Nowa strona jest na razie dostępna wyłącznie w języku japońskim, wkrótce zaczną się pojawiać także jej wersje angielska i koreańska. Władze prefektury liczą na to, że dzięki tej inicjatywie uzyskają w 2016 wpisanie miejscowych kościołów i zamków na listę „Dziedzictwa Kulturalnego Ludzkości”. Proponowane przez władze 13 tego rodzaju obiektów, wzniesionych w wiekach XVI-XIX, obejmują m.in. katedrę katolicką Oura, przy której „odkryto” w połowie XIX stulecia tzw. „ukrytych chrześcijan”, którzy przetrwali wielkie prześladowania, do jakich doszło na wyspach japońskich na przełomie XVI i XVII wieku.
„Chcieliśmy podkreślić dzieje chrześcijaństwa za pośrednictwem kościołów, miejsc modlitwy oraz wyjaśniając sposób, w jaki ludzie wyrażają swoje wierzenia religijne” – oświadczył przedstawiciel rządu, tłumacząc celowość otwarcia nowej strony. Zawiera ona m.in. 150 artykułów napisanych przez miejscowych znawców zagadnienia nt. historii poszczególnych świątyń i związanych z nimi atrakcji turystycznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem abp. Takamiego, chodzi tu o „gest nie związany zbytnio z Kościołem, niemniej jednak bardzo ważny”. „Gospodarka jest użyteczna, gdy pomaga człowiekowi dokonywać wartościowych rzeczy a my akceptujemy to założenie, ale stawiamy je na drugim miejscu. Na pierwszym będzie zawsze praca misyjna i ewangelizacja kraju” – stwierdził arcybiskup.
Przypomniał również miłość do Japonii, okazywaną od dawna przez obecnego papieża Franciszka, który w przeszłości chciał być misjonarzem w tym kraju i niedawną wizytę w Watykanie premiera tego kraju Shinzo Abe.
„Zainteresowanie Ojca Świętego naszą ojczyzną jest wzruszające i ważne. Musimy wykorzystać tę historyczną chwilę Kościoła, gdy także społeczeństwo japońskie interesuje się katolikami, aby ukazać jaśniej nasze posłannictwo i wyjaśnić lepiej obecność Kościoła w Japonii” – oświadczył metropolita Nagasaki.