Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundusz kościelny

Sporne sprawy czekają na rozstrzygnięcie

Odbyła się kolejna tura rozmów Zespołów Roboczych ds. Finansów Komisji Konkordatowych - rządowej i kościelnej w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Jak poinformował 16 listopada rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek, zobowiązano się do przygotowania obustronnej noty podsumowującej rozmowy. Rzecznik MAiC uchylił się natomiast od odpowiedzi, czy po rozmowach zaszły jakiekolwiek zmiany w spornej kwestii dotyczącej wysokości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Rząd proponuje 0,3 proc., strona kościelna argumentuje, by było to przynajmniej 0,5-0,6 proc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jesteśmy zgodni co do tego, że powinniśmy pozostać na drodze negocjacyjnej, w duchu Konkordatu - powiedział KAI abp Stanisław Budzik. Oznacza to, że strony porozumiały się co do tego, iż najpierw zostanie podpisana umowa między rządem a Kościołem katolickim, a dopiero w jej następstwie zostanie przygotowany projekt ustawy związanej z przekształceniem Funduszu Kościelnego, która trafi do Sejmu.

Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej określił listopadowe spotkanie Zespołów Roboczych ds. Finansów Komisji Konkordatowych - rządowej i kościelnej jako „podsumowanie tej drogi, którą do tej pory przeszliśmy, drogi trudnej, bo sprawa jest trudna, ale jednak przebiegającej w duchu wzajemnego dialogu”.

Reklama

„Myślimy, że również nierozstrzygnięte jeszcze sprawy także na tej drodze zostaną rozwiązane” - dodał. Podczas spotkania nie doszło bowiem do rozstrzygnięcia dotyczącego wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz wybranego przez podatnika Kościoła.

Warto przypomnieć, że Konkordat między Polską a Stolicą Apostolską zakłada konieczność wstępnej umowy z Kościołem, poprzedzającej nowe regulacje prawne dotyczące Kościoła.

Poznań

Ruina rodziny to ruina społeczeństwa i państwa

Na to, że „ruina rodziny to ruina społeczeństwa i państwa”, zwrócił uwagę podczas ogólnopolskiej konferencji w Poznaniu prof. Michał Wojciechowski z Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był on jednym z prelegentów konferencji zatytułowanej „Rodzina w przestrzeni publicznej”, podczas której poszukiwano odpowiedzi m.in. na pytania, co rodzina wnosi w życie społeczeństwa i czy jest ona dowartościowywana przez państwo?

Prof. Wojciechowski podkreślił, że tylko w rodzinie można w sposób trwały zapewnić społeczeństwu kontynuację. - Sytuacja, kiedy rodziny są słabe, oznacza, że przyszłe pokolenia będą mniej liczne i gorzej wychowane - stwierdził prelegent, który podczas swojego wystąpienia mówił o materialnych i społecznych źródłach kryzysu więzi rodzinnych oraz jego moralnych konsekwencjach.

Konferencję „Rodzina w przestrzeni publicznej”, która odbyła się w centrum innowacji, designu i kreatywności - Concordia Design, zorganizowały wspólnie Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Wzrost słuchalności

Rekordowy skok Radia Maryja

Reklama

W ciągu ostatniego roku Radio Maryja zanotowało największy procentowy wzrost słuchalności - informuje branżowy serwis wirtualnemedia.pl.

W 2011 r. od sierpnia do października słuchalność Radia Maryja wynosiła 2,1 proc. W 2012 r. odsetek ten wyniósł 2,7 proc. To największy (0,6 punktu proc.) ze wzrostów, jakie w tym czasie zanotowały stacje ogólnopolskie. 5 lat temu, jesienią 2007 r., toruńska rozgłośnia cieszyła się słuchalnością na poziomie 2 proc. Jesienią 2009 i 2010 r. wskaźnik ten spadł do 1,7 proc., by obecnie wznieść się do poziomu 2,7 proc.

Liderem rynku pozostaje RMF (25,6 proc.), który jednak stracił w ciągu roku 1,6 pkt. proc. Na drugim miejscu - Radio Zet (spadek z 16,1 na 15,2 proc.). Na trzecim - Jedynka (12,0 proc., wzrost o 0,9 pkt. proc.), następnie - Trójka (7,9 proc.) i Radio Maryja (2,7 proc.). Według badania Radio Track SMG/KRC Millward Brown Company, dalej znajdują się Eska Rock i Tok FM. Inne rozgłośnie mają słuchalność poniżej 1 proc.

Cudzysłów

Im ktoś wyżej jest postawiony przez Boga w hierarchii społecznej, tym więcej musi wymagać od siebie.
*
Życie uczy lepiej niż uniwersytet, dlatego dobry Bóg zachowuje nam dłużej naszych rodziców, abyśmy mieli od kogo uczyć się mądrości życia.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Prezydent Francji François Hollande przebywał w Polsce. Przemawiał w Sejmie oraz spotkał się z prezydentem i premierem. Rozmawiano o unijnym budżecie na lata 2014-2020. Polski rząd próbuje się przeciwstawić cięciom sugerowanym przez największych europejskich graczy.

Śledztwo w sprawie doniesienia o możliwości popełnienia zaniedbań przez prokuratorów wojskowych prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej wszczęła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Chodzi o to, że prokuratorzy nie wzięli udziału w sekcjach zwłok ofiar.

Posłowie PiS chcą wygaszenia mandatu posła PO Romana Koseckiego. Został on w ostatnim czasie wiceprezesem PZPN. Parlamentarzyści powołują się na prawo, że nie można łączyć mandatu posła z zarządzaniem działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego.

Bronisław Komorowski podpisał ustawę ws. przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Szef SLD Leszek Miller obrzucił obelżywymi słowami żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Nazwał ich sojusznikami Hitlera i pogromcami Żydów.

Liczba samobójstw w Polsce. wzrosła w tym roku o blisko 20 proc. Specjaliści alarmują, że coraz częstszą przyczyną takich kroków są problemy ekonomiczne.

PLL LOT ma pierwszego Dreamlinera, najnowocześniejszy samolot pasażerski świata. Boeing 787 przyleciał do Warszawy 15 listopada. LOT ma mieć 8 takich maszyn.

Polska kolej jest najmniej bezpieczna w UE. Tak wynika z raportu Europejskiej Agencji Kolejowej. W 2011 r. doszło w Polsce do 489 wypadków, w których zginęło 320 osób.

Ruszył proces, jaki syn premiera Michał Tusk wytoczył dziennikowi „Fakt”.

Stan oświaty w Polsce NIK ocenia fatalnie. Według najnowszego raportu, dramatycznie spada poziom nauczania w polskich szkołach.

Eksperci alarmują: Polskie dzieci źle się odżywiają. Jak przekonują, jeśli sytuacja się nie zmieni, w 2030 r. koszty średnie i bezpośrednie związane z leczeniem cukrzycy i chorób serca przekroczą 100 mld zł.

W Polsce spada spożycie pieczywa. Statystyczny Polak w 2011 r. zjadł ok. 54 kg pieczywa - to o 4 proc. mniej niż w 2010 r. i aż o 43 kg mniej niż 20 lat temu.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.
CZYTAJ DALEJ

Homilie w Domu Świętej Marty były zalążkiem nauczania Franciszka

2025-04-28 17:50

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

pontyfikat

Dom św. Marty

Vatican Media

Relacje z Mszy św. odprawianych przez siedem lat w watykańskiej kaplicy od pierwszej chwili przyczyniły się do rozpoznania duchowego i duszpasterskiego stylu papieża oraz siły nowatorskiego języka, który będzie charakteryzował jego nauczanie.

Teraz, gdy nadszedł czas bilansów, medialnych narracji o pontyfikacie i analiz głównych tematów, które charakteryzowały Papieża nadziei i braterstwa, Papieża odrzuconych i miłosierdzia, mówi się także o tym czym był gmach magisterium zbudowany przez Franciszka. Żadna z tych analiz nie może zignorować „placu budowy”, na którym ten gmach widział pierwsze kamienie - homilii wygłaszanych od marca 2013 r. do maja 2020 r. w kaplicy Domu św. Marty.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Reina: co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka?

2025-04-28 19:43

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika św. Piotra

pixabay.com

Co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka? - pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św., jaką odprawił wraz z innymi kardynałami i duchowieństwem Rzymu w bazylice św. Piotra w Watykanie. Była to trzecia Eucharystia w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales - dziewięciodniowego okresu żałoby. Szczególnie zaproszeni byli na nią wierni diecezji rzymskiej, której papież jest biskupem.

Rzym opłakuje swojego biskupa, narodem, razem z innymi stoi w kolejce, by płakać i modlić się, jak owce bez pasterza, mówił wikariusz generalny diecezji rzymskiej. Wskazał, że w dzisiejszych czasach, „gdy świat płonie, a niewielu ma odwagę głosić Ewangelię, tłumacząc ją na wizję możliwej i realnej przyszłości, ludzkość wygląda jak owce bez pasterza”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję