Środowiskowy Dom Samopomocy mieszczący się przy ul. Starosty Kosa 12 a w Ostrołęce funkcjonuje w ramach struktury organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Placówka przeznaczona jest dla 30 osób niepełnosprawnych intelektualnie z zaburzeniami psychicznymi.
Zaczęliśmy działać już cztery lata temu i przez cały ten czas staramy się, aby atmosfera, którą tworzymy, była przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Pragniemy aby to miejsce stało się dla naszych podopiecznych azylem bezpieczeństwa, miejscem, w którym mogą sprawdzić się w różnorodnych dziedzinach twórczości i w pełni rozwijać swoje zainteresowania.
W styczniu 1999 r. było zaledwie sześciu podopiecznych, dziś jest już trzydziestu. Podopieczni, którzy są u nas od samego początku, tak bardzo emocjonalnie związali się ze sobą i naszym domem, że nawet krótki urlop wakacyjny to dla nich długie rozstanie.
Przez cztery lata udało nam się stworzyć bardzo dobre warunki pracy dostosowane do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. Do tworzenia ciekawych prac wykorzystujemy prawie wszystko: butelki, słoiki, pojemniczki plastikowe, materiały, włóczki, sznurki, tasiemki i wiele innych na pozór nieprzydatnych rzeczy. Wykonujemy również prace z profesjonalnego materiału: szkła, drewna czy sklejki. Wyszywamy piękne obrazki i serwetki, malujemy, rysujemy, potrafimy zrobić wiele ciekawych prac przestrzennych. Prace naszych podopiecznych można nabyć przy okazji organizowanych wystaw twórczości osób niepełnosprawnych.
Poza zajęciami z zakresu terapii rękodzielniczej, plastycznej czy technicznej domownicy korzystają z rehabilitacji ruchowej w dobrze wyposażonej sali gimnastycznej. Nad bezpieczeństwem zdrowotnym czuwa pielęgniarka.
W ciągu roku dla domowników organizujemy wiele ciekawych wycieczek oraz innych imprez integracyjnych. Pozyskaliśmy wielu przyjaciół z innych Środowiskowych Domów Samopomocy z Myszyńca, Przasnysza, Ostrowi Mazowieckiej i Sochaczewa. Uczestniczymy w imprezach sportowych organizowanych dla osób niepełnosprawnych.
Nasz Ośrodek wpływa na rozwój psychospołeczny mieszkańców domu i ich funkcjonowanie w środowisku lokalnym. Uczestnictwo w imprezach integracyjnych pomaga naszym domownikom pozbywać się kompleksów, lepiej zaistnieć w życiu społecznym, przełamać barierę stereotypów stawianą między ludźmi sprawnymi a niepełnosprawnymi bądź chorymi. Przedstawiają swoje pomysły, pobudzają swą wyobraźnię, rozwijają twórczo, czują się potrzebni, a ich praca jest pożyteczna i doceniana przez innych ludzi. Zajęcia terapeutyczne dają możliwość wyłonienia talentów w danej dziedzinie, korzystnego dla osób niepełnosprawnych spojrzenia na rzeczywistość i pozytywnego odbierania własnej niepełnosprawności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu