Reklama

Niedziela Sandomierska

Kontynuować Radość Ewangelii

Niedziela sandomierska 2/2015, str. 7

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

Ks. Adam Stachowicz

Młodzi z Ruchu Światło-Życie

Młodzi z Ruchu Światło-Życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oazowiczom od wakacji towarzyszą słowa tytułowe ostatniej adhortacji papieża Franciszka „Radość Ewangelii”. Są one tematem pracy rocznej w Ruchu Światło-Życie, dla tego zarówno uczestnicy, jak i animatorzy starają się zgłębiać i wprowadzać codziennie w życie zachęty jakimi poprzez ten dokument obdarza nas Ojciec Święty. Wspaniałą okazją do tego było Spotkanie Formacyjne Animatorów, które odbyło się 27 grudnia w tarnobrzeskim ośrodku oazowym „Golgota”. Już po raz drugi miało ono charakter nie tylko formacyjny i modlitewny, ale również integracyjny. Do młodzieżowej grupy oazowych liderów dołączają się ci, którzy posługę w Ruchu spełniali kilka lub kilkanaście lat temu, a teraz z racji nowych obowiązków czy sytuacji życiowych nie mają możliwości czynnej posługi.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty, którego dokonał ks. Marek Kuliński, moderator diecezjalny. Posługi przygotowania i przewodniczenia spotkaniu podjęła się Diakonia Ewangelizacji. Jej członkowie przedstawili krótki zarys swojej posługi. W swoim wystąpieniu skupili się na dużym wydarzeniu szkoleniowym dla Ruchu jakim ma być Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji (ORAE) pierwszego stopnia. Akcja ta skierowana jest do każdego, który przeżył swoje osobiste spotkanie z Chrystusem i uczestniczył w wakacyjnych rekolekcjach oazowych. Warsztaty te odbędą się w parafii Chwałowice w dniach 26-29 marca. Będą to jednocześnie rekolekcje ewangelizacyjne dla parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W mniejszych grupach pracowano nad wybranymi fragmentami papieskiej Adhortacji kończąc je wnioskami i przemyśleniami na forum wspólnoty. Po ogłoszeniach bieżących dotyczących funkcjonowania Oazy w najbliższych miesiącach skupiono się na posłudze jaką animatorzy mogliby podjąć w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. sprawowana w kościele św. Barbary. Poprzedzono ją spotkaniem ze Słowem Bożym. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marek Kuliński. W słowie nawiązującym do tematu roku pracy Ruchu nie mogło zabraknąć wielkiej zachęty do wzbudzenia na nowo w sobie zapału do posługi ewangelizacyjnej. Po Eucharystii wszyscy zasiedli do wspólnej agapy. Zakończeniem wspólnego zjazdu były spotkania w diakoniach specjalistycznych, w celu omówienia konkretnych zadań i posług, które można podjąć na rzecz całej wspólnoty.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas przepełniony modlitwą

Młodzież z diecezji przeżywała oazę w Masłońskim.

Pierwszy turnus rekolekcji oazowych 1. stopnia Oazy Nowego Życia odbył się w dniach od 29 czerwca do 15 lipca w Domu Rekolekcyjnym w Masłońskim. – To oaza, która jest kierowana przede wszystkim do tych, którzy ukończyli 8. klasę i do licealistów, tych którzy rozpoczynają drogę formacji w Ruchu Światło-Życie. Na oazie wakacyjnej mamy różne osoby: takie, które już przeszły przez cały poprzedni rok formacyjny i uczestniczyły w spotkaniach na parafii, ale też takie, które po raz pierwszy mają styczność z oazą i to właśnie w tym wymiarze wakacyjnym – wyjaśnia prowadzący oazę ks. Paweł Grzesiak. – Celem 1. stopnia oazy wakacyjnej jest przyjęcie Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela oraz decyzja, że chcę żyć tak, aby na co dzień odkrywać Jego miłość. Jest to o tyle ważny aspekt oazy wakacyjnej, ponieważ decyzja o przyjęciu Jezusa jako Pana i Zbawiciela ma odblask w życiu codziennym – w decyzjach i wyborach uczestników. Cała oaza przepełniona jest modlitwą. Chcemy poprzez różnego rodzaju formy modlitewne pokazać młodemu człowiekowi, że modlitwa w życiu człowieka czyni cuda i może przemieniać nasze serca, nawet do tego stopnia, że będą one zawsze otwarte na miłość, którą Bóg ma względem nas – dodaje. Każdy dzień oazy miał swoją tematykę. Najważniejszym punktem każdego dnia była wspólna Eucharystia ze specjalnie dobraną Liturgią Słowa, zaproponowaną przez założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego. Bardzo istotnym elementem planu dnia był też tzw. Namiot Spotkania. – To moment, kiedy pochylamy się nad żywym słowem Bożym, aby zapytać Pana Boga, co chce nam powiedzieć, jakie dać wskazówki dla naszego życia. To, co wyróżnia także oazy 1. stopnia to również Szkoła Modlitwy, w czasie której rozważamy różne biblijne postawy Pana Jezusa i jego uczniów, a także Wyprawa Otwartych Oczu, kiedy w pięknie przyrody podziwiamy stwórcze dzieło Pana Boga. Każdy dzień kończymy wieczornym nabożeństwem, podczas którego chcemy zebrać treści z całego dnia i po prostu tymi treściami się pomodlić – opowiada ks. Grzesiak. W oazie w Masłońskim wzięło udział 38 uczestników i 7 animatorów. Przyjechałam tu, by poznać ludzi o podobnych wartościach i oczywiście, aby pogłębić relacje z Bogiem. Na co dzień nieraz trudno mi jest zwracać i spotkać się z Nim na modlitwie, a tu w 100% mogę się na tym skupić. Oaza przynosi mi spokój ducha i radość. Przynosi możliwość rozmowy z ludźmi i wzajemnej pomocy sobie w kwestiach wiary. Doświadczyłam działania Ducha Świętego i stałam się bardziej świadoma mojej więzi z Bogiem. Bóg otworzył mi oczy na wypełnianie Jego woli – dzieli się Zofia Woźna. – Biorę udział w oazie, ponieważ chcę pogłębić moją wiarę w Boga i doznać bliskości we wspólnocie. Dzięki oazie pogłębiam swoją relację miłości do Boga, uczy mnie to stawać się uczniem Chrystusa. Doświadczyłem tu większej obecności Boga i również poznałem wielu wartościowych przyjaciół – dodaje Bartłomiej Noskowski.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Ewangelia naprawdę działa. Słowa Jezusa: „Nie bójcie się” - dają siłę

2026-06-19 09:09

[ TEMATY ]

beatyfikacja

ks. Marek Studenski

Material prasowy

Polska olimpijka spojrzała Adolfowi w oczy i nie wykonała nazistowskiego pozdrowienia. Generał, który nie przegrał żadnej bitwy… został barmanem w Edynburgu. Amerykański jeniec, torturowany w Wietnamie, mrugnięciami oczu przekazał światu jedno słowo: TORTURY.

W tym odcinku opowiadam historie ludzi, którzy nie byli wolni od strachu, ale mieli w sobie coś mocniejszego niż strach. Ich odwaga nie brała się z pychy, siły mięśni ani sprytu. Brała się z pewności, że Bóg widzi, kocha i nie opuszcza człowieka nawet wtedy, gdy świat odbiera mu wszystko.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję