Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dom Boży w Zarębkach

Niedziela rzeszowska 41/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

NORBERT TYLUTKI

Świątynia parafialna w Zarębkach

Świątynia parafialna w Zarębkach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku duszpasterskim, którego hasłem są słowa „Kościół naszym domem”, wspólnota parafialna pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Zarębkach doczekała się wzniosłej uroczystości – w niedzielę 16 września bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski, dokonał poświęcenia nowej

W homilii podczas uroczystej Mszy św. Ksiądz Biskup podziękował parafianom z Zarębek za trud budowy kościoła. Przypomniał także rolę świątyni w tworzeniu wspólnoty i umacnianiu wiary. „Radość i dziękczynienie wypełniają dzisiaj serca wszystkich parafian, ofiarodawców, darczyńców, bo ta świątynia to owoc ich pracy i poświęcenia. Wszyscy mają udział w tej budowie, wznoszonej z miłością, wspartą modlitwami i cierpieniami ludzi chorych. Dzisiaj to dzieło przekazujemy przez poświęcenie na wyłączną służbę Bogu, jako wyraz wiary i dziękczynienia” – mówił bp Górny.
Parafia w Zarębkach powstała 27 sierpnia 2006 r., gdy Biskup Ordynariusz wydał dekret o erygowaniu parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Nowa wspólnota została wydzielona z parafii Cmolas oraz – w niewielkiej części – z parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Obecnie wspólnota liczy ok. 900 wiernych. Pierwszym proboszczem mianowany został ks. Marek Prajsnar.
Jednak jeszcze na początku lat 80. XX wieku w Zarębkach zrodziła się myśl budowy kaplicy. 27 maja 1985 r. ks. Kazimierz Szkaradek, proboszcz parafii Cmolas, celebrował Mszę św. na polu Janiny i Jana Augustynów, czym zainaugurował starania o pozwolenie na budowę kaplicy. 25 maja 1999 r. bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia kaplicy urządzonej w przysposobionym na cele kultu religijnego budynku dawnej zlewni mleka. Choć kaplicę rozbudowywano i na miarę możliwości upiększano, raczej oczywistym było to, że jest to rozwiązanie tymczasowe.
Już w miesiąc po erygowaniu parafii w Zarębkach, 29 września 2006 r. wniesiono pismo do Urzędu Miasta i Gminy w Kolbuszowej o wydanie decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji kościoła parafialnego, plebanii i parkingu. 20 lutego 2007 r. wydzielono działkę parafialną pod wymienione wyżej inwestycje. Świątynia powstała według projektu architekta Jana Bulszy. Kierownikiem budowy był Stanisław Drapała, a inspektorem budowy – Bronisław Wyka.
Właściwy rozruch budowy przyniósł rok 2008. 20 lutego przesunięto wodociąg, a od 10 marca trwały prace przy wykopach pod kościół i plebanię. Następnie wykonano ławy i ściany fundamentowe pod mury świątyni. W następnych miesiącach intensywnie realizowane dalsze prace budowlane i konstrukcyjne.
14 września 2008 r. miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego (przywiezionego z Golgoty) pod nową świątynię. Uroczystości tej również przewodniczył Biskup Ordynariusz.
Dalsze intensywne prace budowlane trwały w latach 2009-10. 6 lipca 2010 r. na wieży świątyni zamontowano miedzianą kopułę, którą zwieńczono krzyżem ze stali nierdzewnej. W okresie od 19 lipca do 23 sierpnia trwały prace przy konstrukcji i pokryciu dachu dachówką ceramiczną. W październiku i listopadzie 2010 r. trwały prace wykończeniowe zewnętrznej bryły świątyni. Przez cały rok 2011 i miesiące do września 2012 r. realizowano prace we wnętrzu świątyni (montaż ogrzewania podłogowego, układanie granitowej posadzki, tynki, oświetlenie i tzw. kosmetyka budowlana – bardzo czaso- i pracochłonna). W uroczystość poświęcenia świątynia po prostu lśniła.
W słowie powitalnym ks. proboszcz Marek Prajsnar podkreślił, że podejmując się dzieła budowy nowej świątyni w Zarębkach był – tak po ludzku – pełen obaw, czy nowa wspólnota podoła tak trudnemu zadaniu. Miał jednak też głęboką wiarę, że jego i wiernych wspierała znamienita Patronka – Maryja, Matka Kościoła. To pełne zawierzenie Bogu i Bożej Rodzicielce oraz wielorakie wsparcie wszystkich ludzi dobrej woli, którym leżało na sercu powstanie tej budowli, w tym także współbraci w kapłaństwie z okolicznych i dalszych parafii, doprowadziło do tej chwili, gdy mocą posługi Pasterza diecezji świątynia w Zarębkach oddana została do wyłącznej służby Bożej.
W uroczystości uczestniczyli m.in. księża okolicznych parafii, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych powiatu kolbuszowskiego oraz miasta i gminy Kolbuszowa. Radości i wzruszenia nie kryło wiele osób mocno zaangażowanych w dzieło budowy świątyni: darczyńców i fundatorów, przedstawicieli firm współpracujących, wykonawców prac budowlanych. Choć ze względów czasowych nie wszystkich można było wymienić imiennie, na pewno wszyscy wpisali się w dzieje parafii i Domu Bożego w Zarębkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja w szoku: czy puste kościoły będą meczetami?

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

Magdalena Niebudek

Jestem przeciwny przekazywaniu muzułmanom opustoszałych kościołów – zapewnił bp Stanislas Lalanne, aktualnie ordynariusz diecezji Pontoise, a wcześniej wieloletni sekretarz generalny i rzecznik episkopatu. Francja jest w szoku po poniedziałkowej propozycji Dalila Boubakeura, rektora Wielkiego Meczetu w Paryżu i przewodniczącego Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego.

W wywiadzie dla stacji Europe 1 stwierdził on, że puste kościoły katolickie powinny być przekazywane muzułmanom i służyć jako meczety. Jest to w końcu ten sam Bóg, podobne i bratnie obrzędy – dodał islamski duchowny.
CZYTAJ DALEJ

„Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli” – mówi Chrystus

2026-06-18 10:10

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

„Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli” – dodaje Chrystus. Lęk przed pogardą. Lęk, że się niewiele znaczy, że jest się lekceważonym, czy pomiatanym przez innych. Ileż emocji rodzi się wtedy w sercu takiej osoby. Obmyśla, jak tego uniknąć, co zrobić, aby pokazać innym, którzy patrzą na nią z góry, że są w błędzie.

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Nie bójcie się ludzi! Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież bez woli Ojca waszego żaden z nich nie spadnie na ziemię. U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli. Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie».
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję