbrachtowie. Jest mężem Danuty oraz ojcem trzech synów: Piotra, Pawła i Konrada. Z zawodu jest technikiem budowlanym.
Od ponad 40 lat służy przy ołtarzu i jest opiekunem ministrantów. Od 20 lat opiekuje się kościołem w Olbrachtowie, od 6 lat współtworzy Radę Parafialną, a od 5 lat jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. Nie tylko sam jest zaangażowany w życie parafii, ale mobilizuje do tego innych. Tak było ostatnio m.in. przy remoncie kościoła filialnego w Piotrowie.
TADEUSZ SURYNT
Urodził się 25 września 1960 r. w Zielonej Górze. Mieszka w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Koźli Kożuchowskiej. Żonaty, ma dwoje dzieci. Z zawodu jest stolarzem.
Należy do Rady Parafialnej. Przez szereg lat świadczy wieloraką pomoc stolarską w pracach remontowych we wszystkich kościołach parafii. Wykonuje ławki, ołtarze, ambonki i elementy ozdobne także w innych parafiach.
ZOFIA I ROMAN BOROWSCY
Oboje pochodzą z Wrocławia. Zofia urodziła się 15 stycznia 1958 r., a Roman 23 lipca 1958 r. Sakrament małżeństwa przyjęli 4 lipca 1981 r. Od 30 lat mieszkają w Żaganiu w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Mają czworo dzieci: Krzysztofa, Alicję, Joannę i Piotra.
Od ponad 20 lat zaangażowani w Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. W latach 2006-2010 byli parą diecezjalną tego ruchu. Animowali tworzenie wspólnot Domowego Kościoła w wielu parafiach. Należą do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Zaangażowani w budowanie dobra duchowego i materialnego parafii, dla swojej rodziny są wzorem chrześcijańskiego życia.