Reklama

„Jeden z Nas”

Europo, daj żyć!

17 listopada br. zakończył się w Krakowie I Europejski Kongres Pro-Life. – Mamy nadzieję, że prawie 2 miliony głosów obywateli, którzy nie zgadzają się na finansowanie z budżetu UE aborcji i eksperymentów na ludzkich embrionach, będą uszanowane! – mówią liderzy Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”

Niedziela Ogólnopolska 47/2013, str. 55

Małgorzata Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dotąd znali się głównie z kontaktów telefonicznych czy mailowych, po raz pierwszy spotkali się właśnie w Polsce. Pomysłodawca inicjatywy „Jeden z Nas”, europoseł Carlo Casini, wyjaśnia: – W Krakowie był biskupem największy obrońca życia – Jan Paweł II, który mówił nam: „Proszę was, aby poczęte dziecko było uważane za pełnoprawnego człowieka”. I my odpowiadamy: To jest właśnie jeden z nas!

Włoski polityk, zwracając się do rodaków Papieża, dodał: – Macie w waszej ojczyźnie Mistrza Życia, czytajcie jego encykliki i wprowadzajcie je w czyn. Dzięki „Solidarności” zburzyliście mur berliński. Dziś jest inny mur, który dzieli ludzi za życiem i przeciw życiu. Ten mur należy zburzyć! Carlo Casini uważa, że „Jeden z Nas” jest ku temu realną szansą: – Nasza Inicjatywa Obywatelska rozwinęła się we wszystkich 28 krajach UE, a w 20 krajach (na 7 koniecznych) udało się przekroczyć wymagane progi. Na tle innych inicjatyw jesteśmy również numerem jeden, gdy chodzi o liczbę zebranych podpisów!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ekumenizm życia

Reklama

Działacze pro-life spotkali się w Krakowie, by podsumować to, co zostało do tej pory osiągnięte, przygotować się do prezentacji Inicjatywy na forum Parlamentu Europejskiego, a także zastanowić się, jak można wykorzystać powstałą już sieć współpracy. – Stworzyliśmy rodzaj ekumenizmu życia. Sieć tworzą zarówno katolicy, jak i prawosławni czy protestanci. Włączyło się też wiele osób, które nie są szczególnie religijne. Stworzyliśmy tę sieć, by Europa odzyskała godność. To Europa jest prawdziwym embrionem, który istnieje i który musi się rozwijać. Mówię o Europie wartości, Europie prawdy! – przekonuje Carlo Casini.

Europoseł przyznaje, że już od wielu lat starano się stworzyć międzynarodowy ruch obrony życia. Choć w czasie krakowskiego kongresu nie udało się powołać formalnej struktury, to jednak „ta federacja w pewien sposób już istnieje, bo opiera się na faktach, nie na słowach”. Pochodząca z Hiszpanii koordynatorka Europejskiej Inicjatywy „Jeden z Nas” Anna del Pino w rozmowie z „Niedzielą” potwierdza: – Powołany przez nas komitet dyrekcyjny będzie miał teraz nowe zadanie: przygotowywać statut federacji. Nie mogę jeszcze mówić o konkretnej dacie powstania struktury, ponieważ utworzenie jej nie jest łatwe, biorąc pod uwagę, że ma ona obejmować 28 krajów. Potrzebne są konsultacje, a my spotkaliśmy się tu wszyscy po raz pierwszy. Czujemy jednak ogromne poparcie obywateli Europy, to nas motywuje do dalszego działania – mówi del Pino.

Modlić się i pracować

Na pytanie, w jaki sposób na tym etapie Inicjatywy możemy ją jako obywatele wciąż wspierać, jeden z brukselskich współpracowników Anny del Pino odpowiada: – Modlić się. Teraz chodzi o to, by Unia pozytywnie zweryfikowała zebrane przez nas głosy.

Reklama

Ks. Tomasz Kancelarczyk ze szczecińskiej Fundacji Małych Stópek, który podczas kongresu brał udział w panelu polskich organizacji pro-life, zaznacza: – Inicjatywa „Jeden z Nas” to kapitał, krok w stronę przeforsowania spraw w obronie życia. Trzeba to wykorzystać. Nie znam politycznych układów i sił, ale na pewno wygraną jest, że federacja europejskich ruchów pro-life zaistnieje.

Kapłan dodaje, że trzeba być świadomym ogromnego lobby aborcyjnego. Zachęca wszystkich do włączania się w „Modlitewne Okno Życia” (informacje: www.dlazycia.info): – To skrzynka modlitewna omadlana przez 60 wspólnot, domy zakonne i seminaryjne, również zagraniczne, np. z Ukrainy, Francji, Kenii. Sprawa „Jeden z Nas” będzie przez nas objęta systematyczną modlitwą.

Europosłowie obecni w czasie panelu europejskiego (Carlo Casini, Konrad Szymański, Jan Olbrycht, Mirosław Piotrowski) podkreślają, że oprócz żaru w obronie życia potrzebna jest kompetencja, odwaga oraz systematyczne, planowe działanie. Włoski polityk uważa, że przy obecnej postawie eurodeputowanych, wśród których dominuje „logika milczenia”, pełna wygrana Inicjatywy Obywatelskiej będzie możliwa raczej w przyszłej kadencji Parlamentu. – Nasza praca zmusza do refleksji, to inicjatywa o charakterze epokowym, historycznym! Casini zaznacza, że osoby, które poparły „Jeden z Nas” powinny wybrać takie siły polityczne, by ta inicjatywa szła do przodu.

Mężczyzno, walcz!

Znaczącym momentem kongresu było wręczenie dr Wandzie Półtawskiej Nagrody im. Matki Teresy z Kalkuty – wyróżnienia przyznawanego przez europejskie ruchy pro-life.

Pani doktor wygłosiła referat „Rola mężczyzn w obronie życia”, w którym podkreśliła, że to męskie działanie decyduje o życiu dziecka. Zwróciła uwagę na pilną potrzebę wychowania mężczyzn do odpowiedzialności, czystości i wierności małżeńskiej: – Panowie, macie lansować koncepcję dziewictwa męskiego – mówiła dr Półtawska. – Życie dziecka zależy od ojca. Wszystkie dzieci zabijane w Europie to są dzieci, których ojcowie okazali się nieodpowiedzialni!

Prelegentka dodała, że należy uznać świętość ciała męskiego i kobiecego. Mężczyznom poleciła, by w obliczu prawodawstwa unijnego, które dopuszcza i promuje zbrodnie przeciwko życiu, stanęli na pierwszym froncie obrony tej podstawowej wartości: – Walczyć pod prąd świata to jest wasze zadanie! – podkreśliła przyjaciółka bł. Jana Pawła II.

2013-11-19 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję