Orszak Trzech Króli to uliczne, rodzinne przedstawienie tradycyjnych ludowych jasełek. W ubiegłym roku do akcji włączyło się aż 880 miejscowości.
Tegoroczny Orszak nawiązuje tematyką do dwóch wielkich rocznic: 2025. rocznicy narodzenia Chrystusa oraz 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego.
O duchowej łączności z organizatorami i uczestnikami Orszaków zapewnił papież Franciszek przekazując im swoje błogosławieństwo. “To wielka radość, że w Roku Jubileuszowym nowonarodzony Syn Boży odbiera publicznie hołd na ulicach tak wielu miast świata - czytamy w liście z Watykanu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podziękowanie za wspólne, radosne świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego wyraziła także para prezydencka. W liście podpisanym przez Andrzeja Dudę oraz Agatę Kornhauser-Dudę czytamy m.in.: “dziękujemy za kultywowanie tradycji, która stała się już stałym styczniowym zwyczajem dla tysięcy społeczności lokalnych w Polsce i za granicą”.
W Warszawie Orszak ruszy Krakowskim Przedmieściem po Mszy św. sprawowanej w stołecznej archikatedrze około południa przejdzie na plac Zamkowy, gdzie zaplanowano kolędowanie, które potrwa aż do godz. 20:00. Wystąpią m.in. Joszko Broda i Darek Malejonek. Na uczestników czekają korony i śpiewniki.
W warszawskim Orszaku pojawią się Święta Rodzina, pojazd z Aniołem obwieszczającym Narodzenie Zbawiciela, Gwiazdor niosący gwiazdę orszakową, Kolędnicy, Turoń, pastuszkowie. Organizatorzy warszawskich uroczystości przygotowali m.in. powitanie Maryi, której towarzyszyć będzie Józef prowadzący żywego osiołka. Będą scenki z udziałem uczniów warszawskich szkół, pokłon Trzech Królów i polonez z udziałem mieszkańców Warszawy do kolędy „Bóg się rodzi”.
Reklama
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która w 2008 r. po raz pierwszy przeniosła na ulice Warszawy tradycyjne przedstawienie wystawiane do tej pory w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Inicjatywę szybko podchwyciły inne szkoły oraz miejscowości w Polsce i na świecie.
Orszak Trzech Króli dotarł także do innych krajów, a ich liczba systematycznie wzrasta. Obecnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego barwne korowody organizowane są w licznych państwa europejskich (m.in. w Ukrainie, Anglii, Austrii, Francji, Niemczech i Włoszech), ale także w Afryce (Czadzie, Kamerunie czy Rwandzie) oraz w obu Amerykach (m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Kubie czy w Ekwadorze).
W ubiegłym roku do akcji włączyło się aż 880 miejscowości. Organizatorzy podkreślają, że w wielu miejscach Orszak jest największym zgromadzeniem mieszkańców. Wynika to z faktu, że Orszak nie dzieli, lecz łączy. Jest otwarty na wszystkich tak jak otwarta dla wszystkich była betlejemska szopka, która przyjmowała ubogich, niewykształconych pasterzy i bogatych cudzoziemców, którzy swoim rozumem odkryli w Jezusie Boga.
Za część kolędowania odpowiada w tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, która od lat prowadzi akcję PoKolędzie JP2, zapraszając chóry, schole i zespoły do odwiedzania z kolędą miejsc o utrudnionym dostępie do kultury, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, domy seniora czy więzienia. Akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.
Patronami Orszaku Trzech Króli 2025 są Marszałkowie Województw - w tym roku jest ich dwunastu.