Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nasi w progach Seminarium

Niedziela sosnowiecka 43/2017, str. 8

[ TEMATY ]

seminarium

kl. Artur Sikora

Alumni I roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej

Alumni I roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Barbary w Częstochowie 10 października miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Po raz 25. seminaryjną formację rozpoczęli klerycy naszej diecezji. Alumni już wcześniej przybyli pod seminaryjny dach, by rozpocząć rekolekcyjne ćwiczenia duchowe, które prowadził ks. Wojciech Węgrzyniak.

„Na konferencjach zasypał on nas bogactwem tematów, których poruszył aż dziewięć, m.in.: Kościół, rozeznanie powołania, Pan Bóg, celibat, grzech. Jako doktor biblistyki swoje wypowiedzi opierał głównie na Piśmie Świętym, a także na swoim bogatym życiowym doświadczeniu, które zdobywał posługując w licznych parafiach w wielu krajach świata. Nie można też zapominać, że miał pomoc samego Ducha Świętego, którego działania można było w trakcie rekolekcji doświadczyć. Dni rekolekcji oznaczają dla alumna także czas silentium sacrum (święta cisza) podczas, którego kandydat na księdza powinien zachować milczenie i wsłuchać się w Boży głos, aby to On działał w jego życiu” – opowiada kl. Maciej Byrczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjęci do grona studentów

Reklama

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się uroczystą Eucharystią, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wraz z nim Mszę św. sprawował Pasterz diecezji sosnowieckiej – bp Grzegorz Kaszak. Przy ołtarzu Pańskim licznie zgromadzili się kapłani Kościoła częstochowskiego i sosnowieckiego wraz z kapitułami obu bazylik. Druga część uroczystości rozpoczynających nowy rok akademicki miała miejsce w auli seminaryjnej. Rozpoczęło je przemówienie rektora Seminarium, ks. Grzegorza Szumery, który podsumował miniony rok seminaryjnej formacji i otworzył nowy. Wykład inauguracyjny na temat „ Orędzie objawień fatimskich w świetle Apokalipsy”, wygłosił ks. prof. dr hab. Antoni Tronina. Po nim nastąpiła uroczysta immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie do grona studentów. Z rąk abp. Wacława Depo indeksy odebrało 7 alumnów archidiecezji częstochowskiej, zaś bp Grzegorz Kaszak wręczył indeksy 6 klerykom diecezji sosnowieckiej. W ich gronie znaleźli się: kl. Mateusz Błaut z parafii św. Katarzyny w Wolbromiu, kl. Konrad Jastrzębski z parafii św. Michała w Łazach, kl. Daniel Krzywański z parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej, kl. Karol Latos z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie, kl. Łukasz Muzyk z parafii św. Bartłomieja w Jerzmanowicach oraz kl. Wojciech Szmidt z parafii św. Barbary w Sosnowcu. Na koniec życzenia i słowa zachęty skierowali do świeżo upieczonych kleryków biskupi diecezji, którzy na cały rok formacji udzielili im także pasterskiego błogosławieństwa. Wybrzmiała też pieśń »Gaudeamus igitur», po czym wszyscy udali się do refektarza, na wspólny obiad.

Źrenica oka

Wyższe Seminarium Duchowne stanowi bardzo ważne miejsce dla każdego Kościoła diecezjalnego. Jest to, według słów Jana Pawła II, „laboratorium wiary i laboratorium powołania”. Dlatego też każda nowo powstająca diecezja stara się, żeby jedną z pierwszych instytucji, która zostaje powołana do życia, było seminarium duchowne. Pierwszy biskup sosnowiecki dr Adam Śmigielski SDB, mając na uwadze potrzebę kształcenia własnego kleru diecezjalnego dekretem z 4 czerwca 1992 r. powołał do istnienia Wyższe Seminarium Duchowne. Nazywał je często „źrenicą” oka. Od tego czasu sosnowieckie Seminarium mieściło się w budynku usytuowanym u podnóża Wawelu przy ul. Bernardyńskiej 3. W chwili inauguracji działalności WSD Diecezji Sosnowieckiej w 1992 r. naukę i formację w tej instytucji rozpoczęło 80 alumnów. Najliczniejsza grupa alumnów w ciągu jego krótkich dziejów kształciła się w seminarium w 1993 r. Wówczas to w październiku formację rozpoczęło 87 alumnów. Od roku akademickiego 2013/14 u stóp Jasnej Góry odbywa się formacja nie tylko kapłanów Kościoła częstochowskiego, ale także przyszłych księży naszej diecezji.

W rękach Jezusowej Matki

Warto zaznaczyć, że nowy rok 2017/2018 w częstochowskim Seminarium Duchownym będzie przebiegał pod znakiem maryjności

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszli alumni już w Seminarium

Od siódmego września uczestniczą w kursie przygotowawczym, który pomaga im w poznaniu uczelni i wykładowców i czekają na immatrykulację.

Klerycy wraz z ks. Kamilem Banasikiem i ks. Michałem Olejarczykiem – opiekunem pierwszego rocznika uczestniczyli w wyjeździe do Rabki. Ten pobyt służył integracji. – Chcieliśmy, aby klerycy poznali się. Zaplanowaliśmy wędrówki po górach i codzienną Eucharystię. Odwiedziliśmy sanktuarium w Łagiewnikach, a w drodze powrotnej do Kielc wstąpiliśmy do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie – mówił ks. Kamil.
CZYTAJ DALEJ

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował o pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-25 16:30

[ TEMATY ]

Caritas

trzęsienie ziemi

KEP

abp Tadeusz Wojda SAC

Wenezuela

Caritas Polska/ BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował do wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli. „Ludzkie dramaty, których świadkami byliśmy już wielokrotnie, pokazują, że Polacy mają serca otwarte na cierpienie innych i gotowe do niesienia pomocy" – napisał.

„Chcemy odpowiedzieć na ten dramat zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym, organizując pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi" – napisał abp Wojda. Zaapelował o modlitwę podczas Mszy Świętych sprawowanych w kościołach i kaplicach w całej Polsce, jak również w rodzinach oraz w domach zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję