Reklama

Niedziela Legnicka

Odkrywanie powołania

Wyższe Seminarium Duchowne naszej diecezji, zaproponowało od niedawna nową formę odkrywania w sobie Bożego Powołania.

Niedziela legnicka 52/2021, str. VI

[ TEMATY ]

powołanie

WSD

Archiwum WSD

Wyprawa, to także czas na modlitwę

Wyprawa, to także czas na modlitwę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chłopcom kończącym szkoły podstawowe, uczęszczającym do szkół średnich i starszym, zaproponowane zostało głębsze wejście w swoje serce nie w murach, ale na wolnym powietrzu, podczas wspólnych wypraw w różne miejsca.

Wędrówka i modlitwa

Uczestnikom towarzyszą zawsze przedstawiciele seminarium, z ks. Tomaszem Metelicą na czele inicjatorem tych wydarzeń i klerykami. To czas wykorzystany na wspólną modlitwę, nie tylko przy ołtarzu podczas sprawowanej Eucharystii, ale także w drodze. To także możliwość bezpośredniej rozmowy z klerykami i przełożonymi, o swoim życiu i odkrywania głosu powołania. Nie zawsze musi to być głos powołania do kapłaństwa, ale ważnym jest by ten głos dosłyszeć i rozeznać, jaką drogę życia wskazuje Pan Bóg. Stąd też spotkania te przyjęły nazwę: Dobrego Rozeznania Powołania (DRP).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W góry

Kolejna, górska wędrówka powołaniowa odbyła się 11 grudnia. Tym razem młodzież wraz z klerykami i przełożonymi seminarium wybrała się w Góry Sowie. Wędrówkę rozpoczęła Msza św. w kościele św. Barbary w Walimiu. Potem ruszyli w góry. Podczas wędrówki był czas na poznanie się, modlitwę, konferencję, którą wygłosił ks. Tomasz Metelica, nie zabrakło także bitwy na śnieżki.

Reklama

– Z wygłoszonej dziś konferencji, zapamiętałem że trzeba się skupiać na tych małych rzeczach, a wtedy będziemy dobrzy w rzeczach dużych. Druga rzecz to taka, że Pan Bóg kocha każdego. – mówi Paweł, jeden z uczestników wyprawy.

– Nasze towarzystwo jest specyficzne, nie spotykane u mnie w szkole, czy kościele. Ma to swoje wady, ale i zalety i uroki. Ale ogólnie jest na plus – stwierdza Szymon.

– Bardzo lubię aktywność, bardzo lubię góry, lubię zimę, więc ten wypad jest z pożytkiem i dla ciała i dla ducha. A ponadto doświadczam tu pogody ducha, poczucia wspólnoty Kościoła tego żywego, aktywnego, który chce się się spotykać, dzielić Słowem i pogłębiać relacje z Panem Bogiem i drugim człowiekiem – mówi obecny na wyprawie kleryk Mikołaj.

Kolejna wyprawa

Już niedługo, bo 22 stycznia, została zaplanowana kolejna, podobna wyprawa. Tym razem w Góry Izerskie. Organizatorzy przypominają, że dolny próg uczestnictwa to siódma klasa szkoły podstawowej. Chłopcy powinni być odpowiednio ubrani, mieć jedzenie i picie na czas wędrówki oraz telefon ze słuchawkami (potrzebne do konferencji). – Nie da się ukryć, że najbardziej skuteczne jest świadectwo i dobre słowo samych Księży, dlatego prosimy, by wspomnieć o DRP nie tylko w ogłoszeniach, ale także zachęcić do nich w czasie spotkań formacyjnych, oraz w innych pozaliturgicznych momentach (katecheza szkolna, rozmowy w zakrystii itp.). Zachęcamy do udziału w wyprawie także księży (szczególnie opiekunów służby liturgicznej), ponieważ również dla nas może to być okazja do spotkania, rozmów i tworzenia powołaniowej atmosfery dla ludzi młodych – mówi o tych wydarzeniach ks. Metelica.

Warto podkreślić, że od tego roku te wyprawy, organizowane są także we współpracy z sąsiednią diecezją świdnicką, co otwiera nowe możliwości dla obu diecezji.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tytuł seminarium zobowiązuje

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2019, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

rektor

WSD

Karolina Krasowska

24 listopada klerycy seminarium udadzą się do wielu parafii diecezji

24 listopada klerycy seminarium udadzą się do wielu parafii diecezji

– Postać Chrystusa Króla jest obecna w całym roku w różnych aspektach formacji seminaryjnej. Ostatecznie musi ona zmierzać do upodobnienia kandydata do święceń do Chrystusa Sługi – mówi ks. dr Dariusz Mazurkiewicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu

KAMIL KRASOWSKI: – Księże Rektorze, 24 listopada obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Taki tytuł nosi Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu, jest to więc Wasze święto. W jaki sposób je obchodzicie jako wspólnota seminaryjna?
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję