Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na ratunek katedrze

Niedziela sosnowiecka 2/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pożar

pomoc

katedra

Piotr Lorenc

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dziesiątka” zbudowała nie tylko postawę ofiarności wśród uczniów sosnowieckich szkół, ale także zainteresowanie dziedzictwem kulturowym – szczególnie zabytkami sztuki sakralnej. Wszystko przez akcję o nazwie „Dziesiątka buduje”, którą wymyśliła Małgorzata Wierzbicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. Projekt, nad którym patronat medialny roztoczyła „Niedziela Sosnowiecka”, zakładał podjęcie współpracy wszystkich sosnowieckich szkół podstawowych w celu pozyskania funduszy na ratowanie bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, strawionej pożarem, a także przybliżenie uczniom wagi dziedzictwa kulturowego.

Forma i sposób działania był dowolny, uzależniony tylko od możliwości i kreatywności nauczycieli i uczniów danej placówki. Dlatego też w sosnowieckich szkołach odbyły się specjalne lekcje, pogadanki, wyświetlano filmy historyczne, organizowano quizy, a nawet wyjazdy do katedry, by pokazać jak cenny skarb uległ zniszczeniu i ilu trzeba starań, by przywrócić dawny blask kościołowi. Kościołowi, który jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także miejscem, w którym znajdują się bezcenne malowidła m.in. Włodzimierza Tetmajera, który jest także kuźnią patriotyzmu, o czym informują granitowe tablice na murach świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Finał akcji odbył się 19 grudnia 2014 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 10. Wtedy to zebrana kwota – w sumie 10 166 zł – została przekazana na ręce bp. Grzegorza Kaszaka i ks. kan. Jana Gaika, proboszcza bazyliki katedralnej. Zakończenie akcji ubogaciła „Wieczernica jasełkowa” w wykonaniu uczniów SP nr 10 oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestnikom projektu.

– Przybyłem do was z potrzeby serca, bowiem szkoła wykazała się wspaniałą inicjatywą – powiedział bp Grzegorz Kaszak. – Chodzi mianowicie o ratowanie perły Zagłębia Dąbrowskiego – kościoła katedralnego. Tak jak niegdyś świątynia była w rękach osób, które ją budowały i przyczyniały się do jej wspaniałego wystroju, tak dzisiaj, po pożarze, kościół jest w naszych rękach i od nas zależy czy uda się nam uratować świątynię i unikatowe, bezcenne malowidła krakowskich artystów. Wierzę, że nam się to uda, choć nie jest to łatwe zadanie. Ale wasza postawa mnie do tego przekonuje – powiedział do uczniów, rodziców i dyrektorów szkół biorących udział w projekcie bp Grzegorz Kaszak.

Zadowolenia z przeprowadzonej akcji nie krył ks. kan. Jan Gaik: – Dziękuję uczniom i nauczycielom za włączenie się w dzieło odbudowy naszej świątyni. Naprawa kościoła przerasta możliwości parafii i gdyby nie pomoc setek ludzi dobrej woli, takich jak wy, kościoła nie udałoby się uratować. A tak to prace zabezpieczające idą pełną parą. Przymierzamy się do odbudowy dachu. Powstała już więźba nad prezbiterium i bocznymi kaplicami. Prace trwają, ale powtarzam, tylko dzięki wsparciu ludzi dobrej woli – podkreślił ks. Jan Gaik.

W zakończeniu projektu wzięła udział Iwona Szumilas-Kasińska, która na początku grudnia 2014 r. była jeszcze dyrektorem sosnowieckiego Gimnazjum nr 16 biorącego udział w akcji, a pod koniec grudnia została pełnomocnikiem prezydenta Sosnowca ds. oświaty. – Jako doświadczony pedagog, zaangażowany w działalność charytatywną muszę powiedzieć, że Ksiądz Biskup zawsze może liczyć na sosnowiecką młodzież, bo szkoła ma nie tylko uczyć, ale również wychowywać. A wychowuje się najlepiej poprzez zaangażowanie młodych ludzi w konkretne zadania, tak jak miało to miejsce w przypadku projektu „Dziesiątka buduje” – powiedziała Iwona Szumilas-Kasińska.

Podsumowując akcję Małgorzata Wierzbicka – dyrektor SP nr 10 powiedziała, że sama się dziwi, że w tak krótkim czasie udało się zmobilizować tak wiele sosnowieckich szkół i że udało się zebrać tak dużą kwotę. – Nasza akcja nie była tylko lekcją historii i obywatelskich obowiązków. Pragnęliśmy uwrażliwić uczniów na otaczające nas piękno zabytków. I śmiem twierdzić, że nam się to udało. Mam nadzieję, że zasiane ziarno przyniesie ewangeliczny plon – powiedziała Małgorzata Wierzbicka.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz katedry w Sosnowcu: straty po pożarze wyniosą miliony złotych

[ TEMATY ]

pożar

katedra

Ks. Tomasz Nowak

Na miliony złotych ocenił wstępnie straty w wyniku pożaru katedry pw. Wniebowzięcia NMP jej proboszcz ks. Jan Gaik. Spłonął dach zabytkowej katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Ogień zauważono po północy 29 października. Mimo natychmiastowej akcji, w której uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów, dachu nie udało się uratować. Dogaszanie pożaru trwać będzie do godzin południowych w środę.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję