Wszystkie eksponaty, prezentowane w Galerii Wystaw Czasowych w budynku ratusza z Głuska, pochodzą z kolekcji ks. Tadeusza Kawali. Zmarły w 2009 r. duchowny, przez posługę związany z ziemią chełmską, był cenionym orędownikiem dialogu ekumenicznego, a także pasjonatem historii i sztuki. Zgromadził wyjątkową kolekcję ceramiki huculskiej oraz obrazów malowanych na szkle, które obecnie znajdują się w dyspozycji Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Kolekcja ks. Kawali to świadectwo ogromnego bogactwa kulturowego i artystycznego Huculszczyzny, regionu o bogatej kulturze, położonego na pograniczu Ukrainy i Rumunii, znanego z barwnej sztuki ludowej, w której przenikają się elementy słowiańskie, karpackie i orientalne.
Na wystawie można zobaczyć ręcznie zdobioną ceramikę huculską: bogato ornamentowane misy, talerze, kafle piecowe i dzbany. Przedmioty, wykonane tradycyjną techniką polewania szkliwem, najczęściej przedstawiają sceny z życia codziennego i przyrody. Kolekcję ceramiki uzupełniają obrazy malowane na szkle o tematyce religijnej i ludowej. Jak mówi kurator wystawy Violetta Dryło, ceramika i obrazy są nie tylko świadectwem rzemiosła przekazywanego w sercu Karpat z pokolenia na pokolenie, ale dziełami sztuki, zawierającymi część huculskiej duszy.
Współpraca muzealników zaowocowała wyjątkową wystawą, unikalną na skalę kraju, którą można zwiedzać we wtorki, czwartki i niedziele w godz. 10.00-14.00. – Zapraszamy do skansenu na wystawę, która pozwoli zanurzyć się w atmosferze huculskiego dziedzictwa i podziwiać artystyczne skarby z prywatnej kolekcji - zaprasza Bartłomiej Bałaban, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu