Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nauka o Bożym Miłosierdziu

W niedzielny wieczór 30 września do sosnowieckiej wspólnoty Niepokalanego Poczęcia przybył obraz Pana Jezusa Miłosiernego wraz z towarzyszącymi mu relikwiami bł. Jana Pawła II. Wierni tutejszej parafii powitali święte znaki na skrzyżowaniu dróg, nieopodal parafialnej świątyni. O g. 19, jak to jest w zwyczaju nawiedzenia, rozpoczęła się centralna uroczystość pod przewodnictwem i z homilią bp. Piotra Skuchy, z udziałem kapłanów z diecezji i z poza jej granic

Niedziela sosnowiecka 42/2012, str. 4

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Agnieszka Lorek

Akt Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu złożyli kapłani posługujący w parafii: proboszcz, ks. kan. Sławomir Rozner, ks. Stanisław Rozner oraz ks. Tomasz Folga

Akt Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu złożyli kapłani posługujący w parafii: proboszcz, ks. kan. Sławomir Rozner, ks. Stanisław Rozner oraz ks. Tomasz Folga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto zaznaczyć, że niedzielna, główna uroczystość peregrynacyjna, niejako zamknęła trwającą od czerwca br. „małą peregrynację”, która odbywała się w tutejszych rodzinach. Wiele z nich w kameralnym gronie, w swoich domach przyjęło kopię obrazu Miłosierdzia Bożego, która wędrowała wraz z relikwią bł. Jana Pawła II oraz różańcem ofiarowanym przez Ojca Świętego.
Bezpośrednim przygotowaniem do nawiedzenia były misje święte, które trwały od 23 do 28 września. Prowadził je ks. Krzysztof Bujak, proboszcz parafii w Borze Biskupim. Uczestniczyli w nich nie tylko parafianie, ale także uczniowie szkół znajdujących się na terenie parafii. Uwieńczeniem misji było umieszczenie nowego krzyża misyjnego nad frontowym wejściem do kościoła.

Mała Wielkanoc

Podczas Mszy św. peregrynacyjnej bp Skucha przypomniał, że każda niedziela jest małą Wielkanocą. „W ten wyjątkowy dla Waszej wspólnoty dzień, przypadający właśnie w niedzielę przychodzi do Was Chrystus, by przypomnieć naukę o Bożym Miłosierdziu. Dlatego pragniemy dziś razem z Nim rozważyć to napomnienie, przestrogę, abyśmy nie zmarnowali Bożego Miłosierdzia” - zaznaczał. Kaznodzieja przypomniał Ewangelię wg św. Łukasza o pewnym bogaczu żyjącym w dostatku oraz Łazarzu, który był żebrakiem. Po śmierci aniołowie „zanieśli Łazarza na łono Abrahama”; bogacz natomiast trafił do otchłani, gdzie został „pogrążony w mękach”. „Przypowieść o bogaczu i Łazarzu jest bardzo ciekawa. Czyńmy miłosierdzie dopóki żyjemy, bo później nic już uczynić nie będziemy mogli” - pouczał Ksiądz Biskup.

„Zawsze mogę na Was liczyć”

Zarówno słowo powitania, jak i podziękowania do wszystkich parafian i pracujących tu kapłanów zaangażowanych w peregrynacyjne przygotowania i przebieg nawiedzenia skierował proboszcz parafii, ks. kan. Sławomir Rozner, który parafrazując słowa Ojca Świętego powiedział: „Zawsze mogę na Was liczyć”. W słowach tych zawierała się ogromna wdzięczność za trud, wysiłek, ofiary oraz dary serca i ołtarza, które złożyli tutejsi parafianie z racji peregrynacji obrazu Bożego Miłosierdzia i relikwii bł. Jana Pawła II. Ksiądz Proboszcz wyraził też wdzięczność swojej rodzinie oraz parafianom przybyłym z rodzinnych Wilamowic, a także orkiestrze dętej z tamtych stron, która okrasiła uroczystość nawiedzenia. Na zakończenie kapłani posługujący w parafii Niepokalanego Poczęcia przed obrazem Miłości Miłosiernej złożyli Akt oddania Bożemu Miłosierdzi całej wspólnoty parafialnej. Przygotowani duchowo wierni ze wzruszeniem i przejęciem przeżywali całą peregrynacyjną dobę czuwając przed świętymi znakami nieustannie. Dzień nawiedzenia ubogacony został przez Eucharystię w intencji przedsiębiorców i pracodawców, której w poniedziałek 1 października przewodniczył ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak.
Po południu miało miejsce niezwykle przejmujące pożegnanie pielgrzymujących Gości. „Choćby się chciało, jednak nie można Ich zatrzymać, bo tak samo jak my oczekuje na Nich jeszcze tak wiele wspólnot, zgromadzeń i parafii Kościoła sosnowieckiego - powiedziała wzruszona i szczęśliwa parafianka, Stefania Ornowska. Podczas nawiedzenia doświadczyliśmy wyjątkowej sposobności zawierzenia Bożemu Miłosierdziu najważniejszych spraw - Bożych i ludzkich, całego Kościoła, wspólnoty parafialnej, naszych rodzin i całego kraju” - dodała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaczyn miłości - poświęcenie Domu Miłosierdzia w Częstochowie

[ TEMATY ]

Częstochowa

miłosierdzie

Beata Pieczykura

– Zaczyn miłości, który dziś się rozpoczyna, będzie miał kontynuację z woli Boga i z pomocą ludzi, których Bóg tutaj pośle i posyła. Kościół zawsze starał się stawiać czoła wszystkim ludzkim potrzebom – mówił 29 października abp Wacław Depo podczas poświęcenia „Domus Misericordiae” Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Ogrodowej w Częstochowie.

Z tej okazji metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św., w koncelebrze byli m.in. abp Stanisław Nowak, ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas, dyrektorzy diecezjalnych Caritas i księża z naszej archidiecezji. Po Eucharystii abp Wacław poświęcił kaplicę i uroczyście został otwarty Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordae”.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję