Wenezuela
Bez zabawy
Rada Miasta Caracas poinformowała 30 grudnia 2012 r., że planowana, jak co roku, sylwestrowa zabawa i koncert na stołecznym placu Bolívara zostają odwołane. W zamian zaproszono wszystkich do zgromadzenia się w tym miejscu i uczestnictwa w modlitwie o zdrowie prezydenta kraju Hugo Cháveza.
Decyzję o odwołaniu zabawy sylwestrowej poprzedziło wystąpienie w wenezuelskich mediach wiceprezydenta Nicolása Maduro, który w bezpośredniej transmisji z Hawany, gdzie jest hospitalizowany Hugo Chávez, stwierdził, że w 19 dni po kolejnej operacji „stan zdrowia prezydenta jest delikatny”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rządzący Wenezuelą od 1999 r. Hugo Chávez od kilkunastu miesięcy walczy z rakiem. W tym czasie poddał się czterem operacjom.
Filipiny
Protest przeciwko ustawie
W geście protestu przeciwko wejściu w życie na Filipinach ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym, która gwarantuje m.in. szeroki dostęp do antykoncepcji i pigułek poronnych oraz zezwala na dobrowolną sterylizację, obrońcy życia zawieszają na drzewach, płotach i w miejscach publicznych w całym kraju czerwone wstążki.
Zainicjowana kampania, polegająca na przywiązaniu do drzew miliona czerwonych wstążek z widoczną przekreśloną sygnaturą kontrowersyjnej ustawy (RH), ma przypomnieć, że walka o prawdę i życie nadal trwa. Inicjatorzy pomysłu apelują, by czerwone wstążki w postaci graficznego logo wybierać także w geście solidarności jako zdjęcie profilowe swego konta na Facebooku.
Reklama
Nowe prawo wzbudza ostry sprzeciw środowisk katolickich. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Filipin - abp Socrates Villegas nazwał ustawę, przegłosowaną przez parlament, a następnie podpisaną 21 grudnia 2012 r. przez prezydenta kraju, „moralną bombą zegarową z opóźnionym zapłonem”. Ostrzegł, że w konsekwencji nowe przepisy staną się furtką „dla aborcji i zbrodni przeciwko kobietom”.
Izrael
Rabini za życiem
Wielki rabin sefardyjski Szlomo Mosze Amar i wielki rabin aszkenazyjski Jona Metzger wezwali rabinów w całym kraju, aby w swoich kazaniach zdecydowanie opowiadali się za obroną dzieci nienarodzonych. We wspólnym liście cytowanym przez izraelską stację radiową i portal informacyjny Arutz Scheva (Kanał Siódmy) główni przywódcy judaizmu napisali, że wszystkim wiernym należy wpoić przekonanie o surowym zakazie aborcji.
Okazją do wystosowana wspólnego listu głównych rabinów Izraela jest przewidziane obecnie w synagogach czytanie o historii narodu Izraela w Egipcie. Chodzi o fragment Księgi Wyjścia, w którym położne u kobiet hebrajskich sprzeciwiły się rozkazowi faraona, by zabijać każdego noworodka płci męskiej (Wj 1,15-22).
Ludzie
Abp Vincenzo Paglia
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia zauważył, że na Zachodzie mamy do czynienia z paradoksem: z jednej strony wszystkie sondaże pokazują u młodych ludzi pragnienie trwałej i normalnej rodziny, a z drugiej dominująca kultura indywidualizmu zdusza to pragnienie w zarodku. Stąd głównym zadaniem jest wzbudzenie nowej „kultury rodziny”, by podstawowa komórka społeczna stanęła na nowo w centrum debaty politycznej, ekonomicznej i kulturowej. Zdaniem włoskiego duchownego, by osiągnąć cel, jakim jest przywrócenie rodzinie właściwego jej miejsca, trzeba wielokierunkowego działania ze strony wierzących. Po pierwsze - ważne jest świadectwo wiary i stałości samych rodzin chrześcijańskich. Po drugie - potrzeba umiejętności przełożenia własnych pragnień na język współczesnej kultury, ukazując racjonalność i piękno rodziny, co jest istotne nie tylko dla Kościoła, ale dla całego społeczeństwa.
Cudzysłów
Sekularyzm usiłuje prawnie podkopać instytucję małżeństwa i rodziny. A wspólnota katolicka jest jedyną znaczącą przeszkodą na drodze sekularyzacji, zmierzającej do zbudowania społeczeństwa bez Boga, bez odniesienia do transcendencji, za to z etyką podporządkowaną relatywizmowi okoliczności i korzyści.
Kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej
Krótko
13 stycznia 2013 r. będzie obchodzony 99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji Benedykt XVI wydał orędzie pt. „Migracje: pielgrzymka wiary i nadziei”, w którym nawiązuje do trwającego w Kościele Roku Wiary.
W Ameryce koniec kryzysu, ale tylko na chwilę. Izba Reprezentantów uchwaliła zaproponowaną przez Senat ustawę, pozwalającą uniknąć klifu fiskalnego, czyli drastycznych podwyżek podatków i cięć wydatków.
W USA sprzedaż broni bije kolejne rekordy. Powodem są obawy Amerykanów przed zaostrzeniem przepisów dotyczących zakupu i posiadania broni.
Prezydent Argentyny Cristina Kirchner wezwała Wielką Brytanię do przekazania jej krajowi Wysp Falklandzkich na południowym Atlantyku. W liście opublikowanym w dzienniku „The Guardian”, pani prezydent powołuje się na rezolucję ONZ z 1965 r., która wzywa obie strony do rokowań w sprawie przyszłości archipelagu.
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zaskoczył opinię publiczną w swoim kraju i na świecie, wygłaszając noworoczne przemówienie w TV. Było ono utrzymane w pojednawczym tonie, co eksperci interpretują jako wołanie o pomoc gospodarczą wobec fatalnej sytuacji ekonomicznej w reżimowym państwie.
Chrześcijanie na Słowacji postanowili codziennie modlić się za swoich polityków, włączając się w inicjatywę internetową, która ma na celu poprawę jakości życia publicznego w kraju trapionym przez korupcję.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o przyznaniu rosyjskiego obywatelstwa aktorowi Gerardowi Depardieu.
Prezydent Finlandii chce mniej zarabiać. Sauli Niinistö uważa, że jego pensja - 160 tys. euro rocznie - jest za wysoka i prosi o jej obniżenie do 125 tys.
W 2012 r. suma opadów atmosferycznych w Wielkiej Brytanii wyniosła 1330,7 milimetra, co oznacza drugi najbardziej mokry rok od zapoczątkowania stosownych obserwacji w 1910 r.