Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2012, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Amazonki

„Nie ma rzeczy niemożliwych”

Kobiety po chorobie nowotworowej piersi - amazonki 6 października po raz 15. pielgrzymowały na Jasną Górę. „Nie ma rzeczy niemożliwych” - śpiewały uczestniczki pielgrzymki. Przyjechały również kobiety, które niedawno dowiedziały się o tym, że są chore. - Jest to najważniejszy dzień w roku dla nas wszystkich, dla kobiet z chorobą nowotworową - powiedziała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek. - To 15. Ogólnopolska Pielgrzymka, ale są z nami Czeszki, Niemki, Słowaczki, koleżanka ze Stanów Zjednoczonych, Białorusinki, koleżanka z Izraela, więc tak naprawdę ta pielgrzymka robi się nie ogólnopolska, ale międzynarodowa, a my tym swoim zapałem zarażamy cały świat, pokazujemy, że trzeba walczyć, nie poddawać się i dziękować za każdy przeżyty dzień.
Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Nazwał on pielgrzymujące kobiety „podziwianymi bohaterkami codzienności”, znoszącymi mężnie swe cierpienia. - Swoim przykładem pełnego zaufania Bogu, odwagą dawania świadectwa w walce z chorobą i cierpieniem, nie tylko fizycznym, ale i psychicznym, służycie innym, może mniej odważnym od was. Dzielicie się swoim doświadczeniem, podtrzymując tych właśnie słabych na duchu - mówił bp Długosz.
Pielgrzymka jest także apelem do kobiet zdrowych, by pamiętały o badaniach profilaktycznych.

Rodzina Różańcowa

Różaniec ratuje Polskę i świat

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się na Jasnej Górze 7 października. Obecni byli członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali: o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, i o. Stanisław Turek, który prowadził trzydniowe rekolekcje dla Rodziny Różańcowej, poprzedzające pielgrzymkę. Słowa powitania wypowiedział o. Roman Majewski, przeor sanktuarium, który uświadomił wszystkim, że modlitwa różańcowa ratuje Polskę i świat.
W homilii abp Depo mówił: - W tej ogólnopolskiej pielgrzymce wiary potwierdzamy, że człowieka, który modli się tajemnicami Różańca św., nie wolno odłączać od ziemi, z której zanosi swoją modlitwę, od piękna jej krajobrazu, który już swoim wielobarwnym istnieniem mówi o Bogu i woła do Boga. Wśród swoistej mozaiki modlitw ludzkich na naszej ziemi znajdujemy dwa szczególne obrazy bliskości Maryi i uczenia się wraz z Nią tajemnic Chrystusa - Jej Syna i Kościoła. To październikowy wieniec różańcowy i majowe wieczorne śpiewanie Litanii Loretańskiej w kościołach i przy kapliczkach przydrożnych. Ośmielam się powiedzieć, że to nas nadal odróżnia od narodów Europy i świata. Odróżnia mocno, ale od nas zależy, czy będziemy wierni temu testamentowi Maryi: „Uczyńcie wszystko, co Mój Syn wam powie” (por. J 2,5).

Wdzięczność olimpijki

Anita Włodarczyk na Jasnej Górze

Srebrna medalistka w rzucie młotem na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie - Anita Włodarczyk modliła się 7 października w Sanktuarium Jasnogórskim. Podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu dziękowała za swoje osiągnięcia sportowe.
- Jestem osobą wierzącą i codziennie, kiedy modlę się, myślę też o zawodach, dziękuję Bogu za każdy przeżyty dzień i proszę o następny. Na pewno Bóg jest obecny na moich konkursach, wzmacnia mnie i dodaje mi sił - powiedziała Anita Włodarczyk.
Po Eucharystii podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki wręczył Anicie Włodarczyk pamiątkowy ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej, a także oprowadził olimpijkę po Bibliotece Jasnogórskiej.
- Kiedy Anita zdobyła srebrny medal, zasugerowałem jej, że teraz kolej na pielgrzymkę dziękczynną na Jasną Górę, co uznała rzeczywiście za jak najbardziej słuszne i stosowne - powiedział ks. Tomasz Lubaś, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła - wydawnictwa, które w czerwcu 2012 r. wydało „Ewangelię dla sportowca i kibica”. Publikacja ta składa się z czterech Ewangelii i świadectw kilkunastu sportowców, m.in. Anity Włodarczyk.

Krótko

2 października siatkarze Wkręt-met AZS Częstochowa zawierzyli sportowe zmagania kolejnego sezonu. Na Apelu Jasnogórskim obecni byli także trenerzy, przedstawiciele sponsorów, sympatycy AZS-u, a także prezes Klubu Konrad Pakosz.

6 października trzech braci paulinów złożyło śluby wieczyste w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Byli to: br. Ireneusz Bekier, br. Sylwester Sułek, br. Szczepan Horodyski. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

6 października odbył się 32. Dzień Skupienia Katolickich Prawników Polskich. Obecni byli prawnicy, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, notariusze, pracownicy administracji oraz komornicy, łącznie kilkaset osób. Towarzyszył im ks. dr Jan Pasierbek, krajowy duszpasterz prawników. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

6 października przybyła 6. Pielgrzymka Pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Obecni byli dyrektorzy i pracownicy sanepidów z rodzinami. Przybył główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.

6 października modlili się maturzyści archidiecezji przemyskiej w liczbie ok. 4,5 tys. osób wraz z bp. Adamem Szalem.

7 października na Jasnej Górze modlili się drukarze, poligrafowie i wydawcy ze wszystkich stron Polski, podczas dorocznej Pielgrzymki Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Damy i kawalerowie bractwa uczestniczyli we Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem ks. dr. Jacka Molki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Siostra została aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję