Reklama

Niedziela Rzeszowska

650 lat miasta Jasła

Niedziela rzeszowska 24/2015, str. 6

[ TEMATY ]

jubileusz

pl.wikipedia.org

Kościół farny w Jaśle

Kościół farny w Jaśle

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła, rok 2015 jest Rokiem Obchodów Jubileuszu 650-lecia Nadania Praw Miejskich Jasłu.

Początki istnienia

Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie miasta Jasła datuje się na ok. kilka tysięcy lat wstecz. Potwierdzają to liczne znaleziska archeologiczne wywodzące się z górnego paleolitu. Co ciekawe, na pobliskich terenach sąsiadujących z miastem odkryto liczne okazy archeologiczne, wywodzące się z epoki brązu i żelaza. Znaleziska dowodzą także tezie o swobodnym przemieszczaniu się tamtejszej ludności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nazwa miasta Jasło, Jasiel (oznaczająca czysty, jasny) po raz pierwszy pojawiła się w 1185 r., kiedy Mikołaj Bogoria (wojewoda krakowski, doradca Władysława Łokietka, fundator budowy klasztoru Cystersów w Koprzywnicy), za zgodą króla Kazimierza Sprawiedliwego, przekazał będącą w jego władaniu jasielską osadę Cystersom Koprzyckim. W dokumentach pisanych Jasło uwidacznia się w roku 1252, kiedy to pleban jasielski Goczołka uzdrowił relikwiami św. Stanisława poważnie chorą córkę jednego z jasielskich osadników. Drugi wpis jawi rok 1262 – czas panowania Bolesława Wstydliwego.

Reklama

26 kwietnia 1365 r. w Sanoku osada na mocy króla Kazimierza Wielkiego otrzymała prawa miejskie. Dzięki temu zwolniona została z wszelkich ceł, co zapoczątkowało prawdziwy rozwój gospodarczy miasta. Jasło będąc częścią królewskiego bogactwa, intensywnie rozwijało swą działalność. Ludność zajmowała się rzemiosłem, handlem oraz rolą. Na początku XV w. jednym z wójtów jasielskich był Zyndram z Maszkowic (rycerz króla Władysława Jagiełły). Co więcej, do 1400 r. Jasło figurowało jako miasto drewniane, z tego względu ulegało częstym pożarom. Formę murowaną przybrało dopiero na początku XV wieku.

Zabytkowe świątynie

Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach rozwijającego się miasta było powstanie jeszcze przed rokiem 1325 parafii jasielskiej, którą uposażył biskup krakowski i król Władysław Łokietek. Według prawa magdeburskiego, obiekt sakralny wzniesiono w narożu Rynku. Przez najazd Węgrów w 1474r. świątynia uległa spaleniu i zniszczeniu. Do jej wznowienia przystąpiono po otrzymaniu przywilejów od króla Jana Olbrachta. Na przestrzeni swej wielowiekowej historii jasielska fara wiele wycierpiała; wojny, pożary, napady często zmieniały bieg jej istnienia. Dzięki wielopokoleniowej wytrwałości i pobożności mieszkańców, jasielski kościół do dziś darzony jest niezwykłą czcią i szacunkiem. Drugim z kolei, najważniejszym obiektem sakralnym na terenie miasta był klasztor Ojców Karmelitów, przybyłych w 1404 r. Ówczesną świątynię wzniesiono w miejscu obecnego Placu Żwirki. We wnętrzu obiektu znajdował się m.in. cudowny wizerunek Matki Boskiej Węgierskiej, zwanej wówczas Jasielską (obecnie Tarnowiecka), do której przybywały rzesze wiernych z różnych zakątków świata oraz cudowny wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. Pod koniec XVIII w. klasztor został zlikwidowany przez władze austriackie oraz pożar mający miejsce w 1785 r. Świątyni nigdy nie odbudowano, a pamiątkę jej istnienia na terenie ziemi jasielskiej stanowi m.in. ocalała, drewniana rzeźba z wizerunkiem Matki Bożej, niegdyś widniejąca na jednej ze ścian klasztoru, oraz klucze wraz z zamkiem od drzwi wejściowych.

Wystawa 650-letniej historii

Na przestrzeni wieków Jasło wielokrotnie uległo zniszczeniu, wysiedleniu oraz wznowieniu. W niektórych archiwach historycznych zachowały się szczątkowe fragmenty dokumentów, świadczących o rozwoju miasta. Z okazji 650-letniej historii miasta w Muzeum Regionalnym do końca sierpnia bieżącego roku można obejrzeć wystawę poświęconą tej tematyce. Na wystawie zaprezentowano m.in. unikalne mapy, rozwój przestrzenny miasta, kopie dokumentów, pocztówki, zabytkowe rzeźby, obrazy, sakralne eksponaty oraz wiele innych.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Witajcie w domu…” Po latach nieobecności siostry Magdalenki od Pokuty wracają do Nowogrodźca

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

Ks. Piotr Nowosielski

800 lat temu św. Jadwiga Śląska sprowadziła kilka sióstr Magdalenek od Pokuty z Marsylii do Nowogrodźca. Na potrzeby zakonu ofiarowała dworek myśliwski. Bardzo szybko obecność sióstr, ich modlitwa, ale też działalność na rzecz miejscowej wspólnoty przyniosły efekty.

Skutkiem tego była budowa dużego klasztoru, który rozwijał się materialnie i duchowo, promieniując na całą okolicę. Czasy pruskie i kasata zakonów położyła kres temu rozwojowi. Po dawnej świetności nie pozostał prawie żaden ślad, jedynie fragmenty murów klasztornych. Jedynym miejscem, w którym s. Magdalenki przetrwały był Lubań. Teraz, dzięki staraniom władz miasta i parafii, siostry wracają do swojego gniazda.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce beatyfikacja arcybiskupa-teleewangelizatora. Pielgrzymi otrzymają 75 tys. różańców

2026-06-28 08:14

[ TEMATY ]

Abp Fulton J. Sheen

teleewangelizator

75 tysięcy różańców

Vatican Media

Abp Fulton J. Sheen

Abp Fulton J. Sheen

W przygotowania do beatyfikacji abp. Fultona J. Sheena, która odbędzie się 24 września w St. Louis w stanie Missouri, włączyły się wspólnoty zakonne z całych Stanów Zjednoczonych. Ich celem jest wykonanie co najmniej 75 tysięcy Różańców Misyjnych, które zostaną rozdane pielgrzymom uczestniczącym w uroczystości.

Abp Fulton J. Sheen (1895–1979) należy do najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu XX wieku. Jako krajowy dyrektor Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary – jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – zainicjował w 1951 roku Różaniec Misyjny. Był również jednym z pierwszych i najbardziej znanych teleewangelizatorów, najpierw w radiu, a następnie w telewizji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję